Според тях тази сума е доста далеч от 25-те млрд. евро, за която се говори, че възлиза пакетът за подпомагане на Гърция с участието ан ЕС и Международния валутен фонд. Пакетът от тази помощ на ЕС и МВФ е временно решение за гръцката икономика, тъй като ще са нужни доста години, за да бъдат възстановени държавните финанси на Гърция. Това означава, че ще бъде необходим един много по-голям фонд за спасяването на Гърция, за да може тя да избегне спирането на плащанията си.

Анализаторите от "Икономист" са на мнение, че евентуално финансиране с намесата на МВФ ще изправи Гърция пред един голям проблем, а именно, че фондът ще поиска от нея да намаля още повече държавните си разходи. Това изискване на фонда ще доведе гръцката икономика до по-дълбока рецесия и ще направи още по-турдно нарастването на държавните приходи. Така ще са нужни и нови бюджетни съкращения, а всичко това ще рефлектира върху растежа на гръцката икономика, отбелязва списанието.

Преценява се, че намаляването на бюджетния дефицит на Гърция под 3 на сто от БВП може да бъде постигнато до края на 2014 г.(в своя план гръцкото правителство предвижда това да стане през 2013 г.) Разходите по обслужването на държавния дълг ще се увеличат от 5 на сто от БВП на 8,4 на сто до 2014 г. заради по-високата стойност на емитираните нови облигации и заради рефинансирането на старите облигации, а до тогава номиналният БВП на Гъция ще се свие с 5 на сто. Държавният дълг се очаква да скочи до 152,5 насто от БВП до 2014 г. или в абсолютни цифри това означава, че ще възлезе на 344,2 млрд. евро от 269,3 млрд. евро в края на 2009 г., пише още сп. "Икономист".