"Ню Йорк Таймс": Путин разчита САЩ да загубят интерес към Украйна. Залогът може да е печеливш
Траекторията на американската външна политика може да се доближи до мнението на руския президент за нея. Но той и преди е грешал относно САЩ
Стратегията на руския президент Владимир Путин относно Украйна може да бъде обобщена в един показателен момент във февруарското му интервю с бившия телевизионен водещ Тъкър Карлсън. Разсъждавайки за възможността за засилена намеса на САЩ в Украйна, руският лидер попита американците: "Нима няма с какво по-добро да се захванете?"
След няколко бурни седмици в американската политика, Путин изглежда по-близо от всякога до това да получи отговора, който търси.
Президентът Байдън, най-важният съюзник на Украйна, е погълнат от най-голямата политическа криза в своя мандат, с призиви от колеги демократи да се оттегли от президентската надпревара. Бившият президент Доналд Тръмп, който е фаворит в социологическите проучвания, избра за свой кандидат за вицепрезидент един от най-гласовитите критици на американската помощ за Киев.
В четвъртък вечерта на Националния конгрес на Републиканската партия Тръмп поднови обещанието си да сложи край на сраженията и също като Путин предупреди за "трета световна война".
Общо взето, траекторията на американската външна политика може да се доближи до очакванията на Путин за нея: един насочен навътре мироглед, който се интересува от Украйна много по-малко, отколкото руснаците, поради което е само въпрос на време Вашингтон да изостави Киев, както според критиците е бил изоставен Афганистан през 2021 г.
В Москва анализаторите следят американските социологически проучвания и новинарските репортажи, а държавната телевизия и прокремълските блогове широко отразяват избора на Тръмп на сенатор Джей Ди Ванс за негов кандидат за вицепрезидент. Дмитрий Тренин, бивш ръководител на Московския център "Карнеги", заяви, че изводът му от социологическите проучвания е, че "всички външни проблеми" са ниско в списъка с приоритети за американските избиратели. "Стратегическите сметки на Путин се основават на следното: в някакъв момент американците ще се уморят", казва Тренин, който сега преподава в московски университет и нарича военните цели на Русия "напълно уместни".
Социологическите проучвания показват: макар че повечето американци подкрепят запазването или увеличаването на подкрепата за Украйна в борбата ѝ срещу Русия, те не я смятат за ключов въпрос на изборите.
През април 50% от пълнолетните американци са заявили пред Pew Research Center, че ограничаването на влиянието на Русия трябва да бъде основен външнополитически приоритет; само 23% са казали същото за подкрепата за Украйна. А когато през юни YouGov анкетира американците за 28 стратегии, предложени от Байдън, най-малко популярната от тях - с 30-процентна подкрепа - е "обещанието за 10-годишна военна подкрепа на САЩ за Украйна във войната ѝ срещу Русия".
Путин твърди, че търси историческа справедливост: според него Украйна е законна част от Русия, като описва войната в Украйна като част от екзистенциалния конфликт със Запада. В продължение на години той оформя външната си политика около идеята, че Америка е ръководена от антируски елит, който се стреми към глобална хегемония, а не към интересите на американското общество. А Русия може да надделее над този елит.
Залогът в този спор никога не е бил по-висок от сега, когато Путин прави огромни разходи на човешки живот и богатство, за да води трета година бойни действия в Украйна. Анализаторите смятат, че Путин разчита Западът, начело с американците, в крайна сметка да спре да въоръжава Украйна и да принуди нейните лидери да се съгласят на примирие при условията на Русия.
"Имате проблеми по границата, проблеми с миграцията, проблеми с държавния дълг", каза Путин пред Карлсън през февруари. "Няма ли да е по-добре да преговаряте с Русия?"
Фактът, че Путин избра Карлсън за първото си интервю с американска новинарска медия от 2021 г. насам, сам по себе си е показателен. Бивш водещ на Fox News, който често повтаря опорните точки на Путин по отношение на Украйна - Карлсън е водеща фигура сред поддръжниците на Тръмп, които Москва разглежда като потенциално симпатични.
Говорейки на конгреса на републиканците, Карлсън посочи, че американските военни трябва да се занимават с [логистиката на] доставките на наркотици към САЩ, а не да подкрепят Украйна. "Но не, нашият върховен главнокомандващ не е предлагал да използваме въоръжените си сили, за да защитаваме страната си или живота на нейните граждани. Въоръжените ни сили са за Украйна", подчерта Карлсън.
Но за Путин е твърде рано да празнува. Изчисленията му за американската политика вече неведнъж са се оказвали погрешни.
Кремъл заложи на това да помогне за избирането на Тръмп през 2016 г., но в крайна сметка той достави оръжия на Украйна и затегна санкциите срещу Русия. През 2022 г., когато Путин започна конфликта в Украйна, Русия беше толкова изненадана от суровия отговор на Запада, че не успя да прехвърли на сигурно място стотици милиарди долари от резервите на Руската централна банка. В резултат на това те бяха замразени в Европа и Съединените щати.
Руските официални лица и свързаните с Кремъл коментатори сега са много по-предпазливи по отношение на разглеждането на евентуалното преизбиране на Тръмп като победа за Русия, отколкото през 2016 г. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред репортери предишния ден, че "при Тръмп не е направено много добро за Русия".
Този път Путин заяви, че би предпочел победа на Байдън, позовавайки се на опита и предвидимото поведение на президента на САЩ. Не беше ясно доколко искрена е подкрепата му, тъй като подобни думи от страна на Путин биха могли да навредят на репутацията на кандидата сред американските избиратели.
"Имаше много надежди през първия мандат на Тръмп", казва Иван Тимофеев, генерален директор на Руския съвет по международни въпроси. "Но дори и тогава Тръмп не успя да промени ситуацията", допълва той. Ужасното състояние на руско-американските отношения не зависи от политическите ветрове, казва Тимофеев и допълва: "Отношенията са лоши и постепенно се влошават. Не виждам какво може да промени ситуацията."
Наистина, някои руснаци отбелязват, че нито темата за Украйна, нито темата за Русия е актуална в президентската кампания в САЩ тези дни. Ванс, при цялата си критика към помощта за Украйна, не спомена конфликта в речта си в праймтайма.
В речта си Тръмп не предложи никакви подробности за това как смята да сложи край на "ужасяващия военен конфликт между Русия и Украйна". Но той заяви, че светът е "на ръба на трета световна война" и повтори предупрежденията на Путин, че конфликтът в Украйна може да прерасне във военен конфликт между Русия и НАТО.
Мнозина в Русия твърдят, че американците не обръщат нужното внимание на тези предупреждения. "В Америка говорят много по-малко за Русия, отколкото Русия говори за Америка", твърди Екатерина Мур, руско-американски коментатор от Вашингтон. "А в Русия, разбира се, много биха искали Америка повече да се интересува от нея".