След близо век отлагане: В Троян бе открит паметник на Васил Левски (снимки)
"Ние днес продължаваме да сме в дълг към нашите предци, но запуснат паметник на Васил Левски няма и няма да има", коментира при откриването президентът Румен Радев
В навечерието на 186-ата годишнина от рождението на Васил Левски президентът Румен Радев откри паметник на Апостола в Троян, заедно с кмета на общината Донка Михайлова.
Още по темата
Паметникът е създаден от Борис Борисов. Първоначално скулпторът проф. Георги Чапкънов е избран да го изработи и започва изграждането, но поради здравословни причини не успя да го довърши.
На монумента е поставена и паметна плоча с имената на учредителите на Троянския революционен комитет, създаден от Васил Левски. Идеята за изграждането на паметник има почти 100-годишна история, но по различни причини реализацията се отлага. През 2019 г. обаче се създава Инициативен комитет, който сериозно се захваща със задачата.
"Комитетската дейност на Левски е една от важните негови дейности, тук в Троян е намирал много топъл прием, много пъти е идвал, даже тук има два революционни комитета. Единият е Троянският, другият - Монашеският на Троянския манастир", разказа Венелин Ангелов, съпредседател на ИК, пред БНТ.
Средствата за изграждане на монумента са основно от дарения. "Процесът на съучастие на троянци в тази идея беше не по-малко важен от самия паметник", коментира кметът Донка Михайлова.
"Нашата история ясно е показала, че, ако един монумент е чужд на хората, на техния морален и житейски компас, той бързо обраства в бурени и забрава. Ние днес продължаваме да сме в дълг към нашите предци, но запуснат паметник на Васил Левски няма и няма да има. Докато децата ни носят поне частица от любовта на Апостола към Отечеството. Вече 186 години от рождението и 150 години след гибелта на Левски ние като народ продължаваме да черпим сила от неговото свято дело. Продължаваме да търсим начин да съграждаме знаци на признателност към най-свидния син на България", посочи президентът, цитиран от БТА.
Той добави, че Троянският край е силно свързан с революционния път на Васил Левски. Тук още се помнят неговите думи на прозорливост за бъдещето на България, още се помни неговата непоклатима вяра, че в нашата земя ще господства равенството пред закона, човешкото достойнство и свободата. Затова век и половина след гибелта на Левски признателността на нашия народ е непреходна, а общуването на народа ни с Левски е дълбоко, емоционално и желано, добави Румен Радев.
По думите му всеки знак на тази признателност показва, че следващите поколения не само ще следваме неговите завети, но ще правим всичко възможно да съградим България такава, каквато я виждаше Апостола. Вярвам, че паметникът, който откриваме днес, ще се превърне в място на своеобразни срещи с Апостола, посочи още президентът и благодари на ръководството на Общината, дарителите и на младите хора на Троян за тяхната съпричастност, както и на скулптора Борис Борисов. "В нелеки времена на политическо разделение Вие показахте по безспорен начин и дадохте урок, че България може и трябва да бъде обединена, когато става въпрос за важни, отговорни национални каузи. С Вашите общи усилия сбъднахте една вековна мечта на троянци да имат такъв паметник", заяви още Румен Радев.
Преди откриването на паметника президентът прие почетния строй на Националната гвардейска част на площад "Възраждане" в Троян. Монументът беше осветен от Ловчанския митрополит Гавриил.