Изборът на президент на Съединените щати е непряк. САЩ са създадени като съюз на независими щати и всеки щат провежда президентските избори отделно от останалите и отчита поотделно гласовете на избирателите, а президентът се определя по двустепенна система - тук освен редовите избиратели се явяват т.нар. електорални колегии.

Гласоподавателите във всеки щат правят своя избор с индивидуални бюлетини, а след преброяването им се определя кой е спечелил в съответния щат. И победителят във всеки случай (с изключение на два щата) получава пълната победа, тази система се нарича "победителят взема всичко". Това означава, че няма значение с каква разлика единият кандидат побеждава другия в даден щат, победителят получава всички гласове на електорите, а загубилият - нищо.

На практика гражданите на страната гласуват за своите кандидати, но кандидатите не получават гласовете им пряко, а чрез електоралната колегия. С други думи, американците дават гласовете си на електори, а те избират президента. Тази система се заражда в САЩ като компромис - смята се, че бащите основатели, макар и да са били привърженици на демокрацията, не са били готови да поверят избора на президента на населението.

Електорите се разпределят между щатите според броя на местата в Конгреса: общо 538 места, 100 се разпределят поравно между 50-те щата, а останалите - пропорционално на населението. За победа са необходими 270 гласа на електорите: те гласуват на 16 декември, а парламентът одобрява резултатите на 6 януари.

Повече от 80 милиона американски гласоподаватели вече са гласували предсрочно лично или по пощата. Останалите ще гласуват в избирателните секции днес.

Избирателните секции в Щатите затварят по различно време поради разликите в часовите пояси. Първите от тях ще затворят в полунощ българско време тази вечер (в източната част на страната),тогава се очакват и първите екзитполове, а последните ще затворят в 7 ч. сутринта в сряда (избирателните секции в западните щати). Що се отнася до "колебаещите се" щати, от които ще зависят резултатите от изборите (Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин), първите избирателни секции в Джорджия ще затворят първи - в 2 ч. българско време, а последните в Невада - в 4 ч. българско време.

Първите резултати трябва да дойдат от избирателните секции в САЩ, където хората са гласували днес. След това ще бъдат публикувани резултатите от предварителното гласуване. След това ще дойдат резултатите от чужбина и от американските военни бази.

Въпреки това, както показва опитът от предишни избори, нещата могат сериозно да се променят, след като започне броенето на предварителните и пощенските гласове. През 2020 г. след преброяването на гласовете от избирателните секции Тръмп водеше, а когато започнаха да броят гласовете, подадени по пощата, Байдън излезе начело.

Като се има предвид, че в допитванията основните кандидати за президент - републиканецът Доналд Тръмп и демократката Камала Харис (всъщност кандидатите за президент на САЩ тази година са общо шестима) бяха почти равни (47-49%) в едни и същи колебаещи се щати, има голяма вероятност екипите на кандидатите да се борят за всеки глас и в някои случаи да поискат повторно преброяване. Това може да забави процеса на преброяване на гласовете.

Въпреки това обикновено победителят на американските избори става ясен до сряда сутринта. Но е имало и изключения. Например - предишните президентски избори в САЩ. През 2020 г. Байдън беше обявен за президент четири дни след гласуването. Толкова дълго се очакваха резултатите от Пенсилвания.

След преброяването на гласовете, което ще определи колко електорални гласа има всеки кандидат (за да спечели, кандидатът трябва да получи поне 270 електорални гласа), ще настъпи вторият етап: на 16 декември електорите ще гласуват пряко. Встъпването в длъжност на новия президент ще се състои на 20 януари.