Депутат от ГЕРБ се закани люто на търговците на горива
Заради съмнения за картелни споразумения вносители и търговци на горива ще отчетат как определят цените на горивата на заседание на парламентарната икономическа комисия в петък, 1 април.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) проверява от началото на март дали има картелно споразумение на пазарите за производство на бензин и дизелово гориво у нас.
Повече от 200 фирми са лицензирани да продават горива в България, 24 фирми имат лицензи за складове, а 56 на сто от пазара се държи от "Лукойл" , каза още Николов. Той допълни, че когато крайните цени на горивата, поставяни от всички търговци, са почти едни и същи като на "Лукойл", има основание за съмнения за картел.
По думите му, ако представителите на фирмите откажат да дадат исканата от комисията информация, парламентът ще поиска данните от агенция "Митници" и НАП. По думите на Николов, той е разговарял с ръководството на ГЕРБ и с премиера Бойко Борисов по темата и те приемат идеите му.
Ако се окаже, че при формирането на цената търговците трупат огромна печалба, бъдете сигурни, че цялата мощ на държавата ще излезе наяве, заяви зам.-председателят на парламентарната комисия.
Аз също съм гражданин, който си пълни колата с бензин, и съответно и мен ме боли, че ми остават по-малко пари за други покупки, коментира Николов.
Миналата седмица бе подписано споразумение между държавата и „Лукойл” за временно замразяване на цените на горивата.
Някои от големите вериги бензиностанции като "Шел" и "Петрол" обаче заявиха, че не са ангажирани със споразумението и няма да го спазват.
Формулата за продажната цена на горивата се основава не толкова на производствените разходи, а е сравнена с разходите за алтернативния внос. Това означава, че цената за вътрешния пазар е съобразена с цената, по която може да се направи алтернативен внос. Това отговори по-рано в МС министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, попитан дали е получил вече отговори от "Лукойл" за начина на формиране на цената на горивата.
Първоначалната ми оценка си остава - най-добрият начин българските потребители да получават горива на възможно най-ниските цени е прозрачност на пазара и свободна конкуренция, отсъствие на картелни споразумения или друг вид договорки, което аз не се наемам да давам оценка има или няма, каза още министър Трайков, цитиран от БТА.