За лечението на остър инфарт за 2011 г. НЗОК ще отпусне средства само за 2800 души, съобщи доцент Юлия Джоргова - председател на Българското дружество по инвазивна кардиология, цитирана от Дарик радио.

"Тази година са лекувани 5000 пациенти с остър инфаркт. При тези лимити, които се поставят, виждам една социална катастрофа. Тази социална катастрофа би предизвикала тежко социално бреме на обществото, когато се върнем 50 години назад в начина си на решение", допълни доц. Джоргова, цитирана от Агенция КРОСС.

Проблемът всъщност е заради това, че през следващата година цените на клиничните пътеки за кардиология са намалени с 20-30%. Така например за лечение на остър миокарден инфаркт на преминал пациент болницата е получавала 5500 лева, а от следващата година НЗОК ще плаща 4100 лева, обяснява доцент Джоргова. Освен острия инфаркт, най-ощетени са пътеките за лечение на нестабилната стенокардия, на хронично коронарно болни със стентове и др.

"През годините беше негласно споделяно мнението, че ако нещо се плаща на 100%, това са точно пътеките за инвазивна кардиология. И това може ясно да се види - ако се отваряха болници и отделения, те бяха именно в тази област. Как може една недофинансирана дейност в медицината да привлича такива инвестиции?", попита здравният министър Стефан Константинов в ефира на bTV в отговор на твърденията на лекари, че и в момента кардиологичните пътеки са подценени .    

"Кардиолозите са заинтересована страна и има съмнение дали сметките, които са представили са точни. Такива скъпи процедури се правят често и на здрави пациенти, без те да имат нужда от тях", допълни той.
По думите му тази практика може директно да бъде класирана като източване.

 Дружествата по кардиология са изпратили писмо до премиера Бойко Борисов, в което настояват промените да се преразгледат.

„Цените са приети с решение на МС на 17 декември. Никой от нас не е питан и никой от колегите ни не са ползвани експерти, не е воден диалог, не е правен медико-икономически анализ, не е известно каква методика е използвана, но резултатът е постановление на МС", заяви началникът на клиниката по кардиология в университетска болница „Св. Анна" и бивш министър на здравеопазването доц. Божидар Финков.

Лекарите се надяват на преразглеждане на постановлението за цените на клиничните пътеки.

Лимитът не е само за кардиолозите, той важи за всички болнични заведения, заяви директорът на НЗОК Нели Нешева, цитирана от БТА.
"След като работим с бюджет, който е лимитиран за годината и който не е малък за 2011 година, смятам, че не би имало място за притеснение точно от страна на кардиолозите", бе категорична тя.

По думите й е важно как директорът на всяко лечебно заведение се проявява като мениджър и разпределя ресурса за отделенията. НЗОК определя общ лимит на районните каси, те - общ лимит за лечебното заведение, а управителят му проявява своите качества като мениджър и разпределя средствата по отделения, поясни Нешева.

*Последна актуализация в 18.45 ч.