Това съобщи пред журналисти председателят на парламентарната комисия по
здравеопазване Лъчезар Иванов след дискусия за промените в Закона за здравното осигуряване, предаде БТА.
Преструктурирането на болниците като част от планираните реформи в здравеопазването предвижда от над 24 университетски болници в страната да останат седем. В София от 19 университетски болници ще останат само три - "Александровска", "Св.Екатерина" и ИСУЛ, каза Лъчезар Иванов.
В България има 420 болници за активно лечение, но дали те предоставят на нашите граждани добра медицинска услуга, попита Иванов. Във време на икономическа криза не можем да си позволим един пациент да бъде препращан от болница в болница, заяви той.
От Истанбул в дискусията се включи и финансовият министър Симеон Дянков, който каза, че трябва да се мисли за оптимизация на броя и типа болници.
Той дори обяви, че ще предложи остойностяването и заплащането на медицинската помощ да се изпълнява от Изпълнителна агенция за анализи и прогнози към Министерство на финансите. На практика така отпада и необходимостта да се подписва Национален рамков договор. „Първо този договор не работи, а след това вие не сте специалисти по цени", каза Дянков, цитиран от Money.bg. Вицепремиерът е категоричен, че ценообразуването и методологията трябва да се правят от финансисти, а не от хора, които не се занимават с цени.
Предложенията за промени в Закона за здравното осигуряване, направени днес по време на кръглата маса, ще се приемат в 14-дневен срок, след което ще бъдат разгледани между първо и второ четене на законопроекта, допълни Лъчезар Иванов.
Предложенията са НЗОК да има един директор, който да се избира от Народното събрание, и надзорен съвет от осем души. Ще се обсъди и идеята хората, които не са плащали, да могат да се върнат в системата на здравното осигуряване след еднократно заплащане на сумата в размер на 36 здравноосигурителни вноски, обясни Иванов.
"Искаме да вкараме една дисциплина у хората и да знаят, че ще плащат повече, ако не си платят здравните вноски навреме. Ще имаме един балансиран бюджет за здравеопазване, което досега не беше така. Ще се предприемат мерки за увеличаване на събираемостта от държавата”, допълни депутатът от ГЕРБ.
Друго важно предложение относно събираемостта е 8-те процента вноска да влязат изцяло в касата, което досега не се прави. Няма да се трупа излишък в БНБ, бе категоричен Иванов.