• Роденият в старозагорския ромски квартал "Лозенец" Исус Костов, който ходи на училище гладен и с обувки без подметки, но става софтуерен инженер в реномирана компания;
  • Георги Белчинов, който не посяга на жени, но е лишен от свобода до живот заради убийството на двете си съпруги и който в затвора открива Бог;
  • Любен Антонов и Йото Пацов, които отиват в Украйна да отразят посещението на български хор, а се оказват първите българи на мястото на най-голямата ядрена авария - Чернобил; 
  • Ребин Митран, който умира на софийски булевард без медицинска помощ, устремен да стигне при брат си в Германия, но имал "късмета" състоянието и характеристиките му да не събудят съжаление.

Това са част от историите, които през годините на конкурса Web Report бяха отличени в една от любимите за aвторите категория - "Истински истории". Интересът към нея в конкурса за чиста журналистика, организиран от Dir.bg, и тази година е огромен. 

В осмото издание на Web Report до 18 април 2025 г. всеки автор може да изпрати своите разследвания, репортажи, интервюта, коментари и анализи, очерк-портрети, фоторепортажи, видеорепортажи и подкасти, като подбере и в коя категория е най-подходящо да попаднат те, а именно "Общество", "Истински истории", "Икономика", "Технологии и иновации", "Култура и изкуство", "Спорт".

Изискването е материалът трябва да е публикуван в периода 7 февруари 2024 г. - 18 април 2025 г., на страниците на уебсайт, личен блог/влог или в официален профил на кандидата в социалните мрежи. Материалът не трябва да е участвал в предишното издание на конкурса. Друго важно условие е да е оригинален, авторски и да е написан на български, правилно и според езиковите правила на езика. Редно е да са цитирани коректно и достоверно информационните източници, факти, препратки и да се указва кои са те.

Тези условия са добре известни на журналистите, които така или иначе се придържат към основните правила на професията, докато разказват истинските истории, които се открояват. 

А ето кои материали бяха отличени в категория "Истински истории" през изминалите осем години, откакто се провежда Web Report. 

През 2024 г. наградата отиде при Георги Караманев от "Дигитални истории" за "Исус. Програмистът, дошъл от гетото".

Методи Владимиров връчи наградата на Георги Караманев през 2024 г.

Снимка: Булфото

Той впечатли журито с разказа си за Исус Костов, който успява да победи средата, предубежденията и себе си, за да постигне мечтата си. Костов е роден в третия най-голям ромски квартал у нас - старозагорския "Лозенец", но става софтуерен инженер в реномирана компания. Учи сам онлайн, като не се отказва преди това и от училището, където често ходи гладен, с обувки без подметки.

Наричан от колегите си "Джизъса", Исус Костов е силен пример как човек може да преодолее всичко, за да постигне онова, за което мечтае. Колкото и да изглежда далечно, дори невъзможно.

Силна история впечатли журито и през 2023 г. Отличена в шестото издание на конкурса беше Гергана Венкова от bTV за "Песента на спасението": Баща и дъщеря, прегърнати 105 часа под руините".

Гергана Венкова на церемонията по връчването на наградите от Web Report през 2023 г.

Снимка: Петър Йорданов

Журналистката показа силата на бащината любов, а именно как Джем Окур от Антакия, затрупан заедно с малкото си момиченце Танем под руините на къщата им в Антакия след мощния трус през февруари 2023 г., успява да оцелее в името на спасението и на своята 8-годишна дъщеря. 

Двамата изкарват 105 часа в очакване на спасение. Къщата им пада, а Джем и Танем се оказват в кухина около метър на метър. "Майка ми беше в другата стая, знаех че не е жива. Бях отчаян като син, бях отчаян и като баща", признава Джем Окур пред Венкова. Но докато чакат спасителите, двамата играли на думи, представяли си красиви места, на които биха били. И са си пели песен - за баща и дъщеря:

"Разкажи ми една приказка татко, нека детството ми е в нея.
Разкажи ми една приказка татко, слънцето ми да бъде в нея".

През 2022 г. наградата в категория "Истински истории" в конкурса за чиста журналистика отиде при Стоян Нешев впечатли от NOVA за "Дядо Боже - затворникът с най-дълъг престой в Софийския затвор". 

Драматургът Яна Борисова връчва наградата на Стоян Нешев през 2022 г.

Снимка: Bulphoto

След престъплението, по време на наказанието, малцина затворници откриват Бог зад решетките. Но един от малцината е Георги Белчинов.

Наричат го Дядо Боже, защото все се моли на Бог. Георги Белчинов е в затвора от 1989 г., което го прави рекордьор - за своите тогава 76 години, прекарва общо 45 години зад решетките. Осъден е за убийствата на двете си жени, първоначално на смърт, но впоследствие присъдата му е изменена на доживотен затвор. При падането на комунизма се отменя смъртното наказание у нас.

Казва, че не е посягал на жена и не си обяснява станалото. Но той не търси вина у себе си, защото смята, че Бог му е дал нов живот зад решетките.

През 2021 г. истинската история, която спечели най-много точки от журито, бе "Една нощ в линейка: Защо доктор Лунд предпочете да работи в Германия?" на Мария Костова от БНТ.  

Кристияна Стойнева (д), специалист маркетинг и реклама, връчи наградата на Мария Костова (л) през 2021 г.

Снимка: Булфото

Има истории, които те оставят без думи заради абсурда, който пресъздават. Такава е разказаната от Мария Костова преди пет години. Репортажът ѝ показва и как мъж с доказан коронавирус и усложнения, е оставен да чака в линейка повече от два часа пред лечебно заведение. Той е на косъм да му бъде отказана хоспитализация. Какво го спасява не е толкова важното в случая, фактът, че нагледно се вижда къде и как се препъва системата по време на COVID пандемията. 

Мария Костова и Михаил Врабчев научават всичко това, след като се качват в линейката по време на нощно дежурство на спешен екип. Там чуват размислите за проблемите в здравеопазването у нас от един млад лекар, който в същия онзи месец - ноември 2020 г., заминава на работа в Щутгарт.

Историята все пак завършва с резултат - тогавашният здравен министър Костадин Ангелов поиска оставката на директора на Четвърта градска болница, пред която беше оставен да чака пациентът. Внесени са и законови промени, според които лечебните заведения, които не откриват легла за лечение на COVID, да нямат достъп до финансиране от НЗОК. 

Вяра Деянова с наградата от Web Report през 2020 г.

Снимка: Андрей Михайлов, Булфото

Победител в категория "Истински истории" през 2020 г. стана Вяра Деянова с "Йото, който гледаше Чернобил", публикуван в Bravestories.eu

Тя разказва как преди 33 години двама български журналисти - Йото Пацов, кореспондент на "Работническо дело", и Любен Антонов от БНР заминават за Украйна, за да отразят посещението на български хор. Те обаче не подозират, пътувайки на там, че ще се наложи да сменят курса. Това се налага след като се оказват в непосредствена близост до най-голямата ядрена авария за всички времена.

Разтърсващо свидетелство от първо лице за за невидимия ужас и безсилието пред партийния апарат. Йота Пацов и Любен Антонов всъщност са първите българи, попаднали в Чернобил няколко дни след трагедията.  

На върха на стълбичката в "Истински истории" през 2019 г. се изкачи Константин Мравов с материала си в Klinklin.bg - "Как един нелегален човек умря по улиците на София".

2019 г., Ирена Цакова от "Дънди Прешъс Металс" връчва наградата на Константин Мравов

Снимка: Иван Григоров, Dir.bg

Авторът поставя въпроса при какви обстоятелства е възможно да умираш на улицата, а пристигналите полиция и линейка да не те изпратят в болница? И отговаря на въпроса с историята на Ребин Митран. 

Едни от най-студените дни в началото на 2018 г. са първите два на месец март. В нощта на 1 срещу 2 март на "Ботевградско шосе" в София, при температура под -15 градуса, Митран е открит в безпомощно състояние на булеварда от полицейски патрул. Полицаите викат линейка. Въпреки видимо тежкото му положение, медицинските лица не транспортират човека до болница.

Вместо това е отведен от мобилен екип на общинския Център за кризисно настаняване на бездомни хора в кв. "Захарна фабрика". Там е прегледан от лекар, който на свой ред вика спешна помощ. Лекарят установява, че предвид тежкото му състояние, човекът вече е трябвало да бъде в болница. Приетият в центъра обаче не дочаква линейката. Отговора на въпроса "защо" Константин Мравов не подслажда по никакъв начин, само за да улесни читателят да го преглътне. Напротив, той го предлага в горчивата му автентичност.  

2018 г., Невена Борисова получава наградата си от Борислав Велков

В първата година на конкурса - 2018 г., наградата отиде при истинската история на Невена Борисова за материала ѝ "Медицинските сестри си отиват от България. Средна заплата 550 лева", публикуван в е-vestnik.

Само през 2016 г. над 800 медицински сестри са напуснали страната. Докато в Европейския съюз заплащането по правило е оценено по достойнство, у нас по това време средната заплата в държавния сектор е около 550 лева. Още тогава не достигат медицински сестри. На този фон разликата в заплащането в частния и държавния сектор в повечето случаи е огромна, което допълнително демотивира заетите в държавни заведения.

"Никой не ни обръща внимание! Изчезнахме съвсем... не може да се допуска професии без ценз и образование да получават по-голямо възнаграждение от тези, които по 24 часа в денонощието се борят рамо до рамо с лекарите за човешкия живот!", се чува призив на медицинска сестра, отишла на протест  за достойно заплащане. Дали той е чут? Въпреки че заплатите на медицинските работници са увеличавани многократно оттогава до днес, у нас все още има недостиг на такива. 

Снимки: iStock/Колаж: Dir.bg

Тазгодишните творби ще бъдат оценени от компетентно жури от журналисти от конкурентни медии и изявени професионалисти в сферата на комуникациите. Това са Георги Любенов, водещ на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, Николай Петров, старши редактор и водещ на програма "Хоризонт" - БНР, водещият на "120 минути" по bTV Светослав Иванов, Методи Владимиров - водещ и изпълнителен продуцент "Новини" в NOVA, Ивайло Станчев - главен редактор на "Капитал", журналистът и писател Анна Заркова, журналистът и основател на кампанията "Будител на годината" Ива Дойчинова, главният редактор на Dir.bg Никола Костадинов, журналистът и сценарист Ваня Николова, главният редактор на OFFNews.bg Владимир Йончев, председателят на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров, главният редактор на "Мениджър Нюз" Ирина Велева, Евгени Димитров - основател на агенция "Булфото", Илияна Захариева - директор "Корпоративни комуникации" в А1 и Александър Попов - главен редактор на Dnes.bg.


Web Report се организира с официалната подкрепа на Съюза на българските журналисти.

Партньори на проекта са: Dundee Precious Metals, A1 и Филип Морис България.

Медийни партньори са БТА, БНТ, БНР, bTV Media Group, NOVA Broadcasting Group, Bulgaria ON AIR, Investor Media Group, Darik.bg и Дарик Радио, OFFNews.bg, списание "Мениджър", 3eNews, телевизия ММ и агенция "БулФото".