С голямо мнозинство в НС: БПЦ е единствен представител на Източното православие
В НС приеха и трите законопроекта, които бетонират позицията на Българската патриаршия
С внушително мнозинство парламентът прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията, внесени от ГЕРБ, "Възраждане" и БСП, които са в посока запазване на единството на Българската православна църква.
От ГЕРБ предлагат изрично да бъде записано, че единствен представител на традиционното за страната вероизповедание - Източното православие, е Българската православна църква - Българска патриаршия.
Проектът, внесен от Бойко Борисов и група народни представители от ГЕРБ-СДС, признава само Българската православна църква - Българска патриаршия, която е утвърдена по каноните на Вселенската църква и това е традиционното православно вероизповедание, което има предвид конституционната норма. Регистрираните вероизповедания могат свободно да определят своите наименования, но ясно трябва да се отличават от признатата по закон Българска православна църква.
Същото предвижда и законопроектът на БСП - че според Конституцията, Закона за вероизповеданията и каноничното право, БПЦ - Българска патриаршия, е част от Вселенската църква и се признават нейните правила за единство. Други вероизповедания могат свободно да се регистрират, но без да повтарят нейното наименование.
Социалистите дават срок от 2 месеца за промяна на наименованието според законовите изисквания.
Текстовете на "Възраждане" анулират възможността за регистрация на повече от една православна църква като юридическо лице, която да използва в своето наименование названието "православна".
Законопроектите на ГЕРБ-СДС и левицата събраха по 176 гласа "за", а този на "Възраждане" беше подкрепен от 140 депутати.
Повод за промените, предприети от парламента, е решението от 16 декември на Върховния касационен съд, с което се вписва в публичния регистър на съда религиозна институция с наименование "Българска православна старостилна църква".
Решението е съобразено със становището на Европейския съд по правата на човека в Страсбург. То стана известно 10 дни по-късно - навръх Коледа.
Последваха реакции от премиера и президента, както и от повечето парламентарни партии, че стоят твърдо зад БПЦ, статута й по Конституция и са против опита за разкол с допускане да бъде дублирано името й с регистрацията на две православни църкви.
На срещи с патриарх Даниил и държавният глава Румен Радев, и служебният министър-председател Димитър Главчев, и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов го увериха, че са твърдо зад неделимата и единна Българска православна църква. Последва и законодателният отговор с внасянето на промени в закона, вече приети на първо четене.
Към момента Българската православна старостилна църква не е вписана от Агенцията по вписванията заради непредставени документи. 14-дневният срок за обжалване пред СГС изтича утре, уточни правосъдният министър Мария Павлова.
Преди гласуването на законовите промени депутатите изслушаха Павлова, премиера Главчев, както и ръководителя на Дирекцията по вероизповеданията. В пленарната зала единствено от ДБ изразиха резерви спрямо законопроекта на "Възраждане". Според Атанас Славов той въвежда монопол на източното православие, което ни отдалечава от европейския правозащитен ред.