63 на сто от българите искат пълна забрана за пушене
63% от българите са за въвеждане на пълната забрана за пушене на обществени места, показват актуалните данни на Министерството на здравеопазването.
Подкрепата за въвеждането на пълната забрана, която трябва да бъде въведена от 1 юни 2012 г., е значително по-ниска сред пушачите - 37%. По-голямата част от обществото обаче подкрепя предложението на МЗ за намаляване на рекламата на тютюневи изделия. За ограниченията са се обявили 55% от населението, респективно 41% от пушачите.
Данните, с които разполага ведомството, сочат и реално намаляване на пушачите сред младите хора. С 5% е спаднал броят на пушачите сред младежите между 13 и 15 години у нас за пет години.
През 2002 г. към цигарите са посягали 33,1% от българските младежи, а през 2008 г. - 28,2%, показва проучването "Глобално изследване употребата на тютюневи изделия от младите хора" на Световната здравна организация. През 2002 г. са пушили 39,4% момичета, а през 2008 г. - 31,6%.
Изследването показва още, че повечето младежи, които посягат към цигарите, живеят в семейства на пушачи. Това е така, защото пушенето се приема за нормална привичка, когато се практикува в семейството.
Уврежданията от тютюнопушенето при децата са много по-големи, отколкото при възрастните поради интензивното развитие на клетките в организма, подчертават за пореден път здравните власти. При момичетата белият дроб продължава да се развива до около 18-годишна възраст, а при момчетата – до около 24 г. Това обяснява защо във възрастовите групи от 35 до 64 години по причина на тютюнопушене умират над 85% българи от рак на белия дроб, предимно мъже.
Пасивното тютюнопушене също е изключително вредно в детска възраст. Затова МЗ отново призовава родителите да внимават дали излагат на тютюнев дим децата си, както и какъв пример им дават.
Кюстендил стана първият град в страната, в който пушенето на обществени места беше напълно забранено още преди дни, след като кметът наложи изискването, а съдът потвърди, че то е законно.