Министър и зам.-министър напуснаха кабинета
Министърът на транспорта Александър Цветков е подал оставка на днешното заседание на Министерски съвет. Зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Марий Косев също напуска поста.
Официалната версия за оставката на Цветков е лични причини. Според политици обаче върху него е оказан натиск.
По-късно премиерът предложи на парламента неговия наследник - досегашния заместник-транспортен министър - Ивайло Московски.
Зам.-министър Марий Косев също е подал оставка, съобщи междувременно пред журналисти зам.-председателят на ПГ на партията Валентин Николов, предаде “Фокус”.
На негово място премиерът вече назначи депутата от ГЕРБ Делян Добрев, който е зам.-председател на енергийна комисия.
Оставката на Цветков
По повод оставката на Цветков се твърди, че тя е свързана с проблемите в БДЖ. Освен това Цветков се представял неубедително в работата и по-специално в усвояването на еврофондовете.
"Дневник" съобщава, че още преди месец депутати от ГЕРБ са разказвали неофициално, че срещу транспортния министър тече проверка в ДАНС и се чака резултатът от нея, за да бъде решена съдбата му. От екипа на вицепремиера Симеон Дянков, който наблюдава работата на транспортното министерство, коментират, че не са доволни от работата му и от известно време смятат, че Цветков трябва да бъде освободен.
Преди време Цветков бе проверяван от прокуратурата за осигуряване на чадър над нелегален пазар на шофьорски книжки, както и за завишени цени за изграждане на ро-ла терминала на турската граница, но резултатите така и не бяха обявени, припомня Mediapool.
Александър Цветков не е представлявал интерес за службите, заяви обаче министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов пред журналисти.
Оставката на Косев
Мотиви за оставката на Косев не бяха коментирани. „Тя е за всичко”, отговори Николов на въпрос дали е заради проекта за АЕЦ „Белене”.
По думите му причина за оставката на Косев е недобрата му комуникация с депутатите от управляващата партия, предаде Дарик.
Самият Косев обаче отрече да е подавал оставка и изказа мнение, че е отстранен по политически причини. Потърсен за коментар, в SMS до Дарик радио той е заявил: „Не съм си подал оставката. Не мисля, че смяната е свързана с работата, защото през цялото време съм се борил за реформи в енергетиката и за защита на националния интерес. По-скоро е промяна на политическата конюнктура и избор на една по-политическа кандидатура за енергийния сектор".
Лидерът на БСП Сергей Станишев коментира, че Косев, който участва в преговорите за центаралата, не бил одобряван от руската страна. Освен това през последната седмица Косев изказа становище, че България не трябва да подписва дългосрочни договори с "Газпром", припомнят медии.
Според някои съобщения, Косев е предизвикал напрежение между правителството и бизнеса със спорния закон за ВЕИ.
Вчера лидерът на РЗС Яне Янев прогнозира пред Mediapool, че Александър Цветков и земеделският министър Мирослав Найденов ще бъдат уволнени за несправяне със задълженията си и злоупотреби. Лидерът на РЗС съобщи още, че смяната на Найденов ще бъде по-далеч във времето, защото ще е предизборен ход.
Високопоставени политици в ГЕРБ потвърждават, че Дянков има забележки и към работата на министъра на земеделието и не е изключено той също да се раздели с поста си.
Според Янев е много вероятна и смяната на 7-8 заместник-министри.
По информация на Дир.БГ зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова също е подала оставка, но от министерството опровергаха.
Според запознати с рокадите в кабинета още четирима зам.-министри ще напуснат поста си.
Още смени
Следобед Борисов съобщи, че и други двама висши чиновници ще бъдат отстранени от правителството – шефовете на Патентното ведомство Костадин Манев и на Националната агенция по оценяване и акредитация проф. дхн. Иван Иванов (Иван Панайотов -б.р.).
Междувременно правителствената пресслужба вече бе съобщила, че на мястото на Панайотов, чийто мандат изтича, е назначен проф. Боян Биолчев.
Проф. Кирил Топалов пък оглави Фонд „Научни изследвания“.
Последна актуализация в 22,00 ч.