Орбан предложи да е посредник между РСМ и България в търсене на решение
Скопие потърси подкрепата и на САЩ в опит да пробие блокадата, пред която е изправена страната по пътя към ЕС
Унгария е готова да посредничи между България и Северна Македония, за да бъде намерено решение, "което да е приемливо и за двете страни", каза на пресконференция в Охрид след съвместно заседание на министри от Унгария и Северна Македония премиерът на Унгария Виктор Орбан. Орбан заяви, че е готов с "унгарско предложение" в замяна на "френското" и остава София да приеме Будапеща да е посредник.
Той определи като историческа грешка, за която не вижда причина, разделянето на Северна Македония и Албания по пътя за присъединяване към ЕС. Пресконференцията беше излъчена по правителствения канал в интернет.
"Народите и държавите от Западните Балкани заслужават много повече от това, което получават от Брюксел. Северна Македония е кандидат за членство в ЕС от 2005 г. заедно с Хърватия. Оттогава хърватите вече са членове на ЕС, а преговорите със Северна Македония дори не са започнали. Това е историческа грешка, която може да се увеличи, защото страната ще бъде поставена зад Албания, за което не виждам причини. Предизвикателство за правителството ще бъде да се бори с това нечестно отношение", каза Орбан на съвместната пресконференция с премиера на Северна Македония Християн Мицкоски.
Според Орбан разделянето на Северна Македония и Албания е трудно за разбиране, а "ЕС трябва да вземе предвид и националната гордост, а националната гордост на гражданите на Северна Македония е наранена".
"Ако погледнем честно, отдавна трябваше да сте част от ЕС, а подобни действия на ЕС отварят рани", каза Орбан, според когото до края на годината Северна Македония трябва да започне реални преговори с ЕС.
"Стабилността на Западните Балкани и интеграцията в ЕС е много важна. Членството в ЕС е огромна възможност. Всички видяхме, че с него се постига напредък, но разширяването на ЕС загуби своята динамика и ние трябва да я осигурим. Не пренебрегваме факта, че Украйна и Молдова получиха изключително ускорение по пътя към ЕС. Но трябва да уважаваме държавите, които отдавна работят за това, а сега са поставени на заден план и това не е честно. И затова смятаме, че е важно Западните Балкани да бъдат част от ЕС и затова искаме бърз процес на присъединяване на Северна Македония към ЕС", заяви премиерът на Унгария.
Орбан обяви, че е готов с "унгарско предложение" за спора между София и Скопие, но нямаше репортерски въпрос - какво именно предвижда неговият план.
"Аз имам предложение, което изложих пред Мицкоски и му казах, че съм готов да посреднича по този въпрос. Остава да видим дали и София ще приеме предложението. Готови сме да се намери решение, което да е приемливо и за Северна Македония, и за България", добави Виктор Орбан.
Според премиера на Северна Македония Християн Мицкоски от решението Северна Македония и Албания да бъдат разделени по пътя им към членство в ЕС, само две страни са били доволни - "политиците на източната съседка (България) и опозицията" в Северна Македония.
"Не трябва да губим надежда и да се разочароваме, въпреки че много пъти сме били разочаровани. Съжалявам, че това се случва и че отново трябва да сме жертва на билатерализация (на евроинтеграцията). Ще продължим да работим по проблемите у дома. Хубаво е, че имаме приятели в ЕС и тези приятели искат да разпространят гласа ни в ЕС, един от тези приятели е Виктор Орбан и това, което се случва тук през последните два дни е символ на приятелство. Пожелавам всичко най-добро на албанското правителство, бързо приключване на преговорите и членство в ЕС. Надявам се, че ние също можем да бъдем част от това семейство и да седим на тази маса", каза Мицкоски, който оцени посещението на Виктор Орбан "като доказателство за отлични приятелски отношения и сътрудничество, които се задълбочават с всеки изминал ден".
Мицкоски оцени срещата на четири очи с Орбан като конструктивна. По думите му са били обсъдени "широк кръг от теми от двустранно и регионално значение", както и конкретни проекти.
"Стратегически проекти, като транспортния и енергиен коридор Север-Юг, който свързва Балканите с Унгария, което е от голямо значение за енергийната сигурност и икономическия растеж на целия регион", даде пример Мицкоски и допълни, че сътрудничеството с Унгария ще бъде ключово за успешното прилагане на тези инициативи.
Унгарският премиер пристигна в Република Северна Македония буквално часове, след като Брюксел реши Албания да отвори първите преговорни глави, а Скопие да продължи да чака. Заедно с министри от унгарското правителство,той е на двудневно официално посещение в страната, като освен срещата на двамата премиери и съвместното заседание на представители на двете правителства, в Охрид са се провели и двустранни срещи на министри от Северна Македония и Унгария.
"Северна Македония има конфликт с България, който блокира процеса на присъединяването им към ЕС. Сметнахме, че задължително трябва да посетим страните, които са в най-трудно положение по отношение на присъединяването към ЕС, и да им помогнем в решаването на съществуващите конфликти. ЕС направи грешка с отделянето на РСМ от Албания", заяви по-рано унгарският премиер Виктор Орбан в интервю за унгарското радио "Кошут".
Междувременно управляващата партия в РСМ потърси подкрепата и на САЩ за членството й в ЕС.
Очакване за засилване на подкрепата от Вашингтон за възможно най-скорошно започване на преговорите по присъединяване на Република Северна Македония към ЕС е изразила президентът на страната Гордана Силяновска по време на срещата си в Ню Йорк с Александър Касаноф, заместник-помощник държавен секретар за Западните Балкани, съобщават от кабинета на президента на Северна Македония.
Силяновска е посочила, "че е в интерес на двете страни и на региона на Западните Балкани първите глави в преговорите на (Северна) Македония с ЕС да бъдат отворени скоро". Тя е изразила очакване, че САЩ ще играят конструктивна роля в този процес, който е важен и поради глобалните предизвикателства пред сигурността.
В разговора президентът Силяновска е изразила надежда, че "ЕС ще започне да зачита собствените си решения, които показват, че двустранните проблеми не трябва да блокират процеса на разширяване". Тя е изтъкнала отново позицията си, че след 16 препоръки на Европейската комисия за започване на преговори за членство на (Северна) Македония, ЕС трябва да прилага собствените си правила и да се позовава на критериите от Копенхаген, като единствени условия за влизане в ЕС, се казва в съобщението от кабинета на президента на Северна Македония.
В прессъобщението заместник-помощник държавния секретар на САЩ за Западните Балкани Александър Касаноф е цитиран да казва, че президентът и правителството на Северна Македония могат да разчитат на подкрепата на САЩ "в опита да пробият блокадата, пред която е изправена страната по пътя към ЕС".