Още оръжия от ЕС за Украйна: Германия сваля табуто за "Таурус", САЩ са напът да сложат край
Решението на бъдещия германски канцлер Фридрих Мерц за доставки на ракетите се хареса на някои европейски външни министри, но срещна съпротивата на Унгария
Срещата на външните министри на страните от ЕС и изявление от британски министър хвърли повече яснота за увеличената военна помощ за Украйна - в светлината на нападенията на Русия от последните дни в Суми и Кривой рог, при които загинаха десетки цивилни, а стотици са ранените.
САЩ обаче са напът да приключат с военната си помощ за Украйна.
Ракети "Таурус" и 40-милиарден план: Европа
Министри на външните работи на страни от Европейския съюз приветстваха днес изказването на бъдещия германски канцлер Фридрих Мерц, че възнамерява да предостави на Украйна крилати ракети с голям обсег "Таурус", предаде ДПА, на която се позова БТА.
"Ние няма да се намесваме в тази война, а ще снабдяваме украинската армия с такива оръжия", каза Мерц пред германската телевизия АРД. Той добави, че би предоставил на Киев ракети "Таурус" само в сътрудничество с европейските партньори.
Както е известно, оттеглящият се от поста германски канцлер социалдемократ Олаф Шолц последователно отхвърляше идеята, тъй като според него това би въвлякло Германия във войната между Русия и Украйна.
"Мисля, че посланието е много ясно. Трябва да направим повече, за да може Украйна да се защити и да не умират цивилни", заяви ръководителката на европейската дипломация Кая Калас, като подкрепи доставката на ракети "Таурус" за Украйна.
Нидерландският външен министър Каспар Велдкамп заяви, че за Германия е много важно да доставя такива ракети. "Мисля, че това ще бъде много важен сигнал за позицията на Европа в тази ситуация", коментира той.
Неговият полски колега Радослав Шикорски определи предложението Мерц като много добро.
Както можеше да се очаква, Кремъл предупреди, че има риск от ескалация на конфликта в Украйна, ако Германия реши да достави на Киев ракети с голям обсег "Таурус".
На днешното си заседание в Люксембург външните министри на ЕС обсъдиха инициатива за предоставяне на Киев на още артилерийски боеприпаси.
Германската външна министърка Аналена Бербок заяви, че трябва да бъдат доставени на Украйна два милиона снаряда с голям калибър, като Германия ще осигури една четвърт от тях.
Едно по-различно мнение: Унгария
Европейската комисия обяви нови проукраински военни инициативи, вливайки "дори още повече пари, оръжие и военни съветници" в Украйна, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от унгарската новинарска агенция МТИ.
Планът е тази година стойността на изпращаното на Украйна въоръжение до нарасне до 40 милиарда евро, заяви Сиярто по време на пресконференция.
Това включва доброволна бърза доставка на два милиона снаряда на стойност пет милиарда евро, заяви унгарският министър (във връзка с казаното от Бербок), допълвайки, че помощта не може да бъде задължителна, защото Унгария спря Европейския съюз да приеме подобни прехвърляния за своя официална политика.
Британската военна подкрепа расте: 4,5 милиарда лири през 2025 г.
Великобритания отпусна днес на Украйна помощ от 752 милиона британски лири, предназначени за закупуването на средства за противовъздушна отбрана и артилерия, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Помощта е част от по-голяма международна програма за предоставяне на помощ, която е на стойност 50 милиарда долара и която е гарантирана със замразени руски авоари, каза британското правителство.
Днешната помощ е вторият от три транша на обща стойност 2,26 милиарда британски лири. Първият бе изплатен на 6 март, а третият ще бъде предоставен догодина.
Британският министър на отбраната Джон Хийли каза, че тази година Великобритания ще предостави на Украйна 4,5 милиарда лири, с които да бъдат закупени средства за противовъздушна отбрана, артилерия, резервни части за превозни средства и друго оборудване.
Освен това Великобритания помага на Украйна, като ѝ оказва съдействие при снабдяването с радарни системи, противотанкови мини и стотици хиляди дронове.
Военната помощ наближава края си: САЩ
Решенията за щедра военна помощ по време на президентския мандат на Джо Байдънтвото купиха време на Украйна, но то изтича. Украйна изчерпва запасите си от американски боеприпаси. Пакетът от 1,25 милиарда долара помощ скоро ще бъде изчерпан. Това пише в "Гардиън" Дейвид Шаймър.
Съединените щати все още разполагат с няколко милиарда долара в рамките на специалните президентските правомощия за предоставяне боеприпаси и ракети за реакция на кризи в чужбина, които биха могли да бъдат използвани за допълнителна помощ за сигурността на Украйна. Но откакто встъпи в длъжност, президентът Доналд Тръмп не е одобрил нито един пакет военна помощ за Украйна. Дори ако Тръмп промени курса си и използва тези му правомощия, наличната сума е недостатъчна, за да поддържа подкрепата на САЩ за Украйна във времето, пише авторът на "Гардиън". За да направи това, Конгресът ще трябва да одобри допълнително финансиране за Украйна, което няма да се случи, докато Републиканската партия контролира и двете камари на парламента и Белия дом. В резултат на това ерата на американската военна помощ за Украйна наближава своя край, коментира авторът в статията "Военната помощ на САЩ за Украйна е напът да приключи. Готова ли е Европа?".
Междувременно Тръмп заяви днес пред репортери в Белия дом, че украинският му колега Володимир Зеленски винаги иска да закупи американски ракети. И добави, цитиран от Ройтерс, че скоро ще се появят "много добри предложения" как да се сложи край на войната в Украйна.