Япония рестартира първия ядрен реактор след трагедията

Ядрен реактор беше рестартиран тази сутрин в Япония повече от четири години след трагедията от март 2011 г. във Фукушима.

Обратно в новината

Коментари - Япония рестартира първия ядрен реактор след трагедията | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Страшни са японците работливи и дисциплинирани.Браво на такива нации.Защо не сме като тях.

Тук, бате, няма да видиш да гръмне атомна централа и само това ни прави едни гърди пред тях. Да не ти изброявам- ракия/класика/салати/класика/свинско, винско, бюреци, тави и туршии... ехеее джапанезите ще ни се отварят. Тук може и да си нямаме хонда, но си имаме баварчета и цедеси на калпак- повече и от Албания! джапанезите още не са разбрали каква е нормалната площ за живеене и са като космонавти, а ние тук сме като самураи, особено с хасиендите на село.. И прасе си гледаме и кокошка и тикви и ни боли ура за новия таблет Сони Експерия Зъъ. Ами ние и без това посмъртно не можем да го измислим и произведем и сме се превърнали в митични пазители на живота на сянка. Това последното гърците го опитват постоянно, но им личи много и всички ги наричат мързеливи. Само ние знаем значението на истинската орехова сянка и не я казваме на кретените, които си съсипват лятото. Джапанезите, човек, слагат една хамсия да се вмирише и я осоляват , а после кудкудякат до пълно прехласване колко е хубава смрадта безподобна. Кажи само коя храна ни е вмирисана и се прехласваме колко е хубава?

Киселото мляко, киселото зеле и чорбата му.

E, нормално е параноята да отмине. Скоро и немците ще се усетят и ще си пуснат централите. Ясно е, че в следващите поне 50 години алтернатива на АЕЦ няма.

Зелевата чорба е лекарство. Срещу последствията на част от гореизброени неща консумирани под ореховата сянка. Нормално е да му се струва на някого гадна. Но здравето е важно - няма да и търсим кусур.

изказвания.Не се сравнявай с японците.Ако имаме нещо то е направено от българи, които в последно време понамаляхме.

Едва или. В даден момент по земното кълбо все някъде има Слънце, вятър или вода. Остава само отделните държави да си свържат енергийните системи в обща мрежа подобна на интернет. В момента България има вятърен парк колкото половин блок на АЕЦ. Ако се прибавят соларните и водните. Скоро може да се откажем и ние от атомна енергия.

Време беше да ги отпусне ядрения амок. Изостанаха в състезанието и разбраха че без ядрена енергия няма да ги бъде.

Ветрогенераторите на Калиакра са японски.

Аритметиката ви куца. Има много фактори (променливи) за които не знаете. Ето едно: храната. Електричеството не се яде. Всички отричат ГМО и петролните продукти които ядем. Тези неща вървят заедно!

Вятърната и слънчевата енергия могат да "обират" само пиковото потребление. Никъде по света гръбнака на енергийната система не разчита на вятър и слънце, а на ядрени или въглеводородни горива. А до няколко години ще забранят въглищата, особено такива като нашите. А и перспективата е с електромобилите потреблението да се качва.

са много вредно и отровно производство ,но не мъркаш против него! Освен тов аточнокато ти трябва най много ток (през ноща) солара не работи!

Ако се намери начин да се съхранява енергията, то тогава може и да си прав/а За сега обаче няма по-ефективно от АЕЦ И мецду другото колко са загиналите от Аварии в АЕЦ и колко от катастрофи само в България.... Защо тогава не се връщаме към колелото?

Много от развитите страни, например Норвегия, нямат ядрени централи, не мислят да строят и нямат недостиг на енергия. Ядрените, погрешно наричани "атомни" централи, работещи на принципа на ядреното делене, са отживелица, генерират огромно количеств боклук, с период на полуразпад достигащ до хиляди години, за който и до момента няма технологии за цялостно дезинтегриране. Ако продължаваме да строим централи на този принцип, ще си превърнем планетата в космическо сметище! Синтеза е друго нещо и е добре човечеството да разбере и да си съсредоточи вниманието там, а не в една остряла и замърсяваща технология!

Много тъп коментар , да сравняваш жертвите от катастрофи с жертвите от атомна централа е цинизъм, атомната авария няма граници, нали помним Чернобил, чул ли си от първо лице какво е било, защото аз да, и още е опасна Чернобил, ще се строи още един корпус, но под земята не може да се направи нищо, а атома няма граници.............

Напълно те азбирам, но Синтеза е мит като Алхимията. Едва ли скоро някой би дал решение. А и нещо друго , ако искаш да ти подскажа, за което може да не си се сетил, фотосинтеза е друго нещо, ама как да стане централа ;)

Стига с това ядрени, що се казва АЕЦ а не ЯЕЦ.

Пълни глупости! Не може да се сравнява замърсяването от производството на силиций например, с ядрения боклук от централите! Соларбните панели работят И при липса на директна слънчева светлина, а и защо точно през ноща да ми трябва най-много електричество????

Няма да споря по този въпрос, защото и мен ме валя прословутия дъжд на 1 Май. Кои са границите за жертвоте от катастрофи? И защо мислищ че ми пука дали ще мра от ядрен взрив или от катастрофа, резултата е един и същ. Относно живите чертви пък да не говорим.

"...митични пазители на живота на сянка." - ахаха, това е попадение!

За ядрен физик е малко невероятно да не си наясно с мащабите на замърсяването от АЕЦ, сравнено с това от въглища, нефт и пр. Страните с водни запаси като Норвегия и Финландия или геотермални извори като Исландия се броят на пръстите на едната ръка. Дори да се развие технология за ток от сероводорода в Черно море ще останат огромни количества .... гипс, който също някъде трябва да се изхвърли. Изобщо енергията от АЕЦ към момента е най-щадящата природата, стига да не се намеси фактора "човешка глупост". Той е единствения, който не може да се предвиди, изчисли и игнорира.

Ние режем 4 блока те пускат един

Централата във Фукушима не гръмна от грешки в управлението , това беше природно бедствие със сила,която до тогава не е отбелязвана в историята. Централата беше залята от вода на 18 метрова вълна, но устоя на разрушителното земетресение. В Япония се ползва много ток , особено в големите градове , всички железници, магазини, в бита електроуреди, всеки ден се увеличава потребността от ток.

Щото атомите имат ядра. Когато електроните се разхвърчат и вземат, че нацепят ядрата тогава играта става "мама си джаса". Централата от атомна в миг се превръща в ядрена.

Защото промяната настъпва в ядрото на атома а не в електронния облак около ядрото. Електронния облак се променя дори и при стайна температура.

Да бе те в Донбас се бият за затваряне на мината. Едните викат затваряме я другите отваряме я.

Къв мит бе човек! Погледни онова голямото жълтото дето грее горе! Ей ти ядрен синтез!

Идеята е да се направят слънчеви централи в пустините и ветропаркове около полюсите.

Доста малоумен спор! Като промениш ядрото? Атомът си остава същият все едно?

Това не е синтез, а ядрена реакци и когато всичко стане водород всичко свършва ;) Нали правиш разлика между синтез и ядрена реакция

В Норвегия имат толкова много реки, че да строят атомни електроцентрали е направо тъпоумно!

съвременните технологии се развиват доста бързо. имам напредвид предаването на енергия с лазерен лъч. Вече се строят мощни системи способни да унищожат самолети и ракети в полет. Ако се разположат на Луната и се свържат със соларни панели( там няма атмосфера да пречи и панелите ще работят най-ефективно), лазерите ще могат да предават енергията към Земята в определени точки - примерно в океана(заради безопасноста) където в момента няма облаци. Знам че звучи налудничаво, обаче по комунизъм време нямаше джисиеми, инвитро, ядрено-магнитен резонанс, лаптопи, нещата много бързо започнаха да се променят.

И как точно измерваш и сравняваш "мащабите" на замърсяване? Щото за мен е най-важно колко дълго е то. В смисъл - ако спрем горенето на въглища след няколко години планетата ще се е възстановила. Обаче след спирането на ЯЦ остават изотопи, които живеят хиляди години, за които се градят хранилища, струващи милиони. Много удобно обаче, тая сметка се изпуска като се казва цената на централата! А нови щадящи технологии има колкото искаш - ако се използват паралелно соларни, водни, термални и т.н. нужда от строеж на нови ЯЦ НЯМА!! Наскоро скандинавците направиха централа захранваща 30 000 град на принципа на осмозата - явление което се наблудава при смесване на солена със сладка вода - там където реката се влива в океана!

ядрото е , част от атома!. Значи се проименя атома! Една кака като си направи прическа и казваш, че тя се променила, а не само косата и!

Хаха някой бързо забравиха, а други не знаят, че през '90 на миналия век Пловдивските полета бяха надупчени като швейцарско сирене от сондажи през които се инжектираше сярна киселина, за да се разтвори урана и се изсмукваха с маркучи в цистерни. После в СССР за обработка. Га клопахме доматите вие още не бяхте родени. При сегашното ниво на железниците ни направо не ми се мисли.

защото трябва да има мечтатели, без тях нямаше да има идеи, без идеи нямаше да има развитие. Близкият Космос (околоземното пространство) е по-реална възможност за добиване на слънчева енергия. Па ха дано!

Това е истината! На този етап няма друга технология като цена и относителна безопасност! Водещата в технологично отношение нация като японците разбраха, че не могат да подлагат жителите и страната си на геноцид и взеха отговорно ПРАВИЛНО РЕШЕНИЕ! Сега зелените талибани да бъдат така добри да обяснят защо според тях японците не заложиха на перки и фотоволтаици?! М? Защо?

Ядрените реакции са ядрено деление, ядрен синтез и още много други.... Слънцето освобождава енергията си чрез ядрен синтез на водородни ядра в хелий. Така че наистина е пример за ядрената реакция синтез (fusion). Върху това се работи услилено, не е мит или алхимия и се очаква първта централа на този принцип да се построи до 20-25 г.

За сега няма друга енергия, която да замени Ядренара. Вятърните централи предизвикват отклонение във вихрите и промяна на климата, също така опасни са за птиците (хабитата) Заемат огромни територии от обработваема площ и при големи струпвания са опасни и за човека. Изграждането на инфраструктура (кабели , преобразуватели, пътища) до всяка от тях ги прави напълно безмислени. Същото се отнася и за соларните инсалации.

Тук промяната е друга. От една кака се получават две малки каки усойници. С много прически.

Точно обратното - пиковото потребление се обира от ТЕЦ. И да те светна Австрия е страна чиято елекроенергия е изцяло то ВЕЦ, слънчеви и вятърни централи.

Толкова бързо, че още не сме отишли на Луната. Туй дето си го замислил няма да стане само с хвърляне на повърхността. Трябва някой да отиде и да завие гайките на съоръженията. Обаче до този момент като гледам няма желаещи да зарежат кафа си на Земята и да отидат да бачкат на Луната

Само дето някой трябва да чисти панелите от натрупан звезден прах ;)

може би нпкога ,но не сега.. остави фантастиката , на хората им трябва енергия в момента и АЕЦ е най-доброто. САЩ като най -глъмави имат над 100 реактора и строят още нови. Нищо ,че първи преживяха първата сериозна ядрена авария в света.

е най-чиста ако се спазват всички нормативни изисквания. Но земетресеинията и липсата на дисциплина я превръщат в най-опасната за живота - Фокушима и Чернобил.

Как контролираме процеса? Хубаво е да се говори, но като се стигне до реализация... Нали знаеш че и летящите коли не са проблем за създаване, но няма как да се контролира трафика ;)

Всяко нещо си има хубава и лоша страна. Сложи стойността за производството на този лазерен лъч като вредни отпадъчни продукти на кантара и ще видиш че вредата е по-голяма от ползата. Когато пишеш нещо, трябва да сложиш всичко на масата. В противен случай подвеждаш читателя (тролиш).

ама засяга цялото, а то е АТОМА! Освен това не знам защо сте се хванали за ядрото, като свойствата на химичните елементите се определят от електроните. Иначе сте все ядрени физици тук!