Доцент рекламира добавки с твърдение, че са можели да спасят Боян Петров
Постът в социалните мрежи предизвика възмущението на стотици потребители
Преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия направи реклама на хранителни добавки с твърдението, че те са можели да спасят живота на изчезналия в Хималаите алпинист Боян Петров.
Още по темата
Постът на доц. Георги Иванов, който пише, че лично е тествал продуктите, предизвика буря от възмущение в социалните мрежи.
В профила си във Фейсбук доцентът пише, че ако бил предоставил на Боян Петров от добавките преди да отлети към Хималаите, алпинистът днес "можел още да е между нас". Приложени са и снимки - на едната е самият Петров, а на другата - допинг продуктите.
"10 дена преди да замине аз съм говорил с него точно за тези добавки. Той каза: "Жоре, много са хубави тези неща, но трябваше да ми ги дадеш по-рано". И той е прав. Трябваше да ги тества 4-5 месеца, докато тренираше в България. Аз просто не се сетих, което беше моя вина", каза пред Нова телевизия доц. Георги Иванов.
Преподавателят отрича да е правил внушение, че алпинистът е имал шанс да оцелее.
"Щеше да се чувства по-добре със сигурност. Това го гарантирам с доцентската си диплома. Сигурен съм, че ако ни гледа отгоре, е доволен, че неговото име се използва за добра кауза. Тези неща спасяват животи. Той може да си е заминал, но други алпинисти отиват", каза още Иванов.
Близките и колегите на Боян Петров обаче видяха в публикацията опит за реклама на негов гръб.
"Проблемът е, че това е извършено от колега, тоест също учен, който си позволява такава реклама. Нарушени са няколко нормални човешки правила - не може да се използва името на починал човек, не може да се използва изразът, че "ако му бях бутнал тези неща, той можеше още да е между нас", което е адски тъжно. Никой не знае какво се е случило там и кой как е можел да му помогне", заяви Йордан Кошев от Институт по биоразнообразие по БАН.
Проверка по случая тече и в Комисията по академична етика към Университета по архитектура, строителство и геодезия, където работи доцентът. Той има 7-дневен срок да обясни постъпката си пред ръководството.
"Мнението ми е, че е недопустимо. Искам да поднеса извиненията си, макар университетът да няма вина, на близките и приятелите на нашия известен алпинист, тъй като подобни изрази не са подходящи точно за такъв човек", каза проф. д-р инж. Иван Марков, ректор на УАСГ.
Самият преподавател обаче не се извини за публикацията си.