Въздушното пространство на страната ще бъде домакин на международна летателна тренировка "Тракийска пепелянка 2020". Ръководител от българска страна е командирът на авиобаза "Граф Игнатиево" бригаден генерал Димитър Петров. Военното учение ще продължи от днес до 25 септември, съобщават от Министерството на отбраната.

Сценарият на учението предвижда групировки за противовъздушна отбрана от състава на Военновъздушните сили и Сухопътните войски да защитават територии и обекти от критичната инфраструктура от действията на смесени авиационни групи, които ще симулират нанасяне на удари. Планът на тренировката предвижда сложността на изпълняваните задачи да нараства с хода на тренировъчните действия и да обхване изпълнението на специфични за родовете авиация и ПВО задачи.

От българска страна участват военнослужещи от базата за командване, управление и наблюдение, екипажи на изтребители МиГ-29 и учебно-бойните Л-39 от авиобаза Граф Игнатиево, вeртолети Ми-24 и AS-532 Cougar от авиобаза Крумово и формирования за противовъздушна отбрана от състава на ВВС и Сухопътните войски.

 

F-18 на Кралските канадски военновъздушни сили ще оперират от северната ни съседка Румъния. F-16 и МиГ-21 Lancer на румънските ВВС и ВВС на Гърция с техните F-16 ще провеждат полети с излитане и кацане от своите бази за постоянна дислокация.

През втората летателна седмица ще се включат екипажи на ВВС на САЩ в Европа със самолети F-16, които ще се пребазират в авиобаза "Граф Игнатиево".

След учението 4 или 6 американски изтребителя ще останат у нас до средата на октомври.

Оставането е заради нуждата от подсилване на българското въздушно пространство, често пъти българските ВВС трябва да се справят с полети на руски самолети, както и заради това, че страната ни закупи нови самолети F-16 за над 2 милиарда лева.

"Тракийска пепелянка - 2020" е най-мащабната за тази година международна летателна тренировка с участието и домакинството на българските Военновъздушни сили, която ще предостави на участниците възможности да генерират богат опит при реално взаимодействие в международна среда.