В цялата община "Родопи" ще могат да се строят сгради с височина до 10 метра. Регулира се още плътността на застрояване и площта на зелените площи, съобщи БНТ. Решението е опит за спасение на населените места край Пловдив от презастрояване. В последните месеци общината е първенец по издадени разрешения за строеж и се нарежда веднага след столицата.

Първи срещу строителството на високи жилищни комплекси се обявиха хората от Марково. Селото се задъхва от нови постройки, а инвеститор иска да строи и нов комплекс.

"Това нещо веднага вдигна населението на бунт и това всъщност нас ни провокира да направим абсолютно всичко възможно, за да се стопира този процес навреме", заяви Ивелина Колева, сдружение "Моето село Марково", цитирана от БНТ.

Повече от 1000 души от селото са се включили в подписка срещу високото строителство и презастрояването. Местната власт също ги подкрепя.

"Това означава страшно много хора на една инфраструктура, която не е съобразена с такава гъстота на населението. Това води и до други проблеми като паркирането, трафика, местата в детските градини и в детските училища. Да не говорим и за водоснабдяването, с което имахме проблеми това лято", допълни Десислава Терзиева, кмет на село Марково, община "Родопи".

"Идеята е да бъде обособена и зона с по-високо застрояване, която ще се намира до околовръстно шосе в северна посока към Пловдив", отбеляза кметът Терзиева.

От архитектурната гилдия приветстват мярката.

"Силуетно селата не би следвало да изглеждат като големите градове с огромни сгради. Съвсем логично е те да бъдат с по-ниско застрояване, но това ограничение ще позволи да не се преуплътни толкова, да не се увеличи толкова населението на околните села", каза арх. Чавдар Тенев, председател на Камара на архитектите - Пловдив.

Въведените ограничения целят запазване на облика на населените места в Родопската яка.