Затвориха за движение участъка край Телиш, за да вземат проби от асфалта
Бащата на Сияна нарече абсурден 4-месечния срок за обезопасяване на 36-те отсечки, обявени за опасни
Агенция "Пътна инфраструктура" затвори временно пътя в участъка между Телиш и Радомирци, където загина Сияна. Причината е вземане на проби от асфалтовата настилка. Заради ограничението на движението шофьорите трябва да се движат по обходен маршрут и да минават през общинския път Телиш - Ракита - Радомирци, съобщиха от АПИ. Пътна полиция регулира трафика.
Участъкът, където тир налетя върху автомобила на дядото на 12-годишното дете, намерило смъртта си, е определен като един от 36-те опасни пътни отсечки в страната по списъка на МВР, който беше предоставен на МРРБ и АПИ.
Първоначалната реакция на АПИ беше, че пътят в добро състояние, но след призиви за оставката на шефа на Пътната агенция властта се задейства и премиерът, респективно министърът на МРРБ, разпоредиха проверки.
Междувременно регионалният министър Иван Иванов постави 4-месечен срок за обезопасяването им, което предизвика гневната реакция на бащата на загиналото момиче.
"Според Иван Иванов- министър на регионалното развитие и благоустройството за обезопасяване на 35-те най-опасни пътни отсечки в страната са необходими четири месеца. Този срок е повече от абсурден! Чисто математически това значи повече от 160 души да загината на пътя за тези четири месеца!", констатира в пост в социалната мрежа Николай Попов. Той е категоричен, че ремонтите и обезопасяването на рисковите участъци трябва да започнат незабавно.
Иванов каза още, че няма да уволнява, защото от катастрофата насам имало поток от напускащи служители на Пътната агенция и нямало да остане кой да ремонтира пътищата.
"Без оправдания за липса на проекти, пари, хора. Не го ли направите веднага, се превръщате в съучастници в убийствата на българите по пътищата. Как ще го сторите е ваша работа. Вие управлявате", реагира бащата на Сияна. Той добави, че настоява фактите, които са обект на проверката, назначена в АПИ относно смъртта на дъщеря му, да бъдат оповестени публично в най-кратък срок.
"Данните да бъдат предадени и на прокуратурата на Република България", призова Попов. По думите му държавата трябва да спре да прехвърля вината за тежките пътни инциденти само върху водачите, защото състоянието на пътната инфраструктура е "окаяно и изключително тежко". Николай Попов напомни още, че годишно в катастрофи по пътищата у нас губят живота си близо 500 души, а почти 10 000 са ранените.
Той благодари още веднъж за подкрепата на хилядите хора, включили се в протеста в София, в Телиш и в страната в подкрепа на призива му животът на детето му да не е отишъл напразно и да се предприемат мерки от държавата.