Премиерът Кирил Петков заяви, че България е една от двете европейски страни, които не оказват военна помощ на Украйна (известно е, че Унгария категорично отказа да изпрати въоръжение на Украйна - б.р.). Премиерът коментира, че подобно решение не е в правомощията на правителството, а на Народното събрание и отрече да има външен натиск за предоставяне на военна подкрепа, предаде БНР.

"Това трябва да стане с общ държавен консенсус. Аз имам много приятели, които казват: "Давайте, трябва вече да се случи" - но това, което виждаме, е че 84% от населението в този момент не искат такава помощ да си изпрати. Ние все пак сме хора, които сме избрани от народа."

България няма да доставя муниции на Украйна, потвърди пред журналисти в Брюксел министърът на отбраната Драгомир Заков. 

"По отношение на мунициите, вие знаете много добре, че министърът на отбраната не може да дарява, не може да предоставя сам. Трябва да има решение. Ако ме питате дали трябва, ще отговоря може би не като министър на отбраната, а като кариерен дипломат. Когато срещу една държава има военна агресия, разбира се, тя има право да се защитава. Оттук нататък всяка отделна държава решава как ще помага, по какъв начин и с какви средства", отбеляза Заков.

Ние сме помагали на Украйна в миналото, включително с несмъртоносни оръжия и средства, добави министърът на отбраната, цитиран и от БТА. Заков отбеляза, че Украйна ще има нужда от подкрепа и след края на войната.

ЕС междувременно постигна политическо съгласие да бъдат отпуснати още 500 млн. евро за Украйна по европейския механизъм за подкрепа на мира. Средствата са предназначени за оръжейни доставки на страната и общата им сума достигна 1 млрд. евро.