Държавата плаща 14 000 евро заради ареста на Тенчо Попов
Кабинетът гласува да изплати 14 000 евро обезщетение, което Европейският съд по правата на човека присъди на финансиста Тенчо Попов за ареста му през 2010 г.
През юни Европейският съд присъди 14 000 евро обезщетение за морални вреди и 5000 евро за разноски по делото с няколко мотива - показният арест на Попов на 1 април 2010 г. в кантората на жена му в София, за последвалия отказ на прокуратурата да разследва полицейско насилие, документирано от камера в офиса, както и заради изказванията на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов.
Тогава той, още преди да е приключило разследването, заяви че "парите, които е носил в себе си Тенчо Попов, е трябвало да стигнат до съдията, за да бъде решено делото на Николай Цонев по удобен за него начин".
Попов беше арестуван от маскирани и въоръжени полицаи. Те нахлули в офиса с викове: "Легни на земята! Ръцете горе!" принуждавайки финансиста, съпругата му и още една жена да изпълнят разпореждането. Въпреки че никой не оказвал съпротива, полицай блъснал силно главата на Попов в рамката на вратата, повалил го на пода, сложил му белезници и започнал да рита и настъпва ръцете му.
Тогава скандал предизвика и репликата на зам.-градския прокурор по онова време Роман Василев, който заяви: "преди Разпети петък "ще разпнем трима". За думите си той беше наказан само с порицание.
Самият Цветанов пък коментира след присъдата на съда в Страсбург:
“Аз няма от какво да се извинявам. Аз, което съм направил, е да работя за държавата. Това, което са направили колегите, те са имали необходимите факти, необходимите доказателства"…
Междувременно и Николай Цонев заведе дело срещу държавата в Страсбург за неговия брутален арест при същата операция на МВР и прокуратурата. Той бе накаран да падне на колене и срещу него беше насочен пистолет, докато е с белезници. На разпространения от МВР видеозапис от ареста му се видя как тогавашният зам.-градски прокурор Роман Василев му казва:
"Тъй като сте абсолютен престъпник - на колене".
Делото обаче беше прекратено, след като бившият военен министър, а сега лидер на партия "Нова алтернатива", прие извънсъдебното споразумение с България и получи 15 000 евро обезщетение.
Освен по делото на Тенчо Попов, правителството гласува днес да изплати 26 437 евро по още пет осъдителни решения на ЕСПЧ срещу България.