"Филип Морис България" излезе с позиция по повод успешната операция по разкриването на незаконна фабрика за фалшиви цигари край Пловдив.

"Приветстваме действията и усилията на правителството и правоохранителните органи в борбата с незаконната търговия. Операцията от 4 юли 2019 г. по разбиването на нелегалната фабрика край Пловдив, където са конфискувани сериозни количества фалшиви цигари, сред които с марка Muratti (марка, собственост на "Филип Морис Интернешънъл"), заготовки и опаковки, модерни производствени машини и оборудване, както и склад за подготовка на тютюневата суровина, е отличен пример за координираните съвместни действия на всички ангажирани органи в страната", се казва в изявлението на компанията.

"С тези и подобни действия, а така също и обявените данни за рекордно ниското ниво на потребление на незаконни цигари от началото на тази година - 3.8%, България е пример за страните от ЕС и в световен мащаб за добри практики и резултатност в борба с незаконната търговия", изтъкват от "Филип Морис България".

"Нашата компания приветства и благодари на правителството за постоянните усилия, които доведоха до безпрецедентно ниски нива на контрабанда с цигари през последните 3-4 години", каза Джордж Маргонис, генерален директор "Филип Морис България".

"Разследването и действията на органите по този нов случай на разкрита нелегална фабрика за фалшиви цигари тепърва предстои, но е важно и да напомним, че незаконната търговия с контрабандни и фалшиви цигари, е добре известен механизъм за финансирането и на други дейности на организираната престъпност, като трафик на хора, разпространение на наркотици и тероризъм", добавят от "Филип Морис България".

"Престъпните групировки, които участват във фалшифициране и контрабандата на цигари, обикновено са много бързи в действията си - те променят местата и производствените центрове, каналите за трафика и разпределителните мрежи във всеки един момент. Поради тази причина, от съществено значение е непрекъснатото, задълбочено, всеобхватно и редовно наблюдение за идентифициране и предвиждане на променящите се тенденции и модели. И това е посоката, в която България също успява", отбелязват от компанията.

"Пълното елиминиране или дори значителното ограничаване на незаконната търговия с цигари не може да се случи изведнъж за една нощ и изисква координирани и ангажирани действия от страна на правителството и органите, както и сътрудничеството на частния и неправителствения сектор. В това отношение българският опит също е добър пример", добави Джордж Маргонис.

За ЕС

Според последния доклад на KPMG 2018 незаконното потребление на цигари в ЕС се изчислява на 8,6% от общото потребление, което представлява 43,6 милиарда цигари - (за по-добра представа за този обем) - това е равностойно на размера на общия обем легални продажби на цигари в 3 страни заедно - Великобритания, Австрия и Дания.

Като цяло, равнището на незаконно потребление на цигари в ЕС през 2018 г. остава стабилно в сравнение с 2017 г ., идентифицирано е, обаче, повече от 30% нарастване на потреблението на фалшиви продукти - и това е най-голямото отчетено нарастване.

По света

В световен мащаб 10% от общото потребление на цигари е незаконно - това са приблизително 500 милиарда цигари, което лишава правителствата по света от данъчни приходи на стойност 40-50 милиарда щатски долара годишно.