Природният гняв отне над 60 000 човешки живота през изминаващата 2023 г. И това са още междинни данни, но не и окончателната статистика на жертвите на бедствията, сполетели ни в тази земетръсна за света година - и в прекия, и в преносния смисъл на думата. Безспорно това е най-големият брой смъртни случаи, предизвикани от природни катаклизми от 2010-а насам.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК >>> 

Епицентър на повечето големи бедствия - земетресения, наводнения, пожари - се оказаха Балканите. И тук Господ отново беше българин, както гласи крилатата фраза на телевизионния коментатор Петър Василев - майката-природа определено ни пощади в сравнение със съседите ни от Турция и Гърция. Сякаш като малка компенсация, че и без тях сме най-бързо топящата се и най-бедната нация на полуострова и контитента.

Dir.bg ви представя ретроспекция на част от големите природни бедствия, сполетели света през тази година, с пожеланието 2024-а да е много по-спокойна и безоблачна:

Земетръси

Над 50 000 жертви. Стотици хиляди ранени хора и разрушени сгради. Милиони, останали без дом. Хиляди напълно осиротели деца. Щети за милиарди. Това е кратката, но зловеща равносметка от "едно от най-големите природни бедствия на нашето време", както генералният секретар на ООН Антонио Гутериш нарече земетресенията в Турция и Сирия от началото на 2023 г.

Всичко започна на 6 февруари, когато трус с магнитуд 7,8 удари големи части от Югоизточна Турция и Северна и Западна Сирия. Засегнати бяха 13 турски града, а мащабът на трагедията впоследствие се оказа труден за възприемане и осмисляне.

Епицентърът на земетресението бе на 34 км западно от Газиантеп, което бе усетено в 4:17 часа сутринта турско време. Трус с магнитуд 7,8 няколко часа по-късно буквално срина десетки градове.

Той бе последван от над 2100 вторични труса, като земята в Турция и Сирия се отвори и прибра завинаги близо 50 000 души.

Земята в Турция и Сирия се отвори и прибра завинаги близо 50 000 души. Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Голяма зимна буря прави драмата още по-голяма - сняг затрупва руините, температурите рязко се сриват, като всичко това възпрепятства спасителните дейности. Поради минусовите градуси в района, оцелелите, особено тези, заклещени под развалините, бяха изложени на огромен риск от хипотермия. Тогава спасители от цял свят, в това число и български, се стекоха в района, за да вадят хора и животни. Живи или мъртви.

Равносметката от земетресението в Турция е покъртителна - най-малко 50 000 загинали, 214 000 паднали или застрашени от срутване сгради и 13 големи града, които са почти изцяло разрушени. "Милиони хора сега са бездомни и живеят в палатки", обяви тогава Урсула фон дер Лайен.

Възрастен турчин и откраднатия му живот. Снимка: АР/БТА

Снимка: БТА

Една от най-болезнено отекналите в цял свят теми бе ситуацията и бъдещето на засегнатите от труса деца. УНИЦЕФ обяви тогава, че в Турция и Сирия те са около 5 милиона. До първи март от разрушенията са били спасени и регистрирани 1911 деца без живи настойници.

Според медиите около 8,8 млн. души са били засегнати в съседна Сирия, а смъртните случаи са близо 6000. Техният брой обаче вероятно е много по-голям.

Спасителна акция в Алепо, Сирия. Снимка: АР/БТА

Снимка: БТА

Смята се, че трусовете са причинили щети на стойност 110 милиарда щатски долара, което го прави четвъртото най-скъпо земетресение в историята.

От февруари насам земята се люлее сериозно и на север от България. Поредица от земетресения в Румъния, някои от които с магнитуд над 5 по Рихтер, доводеха до материални щети и повредени домове в южната част от страната, но за щастие нямаше човешки жертви. Няколко от трусовете бяха усетени и у нас - от Видин, през София до Благоевград.

Земетресенията в Румъния продължават и до днес.

Не такъв късмет извади Мароко, където силен трус през септември уби близо 3000 души. Епицентърът на мощния трус с магнитуд 6,8 според Геофизическият институт на САЩ е бил югозападно от град Маракеш, на 320 км южно от столицата Рабат. Националният център за научни и технически изследвания, базиран в Рабат, от своя страна посочи, че земетресението е било с магнитуд 7 и че епицентърът му е бил в провинция Ал-Хауз.

Мароканските медии обявиха тогова, че това е най-мощното земетресение, което кралството е регистрирало някога. То причини и значителни материални щети в няколко града. Освен в Маракеш, трусът е бил усетен ощуе и в Рабат, Казабланка, Агадир и Есауира, предизвиквайки паника сред населението. Много хора тогава излязоха по улиците, страхувайки се от срутването на домовете си.

Снимка: AP/БТА

През ноември гневът на земята порази и Непал. Броят на жертвите на силното земетресение там достигна 128 души, а ранените бяха стотици. Според непалския Национален сеизмологичен център трусът е бил с магнитуд 6,4.

Последното, надяваме се, за годината силно земетресение се случи в средата на декември в Китай. Трусът с магнитуд 6,6 по скалата на Рихтер застигна северозападната част на страната, като основните разрушения бяха в провинциите Гансу и Цинхай. Според последни данни там са загинали не по-малко от 118 души, а още 500 са пострадали. Поне 5 хиляди сгради бяха разрушени или повредени. Подобно на Турция и Сирия, спасителните операции бяха затруднени от температурите, които достигат до -15 градуса по Целзий във високите райони, където се разиграва трагедията.

Земни трусове бяха регистрирани из цялата планинска система в региона - както и в други части на Китай, така и в Индия и Русия. Усетени са дори в Казахстан.

Трусът с магнитуд 6,6 по скалата на Рихтер застигна северозападната част на Китай. Снимка: АР/БТА

Снимка: АР/БТА

Водокалипсис

Средиземноморският циклон "Даниел" потопи Балканите през септември. Той предизвика тежки наводнения в Гърция, където загинаха 17 души, след като само седмица по-рано страната беше връхлетяна и от страшна буря. Проливните дъждове и в Турция взеха три жертви. Бедствено бе положението в района на Царево, където четрима българи загубиха живота си.

Силен дъжд причини голямо наводнение в гръцкия град Волос. Там преливаха реки и канали. Властите призоваха хората да не напускат домовете си, а по искане на кмета полицията забрани движението на автомобили в града. Много пътища в района бяла заляти, а властите предупреждавахада се избягва пътуването в цялата страна. Тогава те съобщиха за една жертва и още един човек в неизвестност.

В края на септември Централна Гърция преживя още една критична и тежка нощ, след като нова вълна от порои заля страната в рамките на месец. След "Даниел", циклонът "Елиас" удари област Тесалия с обилни валежи и гръмотевични бури. Библейско нарекоха унищожението в общините на Магнезия и в цялата префектура. Отново Волос, Лариса и Кардица попаднаха в центъра на бурята. Камбаните на църквите предупреждаваха хората за наводнението. Военни с лодки спасяваха хора от приземните етажи цяла нощ.

Затворена за дни остана и националната магистрала Атина-Солун, а жертвите на септемврийските потопи станаха общо 17.

Снимка: BulFoto

Трима души загинаха при наводнения в района на Централен Анадол в Турция. Проливни дъждове причиниха наводнения и в турския Черноморски регион, наводнявайки къщи и работни места също и във вътрешността на страната, най-вече в Невшехир и Аксарай.

В Невшехир безжизнените тела на двойка, за която е установено, че е била в автомобил, отнесен от наводнението, докато се е движел, бяха открити на около 500 метра от колата им.

В Аксарай проливният дъжд причини и пропадане на пътища, като остави много хора блокирани в автомобилите им. Екипите на АФАД и турската жандармерия успешно спасиха 14 души, но по време евакуацията бе намерено безжизненото тяло на една жена. Двойка, блокирана в автомобила си, успяла да се спаси, но тримесечната им дъщеря се изплъзнала от ръцете на 25-годишната си майка и била отнесена от водния поток.

На фаталния за Балканите 5 септември и българската Община Царево обяви бедствено положение, след като водната стихия разруши мостове и заля сгради и улици. Над 2000 души в общината бяха отрязани от външния свят поради потопа. Къщи и хотели останаха без достъп, а ластите призоваха хората да останат на по-високи етажи, тъй като евакуацията може да бъде по-рискована. "Вече 310 л/кв. м дъжд е паднал в Царево. Може всеки момент да падне рекорда на България от 342 л/кв. м от 1952 г. на к.к. "Свети Константин и Елена", съобщи тогава Меteo Bulgaria.

Река Велека преля при с. Кости и заливаше населеното място. Сирени предупреждаваха населението на общината да се евакуира на по-високи места, където нямат достъп прииждащите води.

Тотален потоп заля и Ахтопол, показваха кадри в социалните мрежи. Бедстващи хора имаше и на къмпинг в два хотела в Царево, както и в Арапя. В ниската част на къмпинга имаше потопени каравани и наводнени сгради, както и отнесени автомобили в морето. Рано същата сутрин воден смерч беше наблюдаван и в района на Тюленово, Североизточна България, а видео показа как силата на въздуха върти като центрофуга морската вода.

Надеждите, въпреки ужаса, да се разминем без жертви се оказаха напразни - водната стихия погълна четрима българи на 5 и 6 септември, сред които председателят на Районния съд в Царево съдия Мария Москова и нейната дъщеря д-р Даниела Йорданова. Още двама мъже загубиха живота си по време на водното бедствие, а в страната беше обявен национален траур.

Кошмарните мигове по Черноморието: Арапя, Китен и Царево. Колаж: Dir.bg

Кадри: Facebook Meteo Balkans и Julia Popova

На 14 септември светът осъмна със страшната вест, че жертвите на катастрофалното наводнение след бурята "Даниел" в Либия могат да достигнат и 20 000 души, след като пристанищния град Дерма беше буквално залят от приливни вълни след скъсването на стените на 2 язовира. Хората са спели, докато водата е прииждала, каза кметът Абдулменам Ал Гаити пред местна телевизия. Изчисленията му се основават на броя на областите, напълно унищожени от наводненията. Дотогава официалната информация бе за над 5000 загинали и над 10 000 в неизвестност. Спасителни екипи от Египет, Тунис, Италия, Испания и Турция отидоха там, за да помагат за търсене на оцелели.

Водокалипсисът не пожали и Италия. През май северната част на страната беше залята, като катастрофалните наводнения в област Емилия-Романя взеха десетки жертви.

На 2 ноември Бурята "Киърън" връхлетя Западна Европа, отнемайки живота на шест души и довеждайки до затварянето на училища, летища и железопътни линии. Шофьор на камион загина, смазан от дърво, повалено от бурния вятър във Франция, където властите в град Хавър информираха за друга жертва. Френският министър на вътрешните работи Жералд Дарманен заяви, че освен за смъртта на шофьор на камион има и информация, че са ранени 15 души, в това число и седем пожарникари.

Съборени от бурния вятър дървета са отнели живота на жена в испанската столица Мадрид, а друга жена загина при същите обстоятелства в Южна Нидерландия, съобщиха от местните аварийни служби и полицията. В белгийския гранд Гент бе установено, че жертвите са две - дете на пет години и 64-годишна жена от Германия.

Бурята "Киърън" следва пътя на миналата две седмици преди това буря "Бабет", която пък доведе до наводнения в Северна Ирландия и части от Великобритания.

Бурята "Киърън" вилня из Европа две седмици след "Бабет". Снимка: АР/БТА

Снимка: AP/БТА

По същото време доста по-на изток - в съседна Турция, буря, придружена с проливен дъжд, връхлетя и Истанбул. Небето над града беше осеяно от светкавици в разгара на стихията. В продължение на близо един час се изсипа такова количество дъжд, че много квартали на мегаполиса се оказаха наводнени. Водата заля улици, площади, паркове, причини задръствания по мостовете и основните пътни артерии. Потопът наводни и пистите на международното летище на Истанбул. Много самолети не можаха да се приземят и бяха пренасочени към други летища. Редица спирки на метрото се оказаха под вода. Отменено бе движението по много линии. Тълпи от хора задръстиха спирките на метрото, автобусите и трамваите. Движението на моторните превозни средства бе преустановено на много места в града. Шахтите в покрития пазар Капалъчаршъ преляха, което създаде трудности за туристите и търговците. Кварталите Купкапъ и Беязът бяха наводнени, пътищата в района Кючюкчекмедже се превърнаха в реки.

На 20 декември повече от 17 000 души бяха евакуирани от зоната на наводненията в лагери за временно настаняване в южния щат Тамил Наду в Индия, който беше засегнат от проливни дъждове. Животът в засегнатите райони бе парализиран, пътищата - наводнени, транспортът не функционираше и всички учебни заведения бяха затворени.

Четири тайфуна през периода пък причиниха тежки загуби в Китай, като последните събития доведоха до внезапни наводнения и стотици свлачища в южните райони, докато северът и североизток претърпяха рекордни дъждове и евакуации. Щетите от бедствието за Поднебесната са в размер на над 42 милиарда евро.

Гръмотевични бури и торнада в САЩ също са нанесли сериозни щети през първата половина на 2023 г. "Мюних ре" ги оценява на 35 милиарда долара.

Над 20 са жертвите на опустошителното торнадо в САЩ през април. Проливни дъждове и ветрове със скорост от над 100 км/ ч разрушиха хиляди домове в осем щата. Стотици хиляди домакинства пък останаха без ток, след като прекършени дървета прекъснаха електропроводи. Някои от загиналите са били затиснати от покривите на къщите си.

Шестима души загинаха и през декември при преминаването на торнадо през Тенеси, а 62 бяха хоспитализирани, като стотици домове бяха сериозно повредени.

Баща спасява детето си след опустошителното торнадо в САЩ. Снимка: АР/БТА

Снимка: БТА/АР

Пожари

Разрушителните пожари в Гърция през това лято изпепелиха повече от 1600 квадратни километра земя и отнеха живота на над 20 души. Хиляди жители на десетки селища бяха евакуирани. Около половината от опустошените горски, селскостопански и други терени бяха в огромния пожар край Александруполис - най-големия в Европа от повече от двайсет години. Огънят там изглежда е довършил започнатото от миналогодишните пожари в горския резерват Дадия и е нанесъл вероятно невъзстановими щети.

Атина също беше засегната от огромните летни пожари. Снимка: Getty Images

Снимка: Milos Bicanski/Getty Images

Десетки огромни пожари горяха в Гърция през август, а този, вилнял в Североизточна Гърция в продължение на 11 дни, е унищожил територия, по-голяма от град Ню Йорк, съобщи през август Службата на Европейския съюз по изменението на климата "Коперник".

Над 80 процента от територията на страната бе задимена през летния месец. Димът се разпростираше на 1200 километра от гръцките брегове дори достинга Малта и Сицилия. В пламъци бяха и предградия на Атина, а в застрашените райони бе обявена евакуация.

Напрежението и у нас нарастна, когато кметът на община Кирково обяви, че пожарът вече е на около 10 км от българо-гръцката въздушна граница. Като по чудо обаче той не се прехвърли в страната ни.

Властите в Канада месеци наред се бореха срещу унищожителните пожари в различни части на страната. Десетки хиляди хора бяха принудени да напуснат домовете си, а част домовете им впоследствие изгоряха. Опожарени бяха територии приблизително колкото цяла България. Пламъците развиваха такава чудовищна енергия, че гасенето беше станало невъзможно: горещината бе толкова жестока, че никой не можеше да се доближи до пожара. "А да гасиш отгоре с вода от самолети - от това няма почти никакъв ефект", обясни през август експерт.

Хиляда и сто души бяха в неизвестност две седмици след опустошителния пожар на хавайския остров Мауи, а ФБР призова роднините на изчезналите да дадат ДНК проби, за да помогнат за тяхното издирване.

До момента бе официално потвърдена смъртта на 115 човека.

Пожарът на Мауи е най-смъртоносният в САЩ през последния един век, отбелязва АФП. Огнената стихия унищожи почти напълно Лахайна - популярен сред туристите исторически град, който имаше население от 12 хиляди души преди пожара.

Шестима български студенти се оказаха в епицентъра на пожарите в Хавай, а близките им с дни нямаха връзка с тях. Младежите, които бяха част от група от 39 нашенци на бригада на острова, за щастие се оказаха живи и здрави.

Огненото опустошение на Мауи. Снимка: АР/БТА

Снимка: БТА/AП