Кирил Вълчев: Българите навсякъде по света са и част от ЕС, това стана още по-видимо с днешното решение
Според генералния директор на БТА бъдещето е и границата между България и Сърбия някога да отпадне
Българите навсякъде по света са и част от Европейския съюз, това стана още по-видимо отпреди няколко минути, когато Съветът на Европейския съюз реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина. Бъдещето със сигурност е и границата между България и Сърбия някога да отпадне и хората от двете страни, включително българите в Босилеградско, да могат да пътуват свободно, без граничен контрол. Това каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев в началото на днешната трансгранична конференция по проекта на БТА "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", която се провежда в Босилеград.
По думите на Вълчев затова българите и в Сърбия, включително в Босилеград, трябва да участват в разговорите за бъдещето на Европа - разговори като този по проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който БТА организира с подкрепата на Европейската комисия. Такива разговори в рамите на девет месеца ще има в 32-та национални пресклуба на БТА в България, както и във всички съседни на България страни, посочи генералният директор на Агенцията. Той отбеляза още, че днешната конференция в Босилеград, точно на деветата годишнина на пресклуба в града, има символно значение.
Присъствието на БТА в Босилеград вече девет години осигурява не само възможност българите тук да бъдат част от общоевропейските разговори, какъвто вече се състоя тук през април тази година по предишния проект на БТА с подкрепата на Европейската комисия, наречен "Европа на Балканите: Общо бъдеще", каза още Вълчев. Той допълни, че това присъствие на БТА в Босилеград е и възможност българите в България да бъдат информирани за живота на сънародниците отвъд северозападната граница на България. "Днешният рожден ден на националния пресклуб на БТА в Босилеград е повод да си спомним и за неговия основател Максим Минчев, на чието име кореспондентът на агенцията Александър Димитров, който е главен редактор на местния интернет сайт "Глас Прес", ще връчи за четвърти път награда", отбеляза Вълчев.
Възможностите за повече информация за и от българите в Сърбия се разширяват с изпращането като постоянен кореспондент на БТА в Белград на Теодора Енчева, която преди дни получи акредитация, а пресклубът на агенцията в сръбската столица е възможност в общите европейски разговори да се включат и българи от други места в Сърбия, посочи генералният директор на БТА.
"Защото - както пише живелият, творил и намерил любовта си в Сърбия Любен Каравелов в статията си "Какво ни трябва?" - "народността не зависи от волята на отделни лица, а е и невъзможно човек да избира своята народност; какъвто съм се родил, такъв си оставам, колкото и да се отказвам от това", каза още Вълчев.
В същата статия Каравелов говори още и за обединение на двата народа на българите и сърбите - сякаш предчувствайки възможността да бъдат заедно в Европейския съюз, от който е част България, след като през декември преди точно 25 години през 1999 г. получи покана за преговори за присъединяването, осъществило се през 2007 г., а Сърбия е поела пътя към присъединяване, посочи Кирил Вълчев. Той отбеляза, че важно условие за бъдещия общ живот на българи и сърби без граница, е спазването на описания от Каравелов водещ днес принцип в съвременния Европейски съюз: "Нека оставим всеки народ да си живее както иска, нека оставим всеки да си има свои училища, свое вътрешно самоуправление, свое вътрешно развитие".
Кирил Вълчев посочи, че кореспондентите на БТА в Сърбия осигуряват в България и знание за днешния ден на сърбите, а същината на организираните от БТА разговори, с подкрепата на Европейската комисия, е да бъде споделено знание от България като образец за другите балкански народи, които все още не са част от Европейския съюз. Вълчев отбеляза, че България има опит, който е готова да споделя със съседите си в името на общото бъдеще без граници в Европейския съюз.
Вълчев отбеляза, че знанието един за друг има по-голям резултат - свързаността, а БТА може да бъде особено полезна за информационната свързаност, като седалище на Асоциацията на балканските новинарски агенции - Югоизточна Европа (АБНА - ЮЕ), на сайта на която всеки ден има по една новина на английски език от всяка балканска агенция - член на асоциацията, сред които все още не е само националната информационна агенция на Сърбия ТАНЮГ, която, обаче, вече е подала молба да се присъедини. Вълчев припомни, че през тази година БТА подписа и споразумение за сътрудничество с ТАНЮГ, което предвижда свободен обмен на новини между двете агенции.
Вълчев завърши с думи от стихотворението "Родина" на родения в босилеградското село Груинци и учил също в босилеградското село Извор български поет Емануил Попдимитров, като изрази надежда, с подкрепата и от трансграничните фондове за сътрудничество на ЕС, новините от Босилеградско да бъдат за промяна на картината, описана преди век от Попдимитров - "Навред е тъй горко пустинно ...". За Балканите важи и друго, написано от поета: ""А имаме земя обетована, където мед тече и пада манна ...", каза още Вълчев . Той допълни, че от нас зависи да използваме по-добре полученото от Бога.
Трансграничната конференция по проекта на БТА "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", която днес се провежда в Босилеград, цели да се предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз. Проектът БТА изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.