Днес - 1 февруари, отбелязваме Деня за почит на жертвите на комунистическия режим. В България този ден бе учреден по инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов, а днес го отбелязваме за 12-а поредна година. По този повод президентът, премиерът, лидери на политически партии отправиха своите послания.    

Премиерът Кирил Петков 

"Днес отдаваме почит към жертвите на комунистическия режим, пазейки спомена за едни отминали мрачни времена, които никога не трябва да се повтарят", споделя премиерът в свое изявление на официалната страница във Фейсбук на Министерски съвет.

"Историческите факти от миналото, в което липсват свобода и демокрация, доказват по категоричен начин, че сме извървели дълъг и нелек път до днес като общество. България вече е на прав път и наш дълг е да работим всеки ден, за да бъде държавата ни демократична, правова, свободна от корупция и просперираща. Държава, в която животът е основна ценност. Поклон пред паметта на жертвите!", споделя още Кирил Петков.


Държавният глава Румен Радев отдаде почит пред паметта на жертвите на комунистическия режим в България.

Снимка: Пресцентър на президентството


Председателят на Народното събрание Никола Минчев участва в церемония по отдаване на почит към жертвите на комунистическия режим пред параклиса и мемориалната стена до НДК.

"Трябва да се помни, защото паметта на нашите предци е много важна и защото никога не трябва да допускаме да се случи нещо подобно", заяви Минчев.

Снимка: "Булфото"

"На този ден, в който почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим в България, искам да кажа нещо от сърце. Винаги съм се чудил какво ли е било в ума, сърцето и душата на д-р Александър Станишев, когато заедно със своите братя и приятели по съдба, е отивал към окопите, изкопани от бомбардировките над София, и след това, когато е проверявал тяхната участ, очаквайки и своята. Какво ли е било в душите на осъдените, чудейки се на каква съдба оставят своите семейства", заяви в словото си Минчев.

"Първо ми го каза дядо ми, но се замислих реално, след като и аз самият създадох семейство. Не можем да си представим какво реално е било", каза председателят на парламента.

На церемонията беше отслужен молебен в памет на жертвите на комунизма. Бяха поднесени венци и цветя на мемориалната стена. Присъстваха политици, общественици, президентът (2012 - 2017 г.) Росен Плевнелиев и др.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също отбелязва деня с пост на страницата си в социалната мрежа.

"Краят на Втората световна война е началото на мир, просперитет и бурен икономически растеж за едни, но бележи период на десетилетия мрак, терор и ограничения за други. Държави като България плащат суровата цена на тоталитаризма два пъти", споделя Бойко Борисов.

"Денят 1 февруари остава в народната памет като събирателен образ на ужаса на комунистическия режим, който в годините на своята власт ще струва на страната ни хиляди животи и дистанция с достиженията на модерната западна демокрация, която се опитваме да наваксаме и до днес", посочва още лидерът на ГЕРБ.



ВМРО иска видеонаблюдение и ремонт на паметника на жертвите на комунизма пред НДК

В навечерието на 1 февруари - Денят за почитане на паметта на жертвите на комунизма, общинският съветник от ВМРО Михаил Петров внесе в Столичния общински съвет предложение за поставяне на камери за наблюдение в района пред Националния дворец на културата, където са разположени плочите с имената на убитите от режима.

Причината са зачестилите посегателства над паметната стена, която системно е драскана, облепвана със стикери и заливана с боя.

Ето какво пише Михаил Петров:

Мемориалът на жертвите на комунизма е национален паметник, посветен на всички жертви на комунизма в България от 1919 г. до 1989 г. Същият е построен между 1997 г. и 1999 г. Мемориалът включва облицована с черен гранит паметна стена, върху която се четат имената на 7 526 жертви на комунизма в България. Пред нея като надгробен символ е поставен старинен християнски кръст, а до тях е издигнат и православният храм "Всички Български Мъченици".

Бях сигнализиран, че преди дни въпросният Мемориал е станал обект на вандализъм, като неизвестни извършители са напръскали със зелена боя паметната плоча, върху която са изписани имената на жертвите. Нещо повече, след разговор с духовни лица, обслужващи намиращия се в района храм "Всички Български Мъченици", получих информация, че това не е единственото оскверняване на Мемориала, а напротив.

Същият е ставал обект на вандализъм десетки пъти. Въпреки множеството писма и сигнали до Столична община, подадени от обслужващите храма лица, до този момент не са предприети никакви действия за ограничаване и противодействие срещу посегателствата над националния паметник.

Видно от приложения снимков материал, някои от нанесените през годините щети, като отлепените плочи и залепените по Мемориала стикери, са видими и към настоящия момент. Има и плоча, която е била счупена на парчета и "сглобена" впоследствие. Считам, че оставянето на паметника в подобно състояние е недопустимо и в тази връзка Столична община следва да предприеме действия по реновиране и освежаване на Мемориала на жертвите на комунизма.

Предвид предходното считам, че поставянето на видеонаблюдение в района на Мемориала на жертвите на комунизма би било ефективно решение за намаляване на броя на подобни противоправни прояви за в бъдеще. От една страна с поставянето му ще има 24-часов видео контрол, чрез който по-лесно ще могат да бъдат установявани извършителите на такива престъпления. На следващо място, самото наличие на видеонаблюдение в района ще има възпиращ ефект върху вандалите, които няма да бъдат така дръзки в действията си.

Във връзка с гореизложеното, правя конкретното предложение:

1. Да бъдат извършени действия по реновиране и освежаване на Мемориала на жертвите на комунистическия режим в България, локализиран в градината пред Националния дворец на културата.

2. Да бъдат поставени камери в района на Мемориала на жертвите на комунистическия режим в България, локализиран в градината пред Националния дворец на културата.

Снимка: "Булфото"

Днес отбелязваме Деня за почит на жертвите на комунистическия режим.

На тази дата през 1945 година т. нар. Народен съд осъжда на смърт регенти, депутати, министри, офицери и общественици, а присъдите а изпълнение същия ден. В София десетки граждани и представители на политически формации по традиция се събират пред параклиса и мемориалната стена до НДК, за да поднесат венци и цветя и да присъстват на молебен.