"Парламент на разпадащите се партии, загубено историческо време, провал, поредните загубени месеци" - така депутатите определиха работата на 50-ото Народно събрание. Тази сутрин те за последен път преди началото на предизборната кампания се събраха в пленарната зала, за да дебатират по още няколко ключови теми за държавата. Заседанието продължи 14 часа и завърши със скандали, окупирана трибуна, изтръгване на кабели на озвучителната уредба и бойкот на планираните законопроекти.

50-ият парламент, чийто председател беше Рая Назарян от ГЕРБ, стартира на 19 юни тази година, като животът му продължи едва малко повече от 3 месеца.

В него участваха общо 7 партии, като най-многобройна беше парламентарната група на ГЕРБ-СДС, а малобройна - тази на "Величие" - формацията, която за първи път прекрачи прага на НС.

Вижте снимки от работата на 50-ото Народно събрание ТУК>>>

"Този парламент беше един парламент на разпадащите се партии. Реално видяхме разпад в ДПС, имаше проблеми в БСП, "Величие" и реално изгубихме историческо време", коментира в кулоарите съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков, цитиран от БТА.

Снимка: БТА

Според колегата му от БСП Борислав Гуцанов 50-ият парламент е "поредният провал".

По думите му по-голямата част от парламентите в този период са били "мъртво родени", като в това число е и сегашното Народно събрание. Очакваме в следващото да има алтернатива на управлението, посочи Гуцанов и добави, че вижда тази алтернатива в "БСП-Обединена левица".

Снимка: БТА

Относно работата на 50-ото Народно събрание, Тошко Йорданов от ИТН коментира, че парламентът е можел да излъчи правителство без ГЕРБ и ДПС. "Всички останали политически партии бяхме постигнали договореност в третия мандат, приоритетите и изработената програма бяха пред очите ви. Човекът, който провали да има правителство, извън ГЕРБ и ДПС, е Кирил Петков", подчерта председателят на ПГ на ИТН, цитиран от БТА.

Снимка: БТА

От "Възраждане" пък отбелязаха и факта, че все пак в 50-ото Народно събрание са били приети няколко полезни законопроекта.

Снимка: БТА

"В 50-ия парламент бяха приети няколко законопроекта, които смятам че бяха полезни, като забраната на хомосексуалната пропаганда, но много повече законопроекти не бяха приети", обобщи работата на Народното събрание лидерът на партията Костадин Костадинов.

Поредните загубени месеци за България, а България няма повече време за губене, добави той.

Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов това, което се е случило в последните дни в пленарната зала, е било само опит на някои партии да вдигнат подкрепата си за предстоящите избори, а от останалите парламентарно представени сили коментар за работата на парламента не дойде. 

Снимка: БТА

Ето какви по-важни законопроекти все пак бяха приети в последното НС и какво най-много скара депутатите.

Сексуалната пропаганда, райският газ, еврото, военната мощ и РСМ

Безспорно един от законопроектите, които белязаха 50-ото Народно събрание, беше този за нетрадиционната сексуална пропаганда в училище. На 7 август след четиричасови бурни дебати депутатите решиха окончателно тя да бъде забранена. 

Това стана с гласовете на депутати от всички парламентарни групи, които без 6 гласа събраха почти конституционно мнозинство по темата. Общо 154 народни представители поискаха да има такава забрана за детски заведения и училища. "Против" бяха само 7 от ПП-ДБ и един от ГЕРБ, а 9 депутати от двете групи се въздържаха - четирима от ГЕРБ и петима от ПП-ДБ. 15 независими парламентаристи участваха във вота и подкрепиха ограниченията заедно с всички гласували от "Възраждане", ДПС на Пеевски, БСП и ИТН. На едно мнение с тях бяха и 55 народни представители от ГЕРБ, както и двама от ПП-ДБ. От коалицията на Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов обаче липсваха 25 депутати.

Кадър: НС/БНТ

Промяната беше заложена в Закона за предучилищното и училищното образование, предложена от "Възраждане".

Текстовете забраняват пропаганда, популяризиране и подстрекаване, по какъвто и да е начин пряко или косвено на идеи или възгледи, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация или определяне на полова идентичност, различна от биологичната. С промяната се дава и определение какво означава нетрадиционна сексуална ориентация - различни от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално, чувствено привличане на лица от противоположни полове". 

Приетите промени доведоха до протести и отзвук дори от Европа.

Друг важен законопроект беше този за продажбата на райския газ

Снимка: БТА

До момента беше забранена продажбата на райски газ на лица под 18 години, а с промените се въвежда пълна забрана за продажба на физически лица, извън случаите на еднолични търговци, чийто предмет на дейност включва продажбата на райски газ на търговци.

Предвидена е и забрана за рекламата на диазотен оксид (райски газ) в онлайн платформи.

Проектът бе изготвен от Комисията по здравеопазване въз основа на 4 законопроекта, внесени от ПП-ДБ, БСП и ИТН.

Забранена беше и продажбата на безнокотинови вейпове на деца до 18-годишна възраст

Става дума за ограничаване употребата на вещества, субстанции, течности на базата на растения, билки или плодове, които не съдържат тютюн или никотин, и могат да бъдат консумирани чрез процес на горене, нагряване, изпарение или др., както и растения и вещества, забранени в закона за контрол върху наркотичните вещества.

Снимка: БТА

Въведени бяха и санкции за нарушение на забраната.

Народните представители одобриха на второ четене и Законопроекта за въвеждане на еврото в България

С него не се определя конкретната дата на въвеждане на еврото или официалният валутен курс на лева към еврото. Те ще бъдат определени от Съвета на Европейския съюз (ЕС) с единодушно решение на държавите членки, чиято парична единица е еврото, и България, се посочва в законопроекта, предаде тогава БТА.

Парламентът прие да се въведе т.нар. период на двойно обозначаване на цените, в рамките на който цените и другите парични суми за плащане ще бъдат изписвани както в левове, така и в евро. Това задължение ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото от България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото. След изтичането му двойното обозначаване ще бъде прекратено, за да се даде на гражданите възможност да свикнат напълно с новата валута.

Снимка: БТА

Въведе се и "период на двойно обращение на лева и еврото". В срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно ще бъдат законни платежни средства. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство.

Осигурена беше и модернизацията на Българската армия за повече от година, след като НС прие две решения - за боеприпасите за "Страйкър" и за германската система за ПВО. 

Снимка: БТА

На първо четене бяха приети още няколко новости, свързани със здравеопазването - право на личен асистент да имат и хората с увреждания без ТЕЛК, но с епикриза от лекуващ лекар, увеличаване на личната помощ с до 72 часа за почивни и празнични дни, както и да бъдат поставени вендинг машини с лекарства в населените места с недостиг на аптеки.

На първо четене минаха и промените в реда за обезщетяване при безработица в България и в страна член на ЕС, според които ще има еднакъв ред за определяне на размера на обезщетението за безработица за осигуряващите се.

НС прие и нови правила за адвокатите, които ще имат право на реклама и на хонорари по определени критерии.

Малко преди окончателния край на 50-ото НС депутатите - единодушно със 178 гласа "за" и без дебат -  приеха декларация "във връзка със систематичното и методично разрушаване на диалога между Република Северна Македония (РСМ) и Република България и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващи политически фактори в РСМ".

Снимка: БТА

В декларацията Народното събрание на България потвърди политическо намерение и стремеж за довършване на изграждането на Паневропейски коридор VIII от българска страна и призова правителството на Република Северна Македония да подходи отговорно и добросъвестно към всички поети ангажименти и договорености с цел навременно изграждане на участъците от трасето на коридора на нейна територия.

Българският парламент настоя за възстановяване на прекъснатия от страна на РСМ позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо България в РСМ.

Запомнящите се скандали

Само час след старта на 50-ото Народно събрание се заформи и първият депутатски спор - между представители на "Величие" и "Възраждане".

Лютият скандал между двете формации със сходен политически профил избухна покрай избора на временна комисия, която да изработи нов правилник на парламента. Залата избра 14 депутати и Анна Александрова от ГЕРБ за председател. Александрова обаче получи подкрепата и на 13 депутати от "Величие", наред с тези от ДПС и трима от ПП-ДБ, докато кандидатурата на "Възраждане" за поста - Цвета Рангелова не събра толкова гласове.

Снимки в колаж: БТА

Това провокира Цончо Ганев да премине в атака. Зам.-председателят на "Възраждане" веднага направи прочит на резултата със заключението, че лидерът на най-новата парламентарна формация Николай Марков "набързо е пристанал" на Делян Пеевски. "Да кажа на най-видния подполковник, че той седна току-що ритуално в скута на Пеевски и го обслужи", добави той. Ганев обяви, че "Величие" са временен проект. "Нещо повече - една част от вас сте секта, затова времето ще ви отсее", провикна се депутатът от "Възраждане".

Предизвикана да отговори, на трибуната застана Виктория Василева от "Величие". Тя се опита да започне личното обяснение, като засегната от думите на Ганев, но откъм местата на "Възраждане" се чуваха реплики на висок глас. Все пак, макар и саботирана от виковете на депутатите на Костадин Костадинов, Василева успя да каже, че партията му си позволява да обижда и да прави недопустими внушения.

50-ото Народно събрание ще запомним и с това как депутатът Коста Стоянов от "Възраждане" нападна народния представител от ПП-ДБ Явор Божанков в кулоарите, а след това Божанков разпространи и видео в социалните мрежи от случилото се.

"Днес бях нападнат от народен представител от проруската Възраждане в кулоарите на НС. С викове "ей, пе*ал, ей пе*ал", съобщи нападнатият в профила си във Фейсбук. "Недей да ме буташ, бутна ме, блъсна ме", казва във видеото Божанков на двама народни представители от "Възраждане", които застават между него и Стоянов, за да ги разтърват. Преди това на видеозаписа се вижда как Стоянов го доближава и го бута рамо в рамо.

Божанков обяснява, че публикува видеото, за да видят всички какво е поведението на "Възраждане". "Това не е първият подобен случай. Много са. Споделям го, за да си дадем сметка на какво са способни тези хора и какво ще се случи, ако бъдат овластени", коментира депутатът от ПП-ДБ.

Друг грандиозен скандал от 50-ия парламент е скандалът за ордена на Георги Йорданов, след като Министерският съвет реши да предложи на президента да издаде указ за награждаването му с орден "Стара планина" - първа степен, за големите му заслуги в областта на културата и изкуството.

Снимка: БТА

Атанас Атанасов от ПП-ДБ излезе с декларация, която гласеше: "Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. Той е приет през 2000 г. Член първи БКП идва на власт на 9 септември 1944 г. с помощта на чужда сила, обявила война на България. БКП е отговорна за управлението на страната до 19 ноември 1989 г., довело страната до национална катастрофа", четеше Атанасов.

В този момент на трибуната той беше заобиколен от Борислав Гуцанов, Георги Свиленски и още депутати от БСП. След 10-минутна почивка напрежението не стихна.

А както започна със скандал - така и завърши със скандал. Депутатите от "Има такъв народ" (ИТН) и "Възраждане" застанаха пред трибуната на Народното събрание и препречиха пътя до нея, предаде БТА.

Снимка: БТА

Преди това Павела Митова (ИТН) взе думата за процедура по начина на водене и посочи, че председателят на Народното събрание Рая Назарян е нарушила чл. 46 от парламентарния правилник във връзка с проверката на кворума. След това микрофонът ѝ беше изключен и Рая Назарян коментира, че няма ред в залата.

Снимка: БТА

Заради блокираната трибуна Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) започна да чете от мястото си доклада на ресорната комисия във връзка с актуализираната пътна карта за климатична неутралност, докато депутати се опитаха да изтръгнат кабелите на озвучителната система.

Народни представители обясниха, че не искат повече да се провежда това пленарно заседание.

След края му, изпъстрен със скандали, блокирана трибуна, изтръгнати микрофони, осветлението в пленарната зала беше изгасено. Вътре останаха депутати, които светят с фенерчета от телефоните си и пеят националния химн.