Изкуственото сърце е резултат от 20-годишна упорита работа на екип от учени и инженери на “Еърбъс”, ръководени от френския кардиохирург Ален Карпантие, съобщи британският вестник “Таймс”, цитиран от “Фокус”. Присаждането на имплантанта, който до момента няма свой аналог, ще започне до три години. Това може да даде шанс да бъде удължен живота на болни от сърдечносъдови заболявания. Първите тестове на изкуственото сърце върху хора се очакват до две години.
Напълно изкуственото сърце е мечта, преследвана от много учени по света. В Азия и в Съединените щати отдавна се работи за създаването на подобен орган. А в парижката болница “Жорж Помпиду” вече разполагат с това “творение”, което възпроизвежда физиологично нормалното човешко сърце и осигурява същия ритъм.
"Когато в спешното отделение пристигне човек с блокирана сърдечна дейност в резултат на масивен удар, фактът, че не можем да заменим сърцето му с изкуствено, е съкрушителен за хирурга, който се стреми да върне болните хора към нормален живот", коментира проф. Ален Фурние, цитиран от БНТ.
Екипът на професора е преодолял основните проблеми при изкуствените сърца: инфекциите и образуването на съсиреци. Органът е изработен от материали, възприемани добре от човешкия организъм. Въпросните “биопротези” са създадени преди повече от 30 години пак от професор Карпантие за изкуствените сърдечни клапи, които се използват в цял свят.