1 млрд. евро за проучване за нефт и газ в Черно море

България подписа договор с консорциум "Тотал Е&П България“ Б.В. за търсене и проучване на нефт и газ в континенталния шелф на Черно море - в "Блок 1-21 Хан Аспарух". Държавата получава рекорден 40 млн. евро бонус.

Обратно в новината

Коментари - 1 млрд. евро за проучване за нефт и газ в Черно море | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

humfry

Нали не желаеш да ни подведеш сега, че бившето "МДК - Пирдоп", а сега "Аурубис", работи на загуба, но не затварят от солидарност към бай Ганьо, а? Или може би искаш да ни намекнеш, че сегашните собственици са някакви извънземни факири? И накрая, като заговорихме за "екологията", попитай хората в района дали са на същото мнение, тоест колко екологичен е този завод и неговия огромен комин.

Със сигурност са огромни инвестициите, но след като държавата ни е успявала да ги направи навремето при средна цена на медта от 2000 USD/тон, то сега, при 7000-8000 USD/тон би трябвало да щрака с пръсти и да брои пачките. Тези инвестиции са огромни, но при сегашните пазарни цени те се възвръщат доста бързо. Сметката, която направих, включваше само катодната мед, анодната е отделно, също и съпътстващите продукти. В крайна сметка мисълта ми е, че държавата трябва да преценява обективно относно това какво трябва да остане в България като възнаграждение за това, че друг ползва НАШИТЕ ресурси. Сметката може да се направи и по друг начин - след като при борсова цена от 2000 USD/тон мед добивът е печеливш (а имам информация, че break-even point-а е при около 1600 USD/тон), то при 6200 EUR/тон всичко отгоре си е чиста печалба. И тя е, съвсем грубо, 6200-1600 EUR (2000 USD) = 4600 EUR/тон. По 220 000 тона/година = 1 млрд. EUR. Т.е. не става въпрос за рентабилността на инвестицията, тя се покрива още при борсова цена от около 2000 USD/тон. Става въпрос за спекулативната печалба поради високите цени на цветните метали, в последните години. Относно добива на злато не мога да коментирам. А специално Аурубис че е доста модерен завод - спор няма.

Простата сметка която направихме с мой близък преподавател една сметка за златно находище. Нужните инвестиции са около 300 милиона евро по настоящи цени. Бих искал да подчертая дебело че това са амо инвестиции за започване на добив, в тази сума не са включени бъдещите съпътстващи разходи като заплати, разходи за поддръжка и обновяване.

Много точни данни, но некоректно представени. Приватизацията на МДК Пирдоб бе първата и единствената с резервирана вноска за екология. Предприятието бе продадено за 260 милиона долара като държавата се отказа от 60 милиона които бяха първата инвестиция в екология. Към момента инвестициите в екология в Аурубис надхвърлят 500 милиона евро. Това са част от разходите за добива не само на мед а и на редица други ценни метали. Преди време разсъждавах точно като Вас, по тази причина се обръщам с огромно уважение към изказването Ви. Аз съм инженер които дълго време се занимаваше с проектите в Аурубис и останах изумен от обема на нужните инвестиции, както и от съпътстващите разходи на един такъв добив.

Силно се надявам нищо да не намерят Тотал. Защото каквото намерят, ще си бъде тяхно, а не наше. Концесията е най-идиотският вариант в нашия случай. Нека ББ да излезе и да обясни защо през Март 2012 ДКЕВР е решила да не се купува от Мелроуз рисорсиз на Каварна НАШИЯ газ, който е по 250 USD/1000 м3, а да се купува по-скъпият от другите доставчици? Сигурно защото концесионерът предпочита да продаде НАШИЯ газ на пазара по 500 USD, а не по 250 USD на нас. А ние ще получим какво - концесионна такса, браво! А да Ви кажа ли колко тона НАША мед добиват Аурубис в Пирдоп на година и колко е борсовата цена? 220 000 тона е само катодната мед за 2011 г., средната борсовата цена за 2011 г. е 6 300 EUR/тон => 1.4 милиарда евро само от катодната мед! Отделно там се добиват 330 000 тона анодна мед и 1 млн. тона сярна киселина. Това са НАШИТЕ ресурси, от които ние получаваме концесионна такса. Нека ББ излезе и каже колко "милиарда" евро концесионна такса сме получили от тази завод! Ако този завод беше останал наш, можехме да си изплатим външния дълг за няколко години само от катодната мед! Така че не си мислете изобщо, че това, което открият Тотал, ще бъде за нас. Затова силно се надявам нищо да не открият, поне ще остане за нашите деца, ако те са по-умни от нас да не си раздават богатствата за жълти стотинки.