Инициативата "Три морета" се утвърждава като ценен инструмент за постигане на икономически растеж и ускорено социално и икономическо сближаване между Източна и Западна Европа. Активната ангажираност на ЕК ще допринесе за постигане на тази цел, заяви президентът Румен Радев на среща на "Дондуков" 2 с Цветан Кюланов - изпълняващ длъжността ръководител на Представителството на ЕК у нас, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Европейската комисия е сред стратегическите партньори на "Три морета" наред със САЩ и Германия.

Държавният глава е посочил, че като ротационен председател на инициативата България ще продължи да работи за синхронизиране на проектите по "Три морета" с политиките на ЕС.

"Регионалната инициатива "Три морета" допринася за преодоляването на съществуващите инфраструктурни различия и способства за интеграцията на 12-те европейски държави от региона със Западна Европа, което прави целия ЕС по-силен", е посочил Румен Радев.

Той е поканил представител на ЕК на най-високо ниво да участва в предстоящата среща на върха в София.

 

Цветан Кюланов е припомнил изразената от изпълнителния заместник-председател на ЕК Маргрете Вестегер подкрепа на Комисията за "Три морета" и е изтъкнал напредъка по развитието на инвестиционния фонд на инициативата. Той е посочил възможностите за сътрудничество като синхронизирането на проекти в рамките на "Три морета" с приоритетите, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС .

Договореност с Полша за повече инвестиции

България и Полша ще работят заедно за привличане на повече инвестиции в региона в рамките на инициативата "Три морета" - това се договориха по-рано вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и председателят на Надзорния съвет на Инвестиционния фонд на Инициативата "Три морета" Беата Дашинска-Музичка, съобщиха от пресцентъра на МВнР.„

Снимка: МВнР

За страни като България инвестициите в енергетиката са от изключителна важност, е заявила Екатерина Захариева, която е и национален координатор на инициативата "Три морета", председателствана тази година от България. В разговора външният ни министър е акцентирала върху проекта за разширяване на подземното газохранилище в Чирен, ключов за целия регион. Той е сред 4-те проекта, които България предлага за реализиране в рамките на инициативата.

Екатерина Захариева е подчертала необходимостта от по-голям целеви капитал на Инвестиционния фонд, който да успее да покрие нуждите на региона, и е изтъкнала желанието на България да прокара програмата за изпълнение напред в рамките на българското председателство.

Във фокуса на дискусията са били необходимостта от взаимно допълване между инвестиционната политика на фонда с финансиране по инструменти и програми за сближаване на ЕС, възможностите за финансиране от Европейската инвестиционна банка, както и привличането на частни инвестиции от САЩ, Германия, Великобритания и Япония.

Беата Дашинска-Музичка, която е и изпълнителен директор на Полската държавна банка за развитие, е у нас по покана на Българската банка за развитие. Екатерина Захариева е изразила надежда, че разговорите между двете банки партньори ще бъдат продуктивни. Очаквам те да работят заедно за осъществяване на целите на инициативата "Три морета", както и за организирането на Софийския бизнес форум, е заявила външният ни министър.

Беата Дашинска-Музичка е благодарила за поканата и възможността да бъде обсъдено сътрудничеството между България и Полша в рамките на инициативата.