Незряща двойка - българин и колумбийка, успяха да сключат брак у нас въпреки чиновническите препятствия около церемонията.

Димо Карабашев от Нова Загора и Естейси София Барбоса Ортега от Богота сключиха брак в Добрич, след като се опитвали да се оженят в България още от ноември насам. Първоначалното им желание било да сключат брак в Бургас, но от обредния дом им създали куп документални пречки.

"Първо искахме да сключим в Бургас, но се оказа, че хората в обредния дом, включително в ЕСГРАОН, не са компетентни по документите, които се издават в Колумбия", разказа Димо. Карали го да ходи в посолството на Колумбия в Полша и да иска удостоверение, че такъв документ не се издава и им трябва извлечение от семейния регистър.

Така Димо три пъти ходил до обредния дом в Бургас, искали от него да подава заявления и нещата се осуетили. По същото време приятелка ги поканила да посрещнат Нова година в Добрич. Съвсем между другото незрящият мъж се обадил да попита в общината дали може да ги оженят, откъдето казали "да" и показали, че няма административни спънки и са наясно какви документи се изискват от Колумбия.

"И ме изненада, когато им казах, че тя има акт за раждане, който е от Колумбия, и в него пише, че е за сключване на брак. А те ми казаха - "ние знаем", разказа българинът пред медийна група "Добруджа".

Незрящите влюбени се запознали през септември миналата година, в Богота, Колумбия, по време на състезание по шоудаун, което е подобно на тенис на маса за слепи.

Димо най-напред се влюбил в гласа на Стейси. Чул колумбийката да пее. По това време тя е била студентка в консерваторията в Колумбия. След състезанието момичето му хванало ръката и му казало: "Ела да седнеш до мен".

"И тогава разбрах, че е взаимно", разказва младоженецът.

"Това беше твърде красиво преживяване, което ми се случи. Чувствам се много щастлива да бъда с мъжа, когото обичам", добавя Естейси.

Българинът, който е инструктор по шоудаун, пътува по света по различни проекти за незрящи. В Колумбия се оказало, че трябва да научи и испански, защото с английския общуването не се получило.

Разказва, че в Латинска Америка и България хората помагат на незрящите на пътя, докато в Западна Европа не е така.

"В западноевропейските страни ми се е случвало много пъти да чакат първо да се ударите в нещо, в стълб или в стена, и след това да ви помогнат. Докато в Колумбия не е така, не чакат първо да се ударите. Питат имате ли нужда от помощ преди да се ударите", коментира новозагорецът.

В момента той работи в екип по устройство, което е своеобразен детектор с ултразвук за разпознаване на предмети, за да може да упътва незрящите в пространството, в което се движат.

Младата двойка още не е решила къде ще живее. Ако в България Стейси успее да продължи музикалното си образование в консерватория, ще останат тук, но ако не стане, ще изберат да живеят в друга европейска страна или в Латинска Америка.