Станимир Михайлов: Болници опитват да източват НЗОК, пътеки са отчетени неправомерно
Управителят на здравната каса обяви какво е заварил след като беше възстановен на поста си преди три месеца с решение на КС
Обемът на отчетената медицинска дейност рязко е скочил, а анализът показа, че има източване на средства от болници в София, Плевен, Пловдив, Благоевград и други големи градове - това каза в ефира на bTV управителят на НЗОК Станимир Михайлов, който беше възстановен на поста след решение на Конституционния съд преди три месеца.
"Първото нещо, с което се сблъсках, връщайки се в НЗОК, беше натрупаната надлимитна дейност - преди три месеца тя беше 104 милиона лв. Първото нещо, което направихме, беше да проверим защо и как се е стигнало до този преразход и бяха направени съответните анализи", посочи той. Първо са били проверени обемите на отчетената дейност, като се оказало, че в периода от май до септември 2024 г. отчетената надлимитна дейност се е повишила с над 9,6%.
"Това практически означава, че са се увеличили хоспитализациите, при положение, че нито населението е станало повече, нито е имало някаква епидемия, за да се стигне до по-висок прием в болниците", поясни Михайлов.
Работна група е установила, че неспецифичният ръст на хоспитализациите през декември 2024 г. се дължи на големия брой нови лечебни заведения и на големия обем от нови дейности към стари договорни партньори, това е и в основата на преразхода.
"Големият брой нови лечебни заведения води до привличането на пациентите от доболничната към болничната дейност, защото това са търговски дружества и те се стремят да отчитат по-скъпа дейност, за да получат повече пари от НЗОК", поясни управителят на НЗОК.
Последното заключение в предоставения на Здравната каса доклад е, че "може да се направи обосновано предположение за засилена патология при отчитането на определени клинични пътеки", т.е. наличие на стремеж да се отчита лечението на пациентите по по-скъпи от необходимото пътеки.
"Практически това означава, че НЗОК се източва", поясни Станимир Михайлов.
По думите му през 2024 г. НЗОК е изплатила "24 965 000 лв., но след като приключат проверката е възможно тази сума да се окаже по-голяма".
Управителят на Здравната каса коментира и темата с вписването в електронната система на болнични легла, които практически не съществуват, но по тях е отчитана медицинска дейност. Според него това е по-скоро грешка от страната на няколко РЗОК в страната, а не умишлена злоупотреба.
"Става дума за около 700 легла и медицинска дейност за около 500 000 лв. Тази сума обаче ще бъде върната в касата", поясни Михайлов.
Той отказа да назове лечебните заведения, които са злоупотребили с парите на НЗОК, тъй като все още текат проверки. Той все пак уточни, че става дума за болници в София, Плевен, Пловдив, Благоевград и други градове. "Има заведени дисциплинарни производства, ще бъде потърсена отговорност от виновните и такава ще бъде понесена", категоричен бе шефът на касата.