Това заяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов в остра реч против орязаните конституционни промени, след като още вчера заяви, че оставката на правосъдния министър Христо Иванов е била предизвестена смърт.

По думите му усилията, които са били положени през последните седмици за спъване на реформата, са напълно обясними, защото именно съдебната система е тази, която би могла да върне държавата на нейните граждани.

"Сигурно днес отново ще бъда обявен за атентатор, който ще извършва преврат. Ако българската олигархия си има държава, то тогава всеки опит властта да бъде върната в ръцете на гражданите, наистина може да се нарече преврат. Това е система, която е вербувала големи човешки и материални ресурси в изграждането на добре действаща машина, която умело си служи със службите, медиите, икономиката, политиката и, разбира се, съдебната система", каза той в реч по случай 135 години от създаването на ВКС, цитиран от БНР.

Той цитира Рузвелт, който казва: "В политиката нищо не става случайно и ако нещо се е случило, значи така е било замислено". Затова, по думите на Панов, ако за четвърт век демократично съществуване държавата и обществото ни бяха поставени под пълен олигархичен контрол, значи така е било замислено.

Според висшия магистрат парламентът се е опитал да убеди всички, че съставът на ВСС не е важен.

Протестите

Междувременно за трети ден се проведоха протести след спорните промени в Конституцията. Пред Съдебната палата излязоха съдии в тоги, а към тях се присъединиха недоволните граждани. Стотици протестиращи първоначално се събраха пред сградата на Народното събрание и спряха за кратко движението, съобщи bTV.

Досегашният им маршрут включваше поход до Орлов мост, където предишните дни също блокираха трафика. Сега обаче недоволните граждани се отправиха в противоположна посока – към Съдебната палата.

Вижте снимки>>>

Там десетки съдии от Върховния касационен съд, Софийския районен съд, Софийския градски съд и съдилища от страната излязоха на протест, облечени със съдийските си тоги, предаде БГНЕС.

Тъй като магистратите по закон нямат право на протест, недоволството им бе официално обявено като "събрание на съдии, които ще обявят готовността си да разговарят с граждани по въпросите на съдебната реформа".

Сред протестиращите съдии е и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Пред Съдебната палата дойдоха още и част от по-известните адвокати, които подкрепиха магистратите в черни тоги.

Магистратите заявиха, че са готови на война за независимостта на своя съд и обявиха, че срещите им с граждани ще бъдат циклични и в цялата страна. Съдиите бяха посрещнати с ръкопляскания от близо стотина граждани, които ги подкрепяха в исканията им със скандирания: "Ние сме с вас" и "Горди сме".

Съдия Весислава Иванова от Софийският апелативен съд обясни, че те са излезли, за да покажат, че искат държавността да бъде защитена.

Съдията от градския съд Иван Коев изрази разочарованието си от случилото се в последните дни и заяви, че гражданите трябва да знаят какво е добро за тях, а не какво искат съдиите.

"Сега е моментът, сега всички говорят и очакват съдебна реформа, Тя е важна не само за съда, а и за всички граждани. За да има ред в държавата трябва да има функционираща съдебна система по правила, които я правят независима", допълни Коев.

Около 19.20 ч. към магистратите се присъедини протестното шествие, тръгнало от Народното събрание.
Сградата на Съдебната палата бе заключена символично в знак, че е заключена самата реформа, а ключът бе хвърлен сред хората.

Малко по-късно протестът приключи и демонстрантите се разотидоха.

По-рано днес в словото си по повод 135-годишнината от създаването на ВКС, Лозан Панов заяви: "Нека кажем не на страха и не допуснем мълчанието да ни превърне в страхливци. Нека всички заедно се преборим с неизвестността и извикаме силно: Стига вече толкова!"

Лидерът на ДСБ Радан Кънев пък написа в профила си във Фейсбук: 

"Когато председателят на ВКС каже тези думи, а читавите съдии излязат на протест, за обществото е настъпило разделно време. Време, в което всеки трябва да направи своя личен избор: "... Това е система, която е вербувала големи човешки и материални ресурси в изграждането на добре действаща машина, която умело си служи със службите, медиите, икономиката, политиката и разбира се – съдебната система. Действията й не се огласяват, а се държат в тайна, грешките й не се изваждат на показ, а се премълчават и укриват, противниците й се преследват докрай, а тайните й – то те са много грижливо пазени и не могат да бъдат разкривани. Именно съдебната власт е тази, която може да изчисти всичко това и да върне върховенството на правото..." Аз моят избор го направих. Останалото е борба. Срещу кофти противници..."