Цацаров отрече Борисов да е зависим от него
Главната прокуратура не е участник в политически игри, така Сотир Цацаров отрече твърденията, че той е казвал на премиера кои промени в Конституцията да минат.
"Казаното от Христо Иванов подценява начина, по който премиерът взема решения, както и неговата роля. Не го подценявайте толкова този премиер. Твърденията на министъра в оставка, въпреки че ме ласкаят, доста надценяват както моята персона, така и ролята на институцията, която ръководя", коментира Цацаров пред журналисти в Девня, където е на посещение в съда, предаде БТА.
Той нарече това "елементарна интрига", а твърденията, че Иванов скоро ще бъде разследван - "безумна спекула", цитира го "Фокус".
По думите на Цацаров той не се чувствал победител, така щяло да бъде, ако в НС бъде внесен "свестен" законопроект за промени в НПК и съдебните процеси не траят по три години.
Той добави, че Иванов е опитал да направи много, но отсъствала елементарна връзка с хората и екипа му. И уточни, че би работил много добре с всеки бъдещ министър, който и да е той.
"Много случаи гледат на мен като универсалното зло, но в моите очи Христо Иванов не изглежда герой. Ще се боря за по-бързо решаване на кризата в съдебната реформа. Съдебна реформа не се прави със скандали", каза още главният прокурор.
По думите му в политическата й класа има хора, за които унищожителният доклад от Брюксел за правосъдната система би бил изключително радостно събитие.
„Всеки мониторингов годишен доклад върви по системата очаква се убийствен доклад. Той отдавна се е превърнал не в средство за сътрудничество и проверка, а в един политически инструмент. Това е най-лошото", добави Цацаров.
Шефът на ВКС: Ще ме обвинят, че съм атентатор, който прави преврат
В същото време председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който още вчера каза, че оставката на Иванов е била предизвестена смърт, отново се изказа остро заради неуспешните промени.
По думите му усилията, които бяха положени през последните седмици за спъване на реформата, са напълно обясними, защото именно съдебната система е тази, която би могла да върне държавата на нейните граждани.
"Сигурно днес отново ще бъда обявен за атентатор, който ще извършва преврат. Ако българската олигархия си има държава, то тогава всеки опит властта да бъде върната в ръцете на гражданите, наистина може да се нарече преврат. Това е система, която е вербувала големи човешки и материални ресурси в изграждането на добре действаща машина, която умело си служи със службите, медиите, икономиката, политиката и, разбира се, съдебната система", каза той, цитиран от БНР.
По думите му парламентът се е опитал да убеди всички, че съставът на ВСС не е важен.
Президентът: Промените не печелят доверието на обществото
И президентът Росен Плевнелиев беше критичен. Според него Народното събрание се е съобразило избирателно с част от препоръките на Венецианската комисия - за разделянето на ВСС, но не и с тази да се даде превес на колегията на съдиите, пряко избрани от техни колеги.
Той припомни, че нееднократно е призовавал народните представители за реализиране на тези и други демократични идеи, включително отмяна на тайното гласуване.
"Не можем да не признаем, че една от най-важните заявени промени - за начина на разделяне на колегиите във ВСС, не бе реализирана по начин, който да спечели пълното доверие на магистратите и обществото", подчерта държавният глава.
Плевнелиев изрази надежда, че все повече български политици ще осъзнаят важността на този въпрос и ще го поставят над своите партийни интереси.
Той и Панов говориха след отбелязването на 135-годишнината на ВКС. По време на церемонията магистрати изпратиха с аплодисменти Христо Иванов.
Самият той заяви:
"В кой момент оставката ми е станала предсказуема няма значение, важното е, че е напълно обоснована днес".