Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, цитирани от в. "Стандарт". Поскъпването  е въпреки усилията на земеделския министър Мирослав Найденов да свали цените на храните с масирани проверки по празниците.

Поне 13 лв. ще струва килограм кашкавал. Цената му плавно вървеше нагоре през последните месеци, а точно за празниците мина 10 лв. за килограм на едро.
Но досегашната практика показва, че търговците в магазините на дребно слагат по около 30% надценка. Така при цена на едро над 10 лв. за кило кашкавалът в магазина може да излезе дори около 13 лв.

Мандрите обясняват поскъпването с по-високата изкупна цена на млякото. В същото време сиренето поскъпва с едва с 2-3 ст. на едро, както показва справка в регистрите на ДКСБТ.

Освен кашкавала, всички най-търсени храни - захар, брашно, кайма, домати и краставици са поскъпнали, добавят от комисията, цитирани от БТА.
Захарта поскъпва с една стотинка и се продава средно по 1,38 лева за килограм.
Цената на олиото на едро се повишава с 0,02 лева - до 2,61 лева за литър. Брашното тип "500" поскъпва с една стотинка - до 0,89 лева за килограм.

Обикновената кайма поскъпва 1,9 на сто и се продава средно по 4,85 лева за килограм, а произведената по стандарта "Стара планина" струва 7,62 лева за килограм. Кренвиршите по стандарта "Стара планина" се продават средно по 7,35 лева за килограм.

Оранжерийните домати поскъпват с 4,8 на сто - до 1,95 лева за килограм. Оранжерийните краставици са с 19,3 на сто по-скъпи и се продават също по 2,16 лева за килограм. 

Цената на зелето се повишава с 13,6 на сто - до 0,50 лева за килограм. Бананите също се продават по-скъпо с 5,9 на сто - до 1,98 лв.

Домати от Гърция, краставици от Турция, картофи и моркови от Холандия - повече от 80 процента от стоките по българските пазари в момента са внос, съобщи междувременно bTV.

В по-голямата част от магазините цените са нормални в момента, космическите цени, които всяка година се наблюдават, все по-рядко се срещат, отчете миналата седмица Мирослав Найденов при акция "Респект", която, както обясни, следи за качеството и произхода на хранителните продукти, а не за цените. 

Няколко дни по-рано той пък каза, че покрай Коледа и Нова година търговците действат на принципа „ден – година храни” или „снежинка – стотинка”. За да опише начина на ценообразуване по празниците министърът използва израза: „Цената – според будалата”.