Депутати от всички групи подкрепиха Закон за хората с увреждания
ГЕРБ предлага Бисер Петков да остане председател на Националния съвет за интеграция
Единодушно със 174 гласа "за" парламентът прие на първо четене новия Закон за хората с увреждания.
"Виновните" майки
- МС одобри проект на Закон за хората с увреждания
- Само частична подкрепа на новия Закон за хората с увреждания, бизнесът не отстъпва за квотите
- Тристранният съвет обсъжда проекта на Закон за хората с увреждания
- Бисер Петков: Постигнахме приемлив консенсус по Закона за хората с увреждания
- Петков към Манолова: Пресилено е да се говори, че законът за хората с увреждания е осакатен
- Премиерът гарантира 150 млн. лв. повече за хората с увреждания
Депутати от всички парламентарни групи изразиха подкрепа към законопроекта, като отбелязаха, че с него не се решават всички проблеми, но се правят първи, важни стъпки. Предстои прецизиране на текстовете между първо и второ четене.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков благодари за подкрепата на депутатите, както и на всички участници в работната група, които са помогнали за подготовката на този "трудно родил се законопроект". Приемането на закона е първата стъпка към положителната промяна за хората с увреждания, която те очакват, посочи той.
Законът цели да уреди обществените отношения, свързани с насърчаването, защитата и гарантирането на равноправното и пълноценно упражняване на техните права. С предлаганата нормативна уредба по нов начин се дефинират областите и средствата за необходимата подкрепа за социално приобщаване на хората с увреждания.
Проектът на Закон за хората с увреждания въвежда нова индивидуална оценка, която е комплексна и ще отразява потребностите на човека с увреждане, изследвайки неговото здравословно състояние, функционалните затруднения и наличието на бариери при изпълнение на ежедневните му дейности, както и вида на необходимата подкрепа.
От 1 януари 2019 г. на хората с увреждания над 18-годишна възраст ще се предоставя месечна финансова подкрепа, която ще компенсира разходите, породени от увреждането и представлява сума, в зависимост от степента на увреждане. Размерът на финансовата подкрепа ще се определя в зависимост от линията на бедност. През 2019 г. хората с над 90% степен на увреждане с право на чужда, които получават социална пенсия за инвалидност, ще получават 57% от линията на бедност или 198 лв. на месец.
Със законопроекта се предвижда от 1 януари 2021 г. да се създаде Държавната агенция за хората с увреждания като нова структура към Министерския съвет. Тя ще изготвя индивидуалната оценка на потребностите на хората с увреждания и ще има водеща роля при координацията на цялостната държавна политика за техните права. Новата структура ще е правоприемник на сегашната Агенция за хората с увреждания. Към нея ще бъдат насочени служители от Агенцията за социално подпомагане, които до настоящия момент изпълняват политиките по социално-икономическа защита на хората с увреждания.
Предвижда се разработване и изпълнение на Национална програма в подкрепа на работодателите за финансиране на дейности по приспособяване и/или оборудване на работни места и осигуряване при необходимост на достъп до тях, с цел стимулиране и подпомагане на работодателите за наемане на хора с трайни увреждания. С проекта на Закона за хората с увреждания се регламентира защитената заетост за хора с тежки и множество увреждания. Предвижда се създаване на центрове за защитена заетост, като механизъм в подкрепа на трудовата интеграция на хора с тежки и множество увреждания.
Предвижда се изграждане на информационна система за хората с увреждания, която да служи за наблюдение и анализ на социално-икономическия статус на хората с трайни увреждания, за планиране на дейности, свързани със задоволяване на индивидуалните им потребности и за разработване на секторни политики. Информационната система ще поддържа профил на всеки човек с трайно увреждане с възможност за индивидуален достъп до персоналните данни за лицето чрез идентификация по реда на Закона за електронната идентификация.
Със законопроекта се създават възможности за публично финансиране на проектен принцип на дейности за изграждане на достъпна среда, с цел премахване на съществуващи пречки и прегради пред достъпността и в подкрепа на мобилността на хората с увреждания, по реда на Национална програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност.
Предвижда се от 1 януари 2020 г. финансирането и предоставянето на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания да премине към системата на здравеопазването.
В пленарна зала днес по време на дебатите по новия Законопроект за хората с увреждания Светлана Ангелова обяви, че ГЕРБ ще предложи социалният министър да остане председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.
В проекта е заложен текст, който предвижда съветът да се председателства от ресорен вицепремиер, вместо както е сега - от министъра на труда и социалната политика. В момента ресорен вицепремиер е Валери Симеонов срещу когото има протести и искане за оставка.
Няма драма, ние сме на първо четене на този закон, до влизането му в сила председател на съвета е министърът на труда и социалната политика, посочи Ангелова. По думите й ежедневната, оперативна работа на министъра е да съблюдава всички политики, включително и политиката за хората с увреждания.
Ангелова заяви, че в законопроекта са залегнали всички искания на протестиращите майки на деца с увреждания. Законът ще е за всички хора с увреждания, които са над 750 000, допълни тя. Ангелова изрази убеждението си, че с този законопроект е постигнато възможно най-доброто и балансирано решение в посока промяна политиките на хората с увреждания. Никой от нас няма полза от противопоставяне, подчерта тя.