Когато се действа на микрониво, е много по-лесно да се постигнат глобални резултати в климатичните действия. Това коментира пред БТА председателят на Европейския комитет на регионите Вашку Алвъш Кордейру, който е в Баку за климатичната конференция СОР29.

Според него голямото предизвикателство за европейските градове и региони е да се адаптират към климатичните промени в условията на голям натиск върху инфраструктурата, услугите.

"Смятам, че европейските региони и градове са на прав път в действията си, но въпросът е да бъдат включени в националните стратегии за справяне с климатичните промени. Това означава, че трябва да отидем още по-далеч и да установим рамка за участие на градовете и регионите в процеса, в който всяка от страните членки на ЕС очертава цели по отношение на Парижкото споразумение за климата", посочи той пред пратеника на Българската телеграфна агенция Антоанета Маркова. 

Другият важен момент според Вашку Алвъш Кордейру е достъпът до финансовите инструменти. "Страните членки трябва да включат в този процес градовете и регионите, за да се случи промяната. Ако не се отиде на местно, регионално ниво, ще е много по-трудно да се постигнат целите на Парижкото споразумение", категоричен е председателят на Европейския комитет на регионите.

"Сега участието на градовете и регионите не е задължително, затова смятаме, че ще е полезно да има официално установена рамка за участието на местните власти в създаването, прилагането, наблюдението на стратегиите за прилагане и постигане на национално определените приноси (NDC)", поясни Кордейру.

"Ситуацията в Европа е много различна. Близо 1000 градове и региони вече са заявили намерението си да бъдат въглеродно неутрални до 2030 г. Много е свършено, но фактът е, че за създаването и прилагането на инструменти за постигане на целите от Парижкото споразумение, участието на местните власти ще е полезно", добави той.

Основното послание, което искам да отправя тук, е не просто за участието на градовете и регионите. Когато се слезе на микрониво, е много по-лесно да се постигне глобален положителен резултат, заключи Кордейру.

Решението според него е просто - "когато страните членки са отговорни за приноса към европейската стратегия, трябва да е ясно, че участието на местните власти е нужно за разработването на добри стратегии и условия за постигане на целите". И още: 

"Промяната се прави от хората и ако се отиде при местните общности, е много по-лесно да се постигнат промените, отколкото да се действа само на национално ниво. Включването на местните общности е начинът за ефективно постигане на целите на климатичния преход. Това е основното послание на Европейския комитет на регионите - и на ниво Европейски съюз, и тук, на СОР29".

На въпрос какви са очакванията му за резултатите от СОР29, Кордейру заяви, че "добър резултат от СОР29 от гледна точка на Европейския комитет на регионите би било ясно признаване на ролята на местните и регионалните власти". Освен това и ясен мандат за страните да включат местните управления в националнте стратегии и отчитане на значението на достъпа на регионалните власти до климатично финансиране. 

Вашку Алвъш Кордейру е начело на Европейския комитет на регионите от юни 2022 г. Той е роден на Азорските острови, автономен регион на Португалия и най-отдалечен регион на ЕС, адвокат е и е бил член на Законодателното събрание на автономния регион Азорски острови. Заемал е различни постове в регионалната изпълнителна власт. Бил е и председател на регионалното правителство на Азорските острови. Кордейру е начело на социалистическата партия на Азорските острови от 2013 г. до 2024 г.

Член на Европейския комитет на регионите от 2013 г., а преди това, от 2004 г. до 2008 г., е заместник-член. Кордейру е първи заместник-председател на институцията от февруари 2020 г. до юни 2022 г.