Има ли спасение от "кланицата" на Асад?
"Дано се намерят живи или мъртви" - близките на безследно изчезналите по време на режима на Асад ги търсят, разказва репортаж на ARD
Десетки хиляди са били затворените в Седная - зловещата тъмница на сирийския диктатор Башар Асад, позната още като "кланицата". Един от тях е Базил, братът на Мохамед. Момчето е едва на 18 години, когато изчезва. Базил участвал в демонстрация срещу режима и бил задържан - преди цели 14 години. Семейството могло да посети Базил в затвора Седная само два пъти, разказва АРД. Когато го видели отново, едва го познали. "Зъбите му бяха избити, косата му обръсната. Беше слаб и цялото му тяло трепереше. Когато го пратиха в затвора, тежеше над 100 килограма, а когато се срещнахме, бе може би 30", спомня си брат му.
Дано се намерят - живи или мъртви
След тези две посещения Мохамед никога повече не видял Базил. Казали му, че е починал в болница. Но той не вярва - не е получил никакви документи. Сега Мохамед всеки ден идва до Седная и отчаяно търси информация. Надеждата, че в затвора все още може да са много от роднините им, мотивира хората, дошли до Седная. Те мечтаят да открият липсващите си близки в килиите, дори да не са живи.
Хиляди просто са изчезнали през годините, в които Асад е начело на Сирия - и никой не знае къде са. Твърди се, че са провеждани и масови екзекуции, пише АРД.
По пода на затвора са разпръснати стотици малки хартийки. Мнозина трескаво ги преглеждат и търсят нещо, което ще им подскаже дали някъде в затвора не е някой техен близък.
Маидс и леля ѝ Мариам осветяват с мобилен телефон един списък с имена в тъмнината. Търсят бащата на Маидс. Той е арестуван през 2013-а година на път за работа, обвинен е в тероризъм. "Питахме навсякъде. Казаха, че такъв човек няма. Той остави четири дъщери, сама ги отгледах", казва лелята.
Маидс е била на 13, когато баща ѝ изчезва. Сега избухва в плач, докато се опитва да открие някаква улика за това какво се е случило с него. С леля ѝ казват, че се надяват да го открият - жив или мъртъв. Хората тук имат нужда от известност - просто да разберат какво е станало с близките им.
Маидс казва, че ако баща ѝ е мъртъв, поне ще могат да го оплачат. Жената иска да знае истината, за да сложи край на мъките си. А това място трябва да бъде сравнено със земята, подчертава Маидс пред АРД.
"Искаме да покажем истината за режима на Асад"
Разпространяват се слухове, че в последните дни на режима на Асад големи хладилни камиони са напуснали затвора Седная. Хиляди хора още ги няма. Никой не знае какво още ще бъде открито. А осмислянето на ужаса и документирането му ще отнеме дълго време.
Сега адвокати събират от затвора доказателства - за да изправят Башар Асад пред Международния наказателен съд. Това е трудна задача, но юристи като турския представител в Международната адвокатска организация Чихангир Самил Ашкероглу работят по нея. В първите дни след освобождаването на Седная много голям процент от информацията е унищожена в хаоса. Въпреки това адвокатът иска да направи всичко възможно. "Искаме да покажем истината за режима на Асад", изтъква Ашкероглу пред АРД.
Търсенето ще продължи
Но дали преоценката на миналото ще бъде успешна? Какви ще са последиците от режима и произвола на правосъдието в Сирия? И как ще бъде преодоляна колективната травма на роднините? Мохамед, който търси брат си, е направил малка крачка напред: той е открил името на младежа в списък за транспортиране, датиран дни след като на семейството е било съобщено, че брат му е мъртъв. Означава ли това, че той все още е жив? Издирването на Мохамед ще продължи.
До затвора жена е седнала на един на камък и се взира в нищото. Около нея има хиляди парчета хартия, изхвърлени от затвора, с изписани върху тях имена. Вятърът ги отвява. А с тях и надеждата на мнозина, че все пак ще намерят своя баща или съпруг.
Статията е публикувана в "Дойче веле".