8166 двойки по БЕЛ, 12 869 - по математика от седмокласниците
В сравнение с миналата година учениците имат по-лоши резултати по български език и литература, но по-добри по математика. По-малко са шестиците, повече - четворките и петиците
По първия модул през тази година на националното външно оценяване по български език и литература /БЕЛ/ в седми клас слабите оценки са 8166, а през 2017 г. "двойките" са били 7761. От първия модул по математика сега слабите оценки в седми клас са 12 869, а през 2017 г. "двойките" са били 13 533, съобщиха днес от Министерството на образованието и науката, представяйки анализ на резултатите от седми клас. Малко над 57 хил. седмокласници се явиха на изпитите тази година.
"През 2016 г. слабите оценки по математика от първия модул бяха 17 983 и това беше изключително голям брой "двойки", припомни Евгения Костадинова - директор на дирекцията "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН.
Тя отбеляза, че подобряването на резултатите по математика в седми клас се дължи на упоритата работа, но и на изготвените планове от всички училища и от Регионалните управления на образованието в страната за повишаване на резултатите по математика.
През 2018 г. на първия модул по БЕЛ отличните оценки в седми клас са 1559, а през 2017 г. "шестиците" са били 3304. Сега отличните оценки в първия модул по математика са 6285, а през миналата година са били 3857.
През тази година по български език и литература в седми клас с максимален резултат от 100 точки са трима ученици, като от МОН не уточняват дали това са момичета или момчета. През 2017 г. със 100 точки по БЕЛ са били шестима седмокласници.
През 2018 г. с максимални 100 точки по математика са 68 седмокласници, а през 2017 г. са били 251. С 0 точки по БЕЛ през тази година са 151 ученици в седми клас, а през миналата година са били 105. По математика с 0 точки през 2018 г. са 182-ма ученици в седми клас, а през 2017 г. са били 151.
Средният резултат от първия модул по БЕЛ в седми клас през 2018 г. е 32,60 точки /от 65 точки/, което е равно на оценка "добър". Средният резултат от първия модул по математика сега е 30,43 точки /от 65 точки/ или отново оценката е "добър".
През тази година и по БЕЛ и по математика има повече добри и много добри оценки, коментира Костадинова. Тя добави, че е увеличен броят на отличните оценки и е намален броят на слабите оценки в първия модул по математика. От МОН отчетоха, че продължава тенденцията все повече седмокласници да работят по втория модул по БЕЛ - за написването на преразказ с дидактическа задача по непознат за учениците текст.
И по БЕЛ и по математика с най-висок среден брой точки по региони в страната са седмокласниците от София-град, Смолян, Варна и Бургас, като на последните места са учениците от Сливен, Ловеч, Монтана, Ямбол.
Анализът на МОН показва, че по БЕЛ седмокласниците са показали по-добри умения за определяне на вида на изречението по състав, което е пряко свързано с пунктуацията на сложните изречения. Сега учениците са показали по-малко грешки при преобразуването на пряката реч в непряка и правилно са свързали цитати със заглавието на съответната творба. Според експертите на МОН занапред трябва да продължи работата на учениците, свързана с извличането и обработването на информация от текст и таблица, с разпознаването на съставното сказуемо в изречението и със съвместяването на глаголните времена в преразказа, който през тази година беше по откъс от творба на Бранислав Нушич.
По математика за първи път задача от геометрията е с най-висок на успеваемост сред седмокласниците - 71 процента, и това е 9-та задача. Учениците са се справили успешно и с намирането на корените на линейното уравнение и на линейното неравенство.
От 20 юни до 26 юни седмокласниците ще подават документи за прием в профилираните и професионалните гимназии в страната, в паралелките за профилирана подготовка в средните училища и в професионалните гимназии или в паралелките за професионална подготовка в обединените, средните училища и профилираните гимназии. Кандидатстването и тази година ще бъде чрез електронната система на МОН priem.mon.bg или на хартиен носител в училищата-гнезда. Родителите или учениците, които са подали заявления за участие в първото класиране на хартиен носител, няма да могат да подават електронно и обратно.
Балообразуването за отделните училища е различно и се формира от резултатите от изпитите по български език и литература, и по математика, и от приравнените в точки оценки от свидетелството за основно образование по предмети, определени от съответните училища. Списъците с приетите на първо класиране ще бъдат обявени до 3 юли 2018 г. Записването на учениците в новите им училища или подаването на заявл ения за участие във второ класиране е в периода 4-6 юли 2018 г., информират от МОН.
Нов формат на изпитите догодина
Просветното министерство обяви още, че през следващата година националното външно оценяване в седми клас ще е с нов формат, който да измерва постигнатото в целия прогимназиален етап и в същото време да е насочен към оценка на функционалната грамотност. Отново задължителните два предмета за външното оценяване в седми клас ще са български език и литература, и математика. Новият формат ще съответства с новите учебни програми, с новите държавни образователни стандарти, защото учениците, които започнаха по новите учебни програми през миналата година, бяха в пети клас.
В частта "Български език и литература" обсъждаме варианти, които са залегнали в този концептуален модел и те са свързани с Наредба 11 за оценяването на резултатите от обучението на учениците. Това означава, че в края на седми клас ще се проверяват очаквани резултати от обучението в трите класа на етапа - от пети, шести и седми клас, обясни експертът в МОН Красимира Александрова.