Проф. Пимпирев: Дадоха парите за Антарктида на зърнарите, корабът ни не може да се върне
Парите на Министерството на културата също орязани със 100 милиона лева
"В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида - през ноември, получаваме писмо, че парите, които трябват, за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Което означава, че корабът не може да се върне - там ще си стои, което е прецедент - в 21-ви век да бедстват български учени и моряци на другия край на света", каза проф. Христо Пимпирев, ръководител на българските антарктически експедиции в предаването "Лице в лице" по bTV.
Той уточни, че целта на полярната експедиция е корабът да занесе провизии и да подкрепи българската антарктическа станция "Св. Климент Охридски".
Корабът е натоварен с храни, оборудване и научни материали, които ще бъдат използвани от българските изследователи през следващия сезон.
"Говорих и с премиера Главчев, който лично ми се обади. Няма да оставим бедстващи нашите полярници, нещата се задвижиха", каза още проф. Пимпирев.
"Имаме полярна база, сега имаме и кораб - зад нас са се закачили много държави, които са много по-богати от нас - Обединените арабски емирства могат да си платят и да отидат с всяка една държава в Антарктида, но те идват с нас. Тяхната първа експедиция е точно тази, която може да не се върне и превозва техните учени", допълни той.
Оказва се, че проблеми с парите има и в друг ресор - културата.
"Бюджетът за култура е увеличен с близо 100 милиона - това включва и бюджетите на БНТ, БНР, общините. А бюджетът на Министерството на културата е намален с близо 100 милиона. Всъщност това са парите за издръжка на самото министерство, за работата на археолози, изследователи, там са музеите, галериите ", каза Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите.
В същото време по думите му приносът на културния сектор към миналогодишния бюджет е нараснал с почти 6 милиона, в сравнение с 2023 г.
"6 милиона ние връщаме в хазната, от които 2.5 милиона са само сценични изкуства и сега ни наказват с това да намалят бюджета ни с близо 100 милиона. Аз съм сигурен, че този бюджет няма да мине, вече си говорих с хора от няколко партии, които категорично се обявиха против това бюджетът за култура за догодина да бъде намаляван", уточни той.
Друг проблем остават неизплатените сметки до края на тази година.
"Има около няколкостотин колеги на свободна практика, които не са си получили хонорарите близо 2 месеца заради това че културното министерство не си е свършило работата да седне да говори с финансовото министерство и да се разберат по тези въпроси", каза Христо Мутафчиев.
"Не може през 2025 година да излизат театрални пространства в несъстоятелност - това вече е цинизъм", категоричен е той.