Започна националният протест на строителния бранш. Протестиращите пътностроителни фирми затвориха движението в района на Народното събрание.  Около 300-400 служители от бранша се събраха на жълтите павета в 9 часа.

Днес започна тридневен протест, който се провежда на 20 пътни ключиви участъка в страната с едночасова блокада от 10 до 11 часа заради неизплатени задължения за извършени дейности и липсата на индексация по договорите за строителство. След 30 септември се очертава да няма и валидни договори за текущ ремонт и поддържане на пътищата, тъй като тогава изтичат действащите, а преди около месец пътната агенция спря собствените си обществени поръчки за след тази дата.

Половин час след старта на протеста пред парламента започна и шествие с тежка техника на строителите на Околовръстния път в района на Казичене, което обиколи столицата в посока Южната дъга и обратно до сборния пункт.

Вижте снимки >>

Към 9,50 часа близо до служебния вход на парламента протестиращите опънаха синя палатка, около която поставиха големи снимки на пътни участъци в страната, които са били ремонтирани от тях, но и досега не са платени, заедно със снимки как е изглеждал участъкът преди ремонта. Надписът е: "Ето я промяната, платете ни я". Едно от обвиненията към управляващите е, че заради започналата предизборна надпревара са занемарили изобщо политиката по поддържането на пътищата.

Пътностроителните фирми искат да получат около 720 млн. лева, каза пред журналисти председателят на ББК "Пътища" Стефан Чайков. По думите му това са парите за законно изпълнени и сертифицирани дейности към пътния бранш.

Ако няма взето решение по този въпрос, след 30 септември България ще остане без поддържане на пътища.

"Ние ще спрем работата по всички пътни отсечки, тъй като не е възможно да продължаваме да финансираме държавата. На 30 септември действащите споразумения ще изтекат и понеже няма да има промяна на решението на Народното събрание, никой няма да има законово основание да подпише ново удължаване, така че на 1 октомври България ще бъде единствената държава в Европейския съюз без поддържане на пътищата", заяви Чайков.

Протестиращите пътностроителни фирми затвориха движението в района на Народното събрание

Снимка: БТА

Протестите пред НС са целодневни. Когато се види резултатът от тези тридневни протести, ще бъде взето решение за евентуална промяна и засилване на протестите, добави председателят на ББК "Пътища".

Протестна палатка пред парламента

Снимка: БТА

Протестът при НС

Снимка: Bulphoto

Протестът край Плевен

Снимка: БТА

Обявената блокада на кръстовището на село Драгичево на пътя Перник - София не се състоя, защото пернишките пътни строители протестират в София, заявиха от "Пътища - Перник" ООД.  Досега работници от пътно-строителни фирми са блокирали нееднократно движението по пътя Перник - София на кръстовището в село Драгичево.

Пътните блокади на протестиращите строители доведоха до тапи на възлови кръстовища.

Работници на "Автомагистрали - Черно море" блокираха движението на пътния възел "Белокопитово" на автомагистрала "Хемус" за около 40 минути, малко след 10:10 часа. Екипи на полицията пренасочваха движението по алтернативни маршрути.

Варненските строители с тежка техника блокираха входа и изхода към града откъм магистрала "Хемус". Протестиращите издигнаха плакати с надписи "Съжаляваме за неудобството, но държавата е в ремонт", "Всеки труд се заплаща", "Пътният бранш е пред фалит" и други и развяваха националния трибагреник.

Бургаските им колеги блокираха за кратко с тежка техника входа на морския трад от автомагистрала "Тракия"

В русенско затвориха международния път Е79.

Пътни строители излязоха на протест и на главен път Е-79 при пътен възел "Благоевград - юг". Тежка техника премина многократно с ниска скорост между двете кръгови кръстовища на пътния възел като предизвика затруднение в движението. Така пътните строители от Благоевград се присъединиха към националния протест с искане за изплащане на дължимите от държавата суми за извършена от тях дейност.

Протестиращи при п. в. "Абланица" за няколко минути затвориха пътя София - Варна, а след това - и Ловеч-Троян. 

Представители на пътностроителни фирми излязоха на протест при п. в. "Абланица". За няколко минути те затвориха пътя София – Варна, а след това и Ловеч-Троян. Така се присъединиха към националния протест , организиран от Браншовата камара "Пътища"

Снимка: БТА

"Пътищар е гордост, не унижение!", "Няма време! Индексация сега!", "Не сме политическа дъвка!" и др. гласяха надписите на плакатите на протестиращите, дошли с леки и тежкотоварните автомобили да изразят своето недоволство.

За час строители затвориха едното платно на южния изход на Стара Загора в посока автомагистрала "Тракия".

Пътностроителни машини от парка на хасковското дружество "АБ" забавиха трафика на шосето Хасково - Димитровград, част от отсечката на I-5 Русе - Маказа, в знак на протест. Превозните средства се подредиха в трите ленти на пътя и започнаха обиколки с бавна скорост от кръговото кръстовище до завод "Язаки" до пътния възел с магистрала "Марица" и обратно. Заради натовареното движение след тях се образува опашка от около километър. В трафика попаднаха и румънски туристи. Край пътя пък с плакати в ръце излязоха около 30 души от персонала на дружеството.

Работници излязоха на протест и край Плевен на главния път Русе - София в близост до детелината при село Ясен, като издигнаха плакати с надписи "Защо ни принуждавате да фалираме?", "Инфлация се бори с инвестиции", "Съжаляваме, но държавата е в ремонт", "Искам да си запазя работното място". До блокада на пътя обаче не се стигна.

Протестът край Плевен

Снимка: БТА

Строителите от Търговище протестираха край с. Буховци като за кратко те затвориха за движение главния път София - Варна в района на пътния възел.

20-те пътни участъци в страната, които ще бъдат затворени за движение между 10 и 11 ч. в три поредни дни, са разположени пред парламента, по автомагистрала "Хемус", там, където е построена, на пътят София - Варна при Ботевград, Ловеч, Велико Търново, Търговище, Шумен - при пътен възел Белокопитово и на входа и изхода на Варна.

Във Варна протеста на строителния бранш, подкрепен от Камарата на строителите в България затвори магистралата за столицата. Във Варна протеста на строителния бранш, подкрепен от Камарата на строителите в България затвори магистралата за столицата.

Снимка: БТА

Пътностроителни фирми от русенско се включиха в националния протест на Българската браншова камара "Пътища", като блокираха международния път Е79.

Снимка: БТА

Под блокада е и кръстовището Крепост край Хасково. И още - пътят край Видин, Монтана при кръговото кръстовище за началото на прохода Петрохан, Плевен и Русе, при Перник/светофара при село Драгичево/ и Благоевград - при пътния възел Благоевград юг, а и пътят между Чепеларе и Пампорово при разклона Проглед, както и при Самоков.

Пътностроителни фирми от русенско се включиха в националния протест на Българската браншова камара "Пътища", като блокираха международния път Е79.

Снимка: БТА