През изминалия есенно-зимен сезон здравните служби в България отчетоха невиждан ръст на респираторни инфекции. Цели семейства бяха засегнати от уж "детските" вируси и обяснението за това варираше от занижената хигиена след умората от ковид-мерките, през изчезналите и впоследствие мутирали вируси, до изгубения имунитет срещу същите "банални" вируси, заради прекомерното пазене и двугодишната протекция. Да, за повечето сезонни вируси имунитетът след прекарана инфекция би трябвало да ни пази поне година-две. Каквато и да е истината обаче, повечето засегнати изкараха тежка зима. А новата тепърва предстои.

Когато се влиза в битка с вируси, най-добрата стратегия не е нападението, а ревизия на щетите от предходната война и укрепване на защитата. Лятото налива живителните си сили в изморените от боледуване тела и спомага организмът да се възстанови, но ако той е боледувал по-тежко през изминалия сезон, силната влага от честите валежи, последвани от мъчителни високи температури, могат да се окажат дори забавящи възстановяването фактори, особено при хора, които са боледували от усложнения.

Защо са нужни превенцията и профилактиката?

Простичкият отговор е, за да укрепнем и се подготвим пълноценно за новата среща с вирусите. В случая превенция и профилактика в контекста на индивидуалната защита са синоними. Те се отнасят до мерките и мероприятията, които трябва да предприемем за предотвратяване на заболявания, вместо да ги лекуваме цялостно или симптоматично.

Обичайните мерки, които можем да предприемем, са: завишена обща хигиена; чести назални промивки с изотоничен разтвор за отмиване на по-твърдите частици, които могат да задържат и вирусни такива; добра хидратация с балансирано хранене и прием на повече микроелементи и витамини; съобразено с температурата облекло; намаляване на риска от излагане на течение, претоплени или твърде охладени помещения; избягване на групови мероприятия в затворени помещения; ограничени контакти със симптоматично болни; намаляване на стреса с дихателни упражнения, отдих или допълнителна физическа активност; качествен и достатъчно продължителен сън; и по възможност разходки сред природата на чист въздух.

От всичко гореизброено може би въздухът е единственият, който не можем да контролираме. Обикновено по-замърсените населени места отчитат и по-голямо разпространение на вирусни заболявания. Това е логично, защото въздухът е наситен с твърди прахови частици, които трудно слягат към земята заради високата си концентрация, а те са удобна територия за настаняването на далеч по-дребните вирусни частици. По този начин чрез вдишване, в градски условия ние сме изложени на по-висок риск от поглъщането на вируси, отколкото на места с чист въздух.

Уникален по рода си билков препарат, без аналог на пазара, е произвела българската фито-фармацевтична компания Мирта Медикус. Той прочиства успешно горните и долните дихателни пътища в условия на промишлени замърсявания, запрашени и задимени помещения и смог.

Бронховитал Смог е разработен специално за хора, които са изложени на висока концентрация от фини прахови частици в производството, дома и атмосферата, както и за пасивните и активни пушачи. Сиропът ефективно подпомага

- нормалните самоочистващи функции на лигавиците на дихателните пътища и спомага за адекватния имунен отговор, за профилактика и при наличие на симптоми;

- компенсира вредното влияние на фините прахови частици при завишена концентрация през някои от зимните дни;

- действа като "коминочистач" на горните дихателни пътища при пасивно и активно тютюнопушене - пречиства дихателната система.

Билковият му състав съдържа екстракти от растения, които имат доказано научно антиалергично, отхрачващо, имуноактивизиращо, противомикробно, хепатопротективно, детоксикиращо, експекторално, противовъзпалително и стимулиращо надбъбречните жлези в регулацията на алергичните реакции действия, които регулират хомеостазата и на клетъчно ниво. Основни активни "играчи" в тези насочени към очистване реакции са сладък корен, андрографис, дълъг пипер и мащерка.

Подготовка за зимния сезон

След като обсъдихме какви са стъпките и методите, с които можем да минимизираме рисковете от вирусната инвазия, е редно да обърнем внимание на имунната си система.

За повечето хора, прекарали повече от две инфекции в изминалия сезон, са нужни средно три месеца, докато укрепнат имунитета си. Дори при отсъствие на пост-вирусни симптоми, като по-лесна уморяемост, периоди на краткосрочна назална конгестия (запушен нос) или дразнене в гърлото и спорадични откашляния, естествената защита на организма има нужда от подкрепа, за да може ефективно да елиминира малки вирусни концентрации, без това да разболява човека.

Разработеният препарат Иновирон е мощна оптимизирана формула за имунна и дихателна защита и може да бъде приемана безопасно и профилактично в целия сезон на вирусни инфекции. Активните съставки в нея и комплекса с витамини и минерали не съдържат оцветители, консерванти и захар, и това прави този имунен елексир подходящ и за деца. Бета глюканите от гъбите чага и шийтаке в комбинация с билката ехинацея имат силен имуностимулиращ ефект чрез активиране на естествените механизми за възстановяване и оптимизация на защитната система. За разлика от други имуностимуланти, бета глюканите не напрягат имунитета и нямат отношение към автоимунните прояви в организма. Това прави Иновирон безопасен защитен терен за мобилизация на имунната система като я държи в бойна готовност, без да изтощава напразно силите й.

За профилактика обичайният прием на Иновирон за деца над 7 години и възрастни е 1 път дневно по 1 капсула.

При интензивен прием в хода на вирусни инфекции или симптомно неразположение е както следва:

За деца от 7 до 12 години: Първи, втори и трети ден - 3 пъти дневно по 1 капсула, а след третия ден - 1 път дневно по 1 капсула.

За възрастни и деца над 12 години: Първи, втори и трети ден - 4 пъти дневно по 1 капсула, а след третия ден - 2 пъти дневно по 1 капсула.

Източник: Мирта Медикус

Алтернатива за малките

Каквото и да си говорим, вирусният сезон е изпитание за децата в детската градина и в малките класове. При наличието на стотици респираторни вируси, които циркулират ежегодно, някои деца имат едва по няколко дни светъл период между отделните боледувания. Тази склонност на организма да изгражда имунитет не само, че не е тревожна, но и необходима, но в условията на работещи родители, опасността от възникване на усложнение и все по-изтощения имунитет след всеки следващ вирус ни дава основание да се погрижим за готовността на детската имунна система за новите срещи с патогените.

Такъв препарат на същата компания, но специално разработен за деца и в сиропна форма, е Бронховитал Кидс Имуно. Приемът му може да започне след като детето навърши 1 година. Вкусът му е приятен и в съдържанието на сиропа отсъстват стабилизатори и оцветители, затова е важно шишето да се разклаща при всеки прием, за да се избегне утаяването.

И в този продукт съставките стимулират освен естествената реактивност на имунната система, но и автономно пречистващите функции на лигавиците на носа, гърлото, трахеята и бронхите. Част от растителния състав на Иновирон присъства и тук, но формулата е обогатена и с теснолист живовляк, кръвен здравец и антиоксиданти.

Проблема сраствания

До тук обърнахме внимание на профилактиката и превенцията на респираторните вирусни инфекции чрез естествената защита на организма. Хората с изтощен имунитет и често боледуващите деца са особено уязвими в есенно-зимния сезон. Но има и една група хора, които са се сблъскали и с по-тежките усложнения на вирусите и те са засегнали в определена степен белите им дробове. За тях има специално разработен билков комплекс Дефиброзамин, чиято основна функция е да стимулира естествено организма да се справи със срастванията, причинени от възпалителни процеси в белия дроб. Механизмът, по който това се случва е през подобряване на лимфния и кръвен поток, физиологичната проходимост на кръвоносните съдове и стимулирането на жлезите с вътрешна секреция, които имат свойството да разнесат и омекотят отделни сраствания. Директната подкрепа на долните и горни дихателни пътища са също част от ефектите на препарата.

Основни съставки на Дефиброзамин са естествено извлечениет ензими натокиназа и бромелаин, екстракти от върбова кора и сладък корен, антиоксиданти и йод, под формата на витамин В3 и калиев йодид.

Безпорните качества на препаратите на Мирта Медикус изхождат и от изключително грижливо подбраните фитопродукти, съчетани в научнообосновани рецепти със синергично действие между отделните съставки и модерна производствена технология - критерии и стандарт, които след векове традиция в билкарството и фитолечението сме привилигировани да ползваме и в модерността.

Източник: Мирта Медикус

Източник: Мирта Медикус

Източник: Мирта Медикус


 Материалът се публикува със съдействието на Мирта Медикус