Софиянци няма да останат без парно, поне през тази зима, но "Топлофикация София" е в дългова спирала с над 1,6 млрд. лв. натрупани задължения към БЕХ и "Булгаргаз". 150 млн. лв. ще са загубите на дружеството до края на годината. Без "спасителен пояс" от държавата затъването в дългове на дружеството ще продължи. Това накратко е обобщението на продължилото над 3 часа извънредно заседание в сряда на Столичния общински съвет по проблемите на дружеството и зачестилите аварии.

Промяна в регулаторни мерки могат да помогнат на дружеството да се изправи на крака, но за да започне да печели, е нужна инвестиция от 1 млн. лева за технологично обновяване на мощностите, изграждане на когенерации и генерален ремонт на топлопреносната мрежа, сочи отчетът на изпълнителния директор на "Топлофикия София" Петър Петров.

Като римейк на филм, който вече сме го гледали

Тежкото финансово състояние на най-старото топлофикационно дружество в страната не е изненада, защото перманентно през годините изпада в дългова спирала.

"Това са проблеми, които са от десетилетия и постоянно се говори за тях, но не се намират решения. Това, което се случва днес, е било ясно, че ще се случи, ако се погледнат старите доклади. Но това, което липсва през всичките години, е доста по-адекватни действия от страна на всички, за да може това дружество да се реформира, да се оздрави, а не да се повтарят старите неща - натрупване на дългове, липса на инвестиции в ключови области от дейността на дружеството", е заключението на кмета на София Васил Терзиев.

Досега работеше добре познатият сценарий прехвърляне на собственост между държавата и общината за спасяване на дружеството.

През 2009 г. Общинското дружество стана държавно, след като Столична община прехвърли акциите си на Министерство на икономиката и енергетиката. Целта на сделката бе да го спаси от тежкото финансово състояние, а една от основно посочените причини да стигне дотук бе, че половината софиянци не плащат сметките си за парно заради делото срещу бившия директор на дружеството Валентин Димитров, станал популярен като Вальо Топлото. Картината към днешната дата обаче е друга -  97% е събираемостта по сметките за парно, защото 35 адвокати на щат в дружеството водят по 15 хиляди съдебни дела на година, стана ясно от отчета на топлофикационното дружество.

В края на 2010 г. "Топлофикация София" стана отново общинско дружество с 422 млн. лева текущ дълг. Следващите 10 г. добави още 333 млн. лева.

В края на 2021 г. СОС прие план за модернизация и финансов модел от подробния план за модернизация на "Топлофикация София" ЕАД, по проект, изпълняван от американския консултант "Блек и Вийч Мениджмънт Консултинг" по договор между Столична община и Агенцията за търговия и развитие на САЩ за безвъзмездно финансиране. Изпълнението му обаче се оказа неосъществимо.

В края ноември 2024 г. общият размер на натрупаните задължения на дружеството към БЕХ и "Булгаргаз" вече е 1 663 512 239,56 лева.

Как се трупа дълг в милиарди

Към днешна дата "Топлофикация София" дължи към "Булгаргаз" 896 млн. лв., а към БЕХ - 767 млн. лв. Цялото задължение към газовия доставчик е натрупано вследствие на фактурите за доставка от 2023 и 2024 г., а към енергийния холдинг - вследствие на няколко цесии. 

Според ръководството на общинското дружество до натрупване на този дълг се стига заради непризнати разходи - регулаторни цени на газа, огромни лихви, стигащи до 16% и загуби по мрежата.

От години се трупат огромни лихви към БЕХ и "Булгаргаз" и дружеството няма абсолютно никаква възможност да излезе на печалба, твърди още шефът на "Топлофикация София" Петър Петров.

3,5% е лихвата върху основното задължение на дружеството, но когато се просрочи вноска, се плаща основният лихвен процент плюс десет пункта. Така при забавените плащания лихвата стига до около 16%.

За тази година тези лихви са в размер на 144 млн. лева, което представлява близо 2/3 от непризнатите регулаторни разходи на дружеството .

От дружеството настояват и за други регулаторни промени, с които да им бъдат признати разходи за амортизация, ремонти и загуби на топлинна енергия по мрежата.

Цената на газа от юни т. г., която е по-ниска от тази на топлинната енергия, от дружеството обясняват, че калкулирането им не едно към едно.

"На нас ни е необходим доста повече газ, за да произведем това количество топлинна енергия. Второ, имаме доста големи загуби по мрежата, което означава, че ние произвеждаме с около 23-24% повече енергия, отколкото всъщност стига до потребителите и бива фактурирана. Всички тези разходи и разлики са за сметка на дружеството", обяснява шефът на дружеството.

На около 700 милиона лева от задължения за "Топлофикация София" са в резултат на спрените доставки от "Газпром" и санкциите срещу Русия, сочат още сметките на дружеството.

Стари мощности, гърмят топлопроводи

"Топлофикация София" разполага с мощности от преди 60-70 години. Затова от ръководството не са убедени доколко ще е рентабилно модернизирането им вместо да бъде инвестирано в изцяло нови мощности. Проблемът е, че дружеството самостоятелно не може да го направи, защото автоматично ще увеличи задълженията си към "Булгаргаз".

За последните четири години са инвестирани 264,3 млн. лв. за ремонтни дейности, но за същия период се наблюдава ръст в авариите. Ако през 2020 г. те са били 998, то пред следващите вече са над 1100. Най-много са авариите през 2023 г. - 1461, докато за тази към 30 ноември - са 1268.

Според обяснението на дружеството в момента има много аварии, навсякъде по трасетата, което се дължи на началото на отоплителния сезон, тъй като налягането по тръбите се покачва, а мрежата е остаряла. Всяка авария водела след себе си друга. Ноември засега е рекордьорът за годината със 174 регистрирани аварии.

Разчетите на дружеството сочат още, че ремонтите се отстраняват в рамките до 72 часа, като при половината от тях продължителността е повече от ден. Компенсации на абонатите със спряно парно над 48 часа за този отоплителен сезон обаче няма, защото забавянето е било по "обективна невъзможност", т.е. вината не е на дружеството да изпълни общите условия. Като пример за такива случаи са съгласуване с други организации или паркирани автомобили на мястото на проблемното трасе.

За аварията в "Младост" на 29 ноември имало малко забавяне в локализирането й, тъй като пробивът бил до цветарски магазин и фургон на главен подаващ топлопровод. А иначе корозирал материал бил причина за аварията.

За рехабилитацията на мрежата от миналата година има стартирани 14 основни проекта за реконструкция на магистрални тръбопроводи, като по 13 от тях вече има приети технически проекти, които се съгласуват със съответните институции и се осигуряват материали. 

"Предварителното осигуряване на материали не е лишено от своята логика, защото това са едни дълги проекти с реорганизация на движението, включително някои от тях засягат и "Цариградско шосе", точно на входа от магистрала "Тракия". Изпълнението на тези проекти ще продължи доста дълго във времето, вследствие на което е най-логично от страна на потенциалния изпълнител да предвиди материалите, които биха му били нужни, тъй като в рамките на 2-3 години те ще поскъпнат драстично", обясни Петров.

Планът "Блек енд Вич"

Към настоящия момент планът на "Блек енд Вич" е единственият одобрен проект за оздравяване на дружеството от страна на принципала, но няколко основни проблема спъват изпълнението му.

"По проекта в рамките на първата година трябва да се увеличи диаметърът на 17,62 км тръбопроводи, да се изградят изцяло нови 26,95 км тръбопроводи и да се подменят 54 км съществували топлопроводи. Това прави 98 км в рамките на една година - това са учредяване на сервитути, ПУП-ове, разрешение за строеж, организация на движението. И ние, при една елементарна калкулация, виждаме, че на всеки час трябва да подменяме около 11 км тръба, което на практика е невъзможно, защото най-малкото ще блокираме града", обясни шефът на "Топлофикация София" пред СОС.

От дружеството настояват планът да бъде разсрочен във времето, тъй като изпълнението му е много сложно и трудно.

Целият план на "Блек енд Вич" предвижда пълна подмяна на цялото трасе на топлоподаване, което е с над 1000 км мрежа. Тази пълна подмяна ще отнеме страшно много години, но трябва да се започне. Но пари няма.

Големите дългове на дружеството пречат да получи европейско финансиране, а пари от Модернизационния фонд също не може да получи, защото постановление от МС от 6 декември 2024 г. ограничава финансирането на проекти за реконструкция на топлопреносна мрежа през 2025 и 2026 г., обясни Петров.

Така възможностите за инвестиране в съоръженията, мрежата и оздравяване на дружеството са силно ограничени.

"Ние се намираме в един регулаторен капан, в който самостоятелно, без отстъпки и външна намеса, ние, като дружество, няма как да бъдем оздравени", сочи заключението на директора на столичното топлофикационно дружество.

Какво предстои?

Столичният общински съвет ще търси решението на проблема от държавата и КЕВР. Един от добре познатите сценарии е държавата отново да поеме дружеството, друг вариант е да бъде променен "регулаторният капан" и да се търси инвеститор. Големият разговор обаче предстои в очакване на ново правителство, защото "за това танго са нужни двама", както метофорично обобщи Прошко Прошков от ГЕРБ-СДС.