В търсене на спокойно място за живот: Бягството от войната в снимки
"Днес дори е по-лошо от 2006 г.", казва пред АРД 58-годишна жена, която и преди 18 години бяга от войната между Израел и "Хизбула"
Докато светът наблюдава с тревога нарастващото напрежение в Близкия Изток и се пита ще се стигне ли до пълномащабна война, десетки хиляди ливанци напускат южната част на страната си с надеждата да избегнат трансграничните нападения между "Хизбула" и Израел.
Снимки може да видите ТУК >>>
Основната им цел е да стигнат до северната част на държавата, където стотици доброволци ги очакват с необходимата помощ. Те ще им предоставят подслон, храна и така необходимата почивка.
"Днес дори е по-лошо от 2006", казва жена, която е бягала и преди 18 години, в репортаж на германската обществена телевизия АРД. 58-годишната Фериал Мехсен е избягала от южен Ливан и отишла в столицата Бейрут. Там живее с дъщеря си и внуците си в едно училище, което се използва за спешно настаняване на вътрешно разселените хора.
Жената разказва, че е била в това училище и преди - при войната през 2006 година. "И тогава се страхувахме, но не толкова, колкото сега. И тогава страдахме и се оказахме на улицата. Но сега ситуацията е по-лоша", разказва Фериал пред АРД.
Войната между Израел и "Хизбула" от 2006 г., за която Мехсен говори, продължава един месец и приключва с военно примирие. Едно от важните искания в резолюцията на ООН тогава беше "Хизбула" да се изтегли на поне 30 километра навътре от границата с Израел, но това така и не се случи.
По думите на ливанския вътрешен министър Басам Маулауи днес страната е изправена пред голям логистичен проблем. Много е трудно толкова много хора да се изместят от едно място на друго в рамките на дни. Трудно е да се подсигури безопасността им, подчертава той.
Ливан страда и икономически от конфликта с Израел, обяснява ливанският министър на икономиката Амин Салах. Той изразява надежда, че Франция, САЩ и другите държави, които призовават за прекратяване на огъня, ще постигнат успех. "Всяка ескалация и продължаване на конфликта ще ни докара до катастрофа", казва Салах.
В съседна Гърция, Атина вече приема ливански граждани, пристигащи с редовни полети от Бейрут. Гръцкият министър по миграцията Никос Панайотопулос изрази загриженост, че военните действия в Близкия изток ще принудят милиони граждани да търсят убежище в Европа, което ще засили мигрантския натиск към Гърция.
Гръцкото правителство ще поиска допълнително европейско финансиране за посрещане на бежанците, предаде БНР.
От морска охрана в Егейско море съобщават за рязко увеличаване на пристигащите с лодки мигранти, все повече са сирийците, които търсят убежище. Гърция сама не може да се справи и поеме тежестта на вълната от мигранти. Необходима е спешно нова европейска стратегия, подчерта министър Панайотопулос.
Лагерите по островите са пренаселени. Преместването на мигрантите в континенталната част на страната се посреща с остра реакция от страна на националистическите партии в парламента. Над 50% от пристигащите в Гърция легализират статута си и заминават в страни от централна Европа по данни на неправителствени организации.