14 000 евро обезщетение за морални вреди определи съдът на бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов и съпругата му Антония Попова заради бруталния му показен арест през 2010 г. Той бе един от подсъдимите заедно с бившия военен министър Николай Цонев по дело за подкуп, по което бяха окончателно оправдани.

Попов беше задържан на 1 април преди 6 години  в нотариалната кантора на съпругата му от маскирани и въоръжени служители на МВР, които крещят: "Легни на земята! Ръцете горе!". Това стана ясно от разпространен тогава видеозапис от вътрешното ведомство.

Въпреки че никой в офиса не оказва съпротива, полицай блъска силно главата на Попов в рамката на вратата, поваля го на пода, закопчава ръцете му с белезници, след което безпричинно рита и настъпва ръцете му.

Малтретирането на Попов е заснето от специално осигурен от МВР операторски екип, а избрани кадри са качени на сайта на МВР. Арестът е записан и от камера в кантората.

В решението по делото "Попови" срещу България, публикувано днес, ЕСПЧ сочи нарушения на няколко текста от Конвенцията по правата на човека, извършени спрямо тях, съобщи "Правен свят".

Установено е нарушение на забраната за нечовешко и унизително отношение - както заради начина, по който е извършен арестът, така и заради нежеланието на прокуратурата ефективно да разследва обстоятелствата около него. 

Друго нарушение е за презумпцията за невиновност – заради изказването на Цветан Цветанов от същия ден, в което той заявява:

"Очевидно става въпрос за вече изградена схема за решаване на съдебно дело в предварително определена посока. Парите, които е носил в себе си Тенчо Попов, е трябвало да стигнат до съдията, за да бъде решено делото на бившия министър Николай Цонев по удобен за него начин…". 

Според ЕСПЧ той е отишъл далеч отвъд простото съобщаване на информация за хода на наказателното разследване или наличните подозрения, като е произнесъл присъда преди случаят изобщо да е влязъл в съдилищата. 

При анализа на полицейската операция ЕСПЧ отбелязва, че очевидно използваните от полицията средства и методи на задържане не са били необходими в конкретните обстоятелства – нито използвана сила, нито техниката за обездвижване на Попов не са били пропорционални на опасността от неговото поведение. 

Съдиите установяват и нарушение заради заснемането на ареста от оператор на полицията и медийното му разпространение, както и заради начина на извършване на претърсването и изземването в кантората на нотариус Попова.

Поисканото от семейство Попови разследване от прокуратурата на действията на полицията се е проточило много дълго – от 9 май 2011 г. до 21 март 2014 г., при положение, че делото не е било особено сложно.

Разпитани са свидетелите, идентифициран е полицаят, който е неутрализирал Попов, представени са медицински експертизи и т.н. При положение, че разследването на този несложен случай е погасено по давност, то очевидно, че нито е било проведено усърдно, нито ефективно, мотивира се съдът в Страсбург.

Той отсъжда обезщетение за Тенчо Попов от 10 000 евро, а за съпругата му - 4000 евро.

Досега заради изказванията на Цветан Цветанов и бруталните арести на МВР от времето му като вътрешен министър струват на държавата общо 123 000 евро, изчислява "Медиапул".

Страната ни беше осъдена за редица знакови операции като ареста на Алексей Петров, задържането на сочения за негова дясна ръка Антон Петров – Хамстера, както и операцията срещу братята Йордан и Пламен Стоянови – Дамбовците.

Отделно държавата е осъдена по две дела заради шумната полицейска акция "Медузите" във Варна и за изказванията на Цветанов по делото "Касоразбивачите".