Протестът в транспорта блокира София, запалиха клада и сковаха стълба към властта (видео/снимки)
Протестират и шофьорите във Варна и Русе. От КНСБ настояват за 15% средно увеличение на трудовото възнаграждение
Започна протестът на работещите в градския транспорт на София, Варна и Русе и ИА "Автомобилна администрация".
Точно в 8 часа беше спряно движението по три ключови кръстовища в центъра на столицата - на Орлов мост, на площад "Македония" и на бул. "Драган Цанков" и бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", до метростанция "Стадион Васил Левски".
Протестиращите на кръстовището на местростанция "Стадион Васил Левски" спряха движението чрез барикада от гуми и изградиха "Клада на изгорените надежди", която бе запалена, за да бъде ренесена и към институциите.
Демонстрацията включва и шествие към Министерство на финансите и Столичната община. Засилено е полицейското присъствие.
За да бъдат чути, те са изковали и "стълба към властта", която ще бъде пренесена пред сградата на Министерството на финансите. Ако вратите на институцията са затворени, протестиращите ще използват стълбата. Те ще изплетат и дълги въжета, с които също да си помогнат.
Служителите в автотранспорта искат увеличение на заплатите с 400 лв. от 1 април. Според синдикатите ниското заплащане е сред причините за отлива на кадри. Основната заплата на водачите в градския транспрот в София е 2105 лв.
Протестиращите носят плакати с надписи: "Правителствата са временни - транспортът е вечен!", "Столична община - майка или мащеха на градския транспорт?" и др.
"Тази акция се наложи, защото от Столичната община ни предлагат заплатите на 7000 транспортни работници в четирите общински транспортни дружества в София да се увеличат само със 100 лв., каза председателят на ФТР "Подкрепа" Иван Кирилов пред БТА. Той посочи, че това е неприемливо и хората искат да се противопоставят на това увеличение. Той посочи, че това е неприемливо и хората искат да се противопоставят на това увеличение. Ще започнем с протестни действия, ако не бъдат чути нашите искания, ще се премине и към ефективни стачни действия, каза също Кирилов. Извиняваме се на гражданите за неудобството днес, отбеляза той. По думите му около два часа се очаква да бъде блокадата на кръстовището.
Акцията е част от националния протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!", организиран от Федерацията на транспортните работници (ФТР) към Конфедерацията на труда (КТ) "Подкрепа" и Федерацията на транспортните синдикати (ФТС) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
От КНСБ настояват за 15% средно увеличение за шофьорите в страната. И посочват, че в настоящия бюджет увеличението за тези в столицата е около 5%, за тези в Русе и Варна - липсва.
"Нямаме чуваемост", коментира и председателят на ФТС към КНСБ Александър Шопов. Искаме поне 400 лв. увеличение на работната заплата в София. Трябва да седнем на една маса с представители на Министерство на финансите и на общините, за да решим проблема с хроничното недофинансиране на сектора, добави той. Според него са възможни по-сериозни действия, ако исканията им не бъдат чути.
В протеста на площад "Македония" се включиха и работещи в градския транспорт на Варна и Русе. Според недоволните за градския транспорт в София е необходим ръст на държавната субсидия от 29 млн. лв., за Варна - 6,5 млн. лв., за Русе - 700 хил. лв., за "Автомобилна администрация" - 4,5 млн. лв.
Всяка година ние сме като просяци и всяка година се молим за някакво увеличение, а те се подиграват с нас, предлагат ни по 50-100 лева, каза БТА Иван Сакаров от КТ "Подкрепа".
Той допълни, че трудът на работниците в автотранспорта е много тежък - стават в 02:30 часа, няма шофьори и работят по 12-14 часа на ден. Това е убийствено, ние си даваме здравето, а пари нямаме, зави Сакаров.
През март 2024 г. Столичната община осигури рекордни средства за градския транспорт в София - общо над 500 млн. лева. Това означава по-добри условия и по-високи заплати за работещите в сферата, значително по-добри условия за пътуващите и качествен градски транспорт, казаха тогава от общината.
След като приключат с протеста на "Орлов мост", протестиращите ще се насочат към сградата на Столичната община, където ще отправят своето искане.
Столичният общински съвет предстои да приеме бюджета на Столичната община, в който от градския транспорт искат да бъде заложено увеличението.