Докато партиите за пореден път разбиват с глава стената зад избора на парламентарен председател и се въртят в совалки, къде официални, къде - не, за опипване на почвата за мнозинство, далеч по-сигурен е дневният ред на задачите, от които не могат да избягат. Законите на опашката се трупат и не търпят отлагане. Бюджетът за догодина, проектите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, промените в енергийния и съдебния закон, Изборният кодекс, а защо не и поредно отваряне на Конституцията. Всичко е от спешно по-спешно и както се казва - за вчера, не за утре. 

А още преди приемането на макрорамката на държавата, парламентът ще трябва да се произнесе първо за един депутатски имунитет и после - за две временни комисии.

В мига, в който успеят да изберат председател, зам.-председатели и работата на 51-вия парламент се отпуши, депутатите ще трябва да гласуват дали да разрешат повторно сваляне на имунитета на обвинения за търговия с влияние Джейхан Ибрямов, който прекара месец в ареста.

Предвид нагласата на мнозинството партии за "санитарен кордон" около групата на Делян Пеевски, може да допуснем, че искането на Борислав Сарафов ще срещне отпор в пленарната зала. След въпроса с имунитета ще дойде ред на временната комисия, която ще проверява честно ли са се провели изборите, по предложение на ПП-ДБ, и тази, която инициират от Алианса на Доган - за ролята на Пеевски за фалита на КТБ.

Снимка: Булфото

Но също толкова скоростно на преден план се очертават изборни промени - предвид пророкуването, което отеква в публичното пространство, че нови избори може да почукат на вратата рано напролет. Именно с нагласата, че трябва да обезпечат евентуален нов предсрочен вот за НС, депутатите се готвят да реанимират старата Конституция и да отворят Изборния кодекс.

Връщане на служебното правителство в ръцете на президента и кръст на "домовата книга"

Към момента се оформя мнозинство за сезиране на Конституционния съд за връщане на старите текстове в Конституцията, които да връчат служебното правителство в ръцете на президента. То вече не е само в сферата на декларациите, а и във вид на събрани подписи - към БСП и ИТН се включиха и депутатите от ПП-ДБ. Така, до момента, има черно на бяло достатъчен брой депутатски подписи за ревизиране на грешките с конституционните промени. Нещо повече, подкрепата си дадоха едни от вносителите на "домовата книга", които признаха вече и публично гафа си. Може да се предположи, че това начинание ще събере голямо парламентарно мнозинство, предвид че и "Възраждане", и МЕЧ, и Алианс за права и свободи подкрепят връщането на старото положение в основния закон. От ГЕРБ неведнъж признаха, че редакцията се е оказала фал, но към момента не са заявили категорично дали ще застанат зад ревизията й. Едва ли може да се очаква от "ДПС - Ново начало" да я подкрепят заради постоянството на лидера Делян Пеевски в атаките към президента.

Снимка: Булфото

Изборният кодекс - застраховка за нови избори напролет

Към мерките за подсигуряване на едни по-справедливи изборни правила спада и отварянето на Изборния кодекс. За изчистване на списъците от "мъртви души" настоява ИТН и взе, че получи подкрепата и на ПП-ДБ. От БСП също искат корекции в изборния закон, относно съставянето на секционните комисии, тъй като смятат, че без такива следващи избори са безсмислени - ще се проведат по старите правила. Ако отворят Изборния кодекс, депутатите ще трябва да обърнат внимание и на предложенията на ЦИК, които отлежават вече няколко парламента, и са в посока на повече правомощия.

Антикорупционното законодателство и законите, свързани с ПВУ

51-вото НС наследи неизпълнения ангажимент на 50-ото НС по отношение на законите, свързани със следващия транш на парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Те ще са едни от първите, които новите депутати трябва да гласуват. Там ябълката на раздора беше съдбата на "Мариците", които нажежиха напрежението в пленарната зала в последната нощ на стария парламент, пред очите на миньорите от Маришкия басейн. Пътната карта за климатична неутралност, която предвижда обезщетения и преквалификация на работниците срещу затварянето на ТЕЦ-овете до 2038 г., не беше приета. Сега на този парламент ще му се наложи да пробва пак. За въпросната цел Брюксел ни дава през ПВУ 479 млн. евро, а България е единствената страна в ЕС, която не е изпълнила този си ангажимент. Дали отново ще бъдат изтръгвани кабели на трибуната и ще има ли бойкот, предстои да видим. Сигурни опоненти ще са от БСП, "Възраждане", ИТН и МЕЧ, които държат да запазим "Мариците".

Снимка: БТА

Засега обаче на енергийна вълна се възцари разбирателство - ГЕРБ набързо и без драми прие предложението на БСП за отлагане на либерализацията на цените на електричеството за бита с още две години. С днешна дата, веднага след срещата с ГЕРБ, социалистите внесоха текстове за отлагането в проект за промени на енергийния закон. 

В план-програмата, продиктувана от ПВУ, чакат на опашката и законопроектите за личния фалит и зa зaщитa нa лицaтa, които пoдaват cигнaли зa нapyшeния на законодателството на ЕС. Такива вече са подготвени от правосъдното министерство, а свой проект внесе и "Възраждане". Законът за КПКОНПИ и попълването на комисията ще продължи да трупа напрежение между бившите партньори от сглобката. Сред антикорупционните законови промени, от коалицията на Кирил Петков, Асен Василев и Атанас Атанасов предвиждат да предложат и роден вариант на закона "Магнитски". Ако въведат у нас действието на глобалните американски правила, опасенията на ГЕРБ са, че това ще даде правото на чужда юрисдикция да санкционира български граждани. Затова и от партията изказват опасения, че някои от антикорупционните предложения на ПП-ДБ са противоконституционни.

Снимка: Булфото

Изборът на тримата големи в съдебната власт и регулаторите

Големият въпрос за попълването на вакантните места в държавните регулатори ще бъде предшестван от законови промени - първо в закона за съдебната власт, който ще влезе в пленарната зала. Всички без ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" държат сегашният Висш съдебен съвет да не избира тримата големи в съдебната власт заради вече изтеклия му мандат. Такива поправки внесоха от "Възраждане", готвят ги и от ПП-ДБ. От партията на Костадинов и коалицията на Кирил Петков искат да гарантират, че ВСС може да открива процедура по избор на шефове на ВКС, ВАС и главен прокурор само в рамките на своя мандат. Те ще коригират закона така, че съдебен съвет с изтекъл срок на годност да не може да предлага на президента да назначава и освобождава председатели на върховните съдилища и обвинител №1. След като решат кадровите правила за съдебните органи, депутатите ще трябва да се заемат и с попълването на останалите регулатори, като сред най-спешните задачи е изборът на омбудсман. Страната е без обществен защитник от април, когато Диана Ковачева отиде съдия в Страсбург, а заместничката й подаде оставка. 

Снимка: Булфото

Бюджет 2025

Веднага щом се конструира парламентът, ще започне и надпреварата между политическите сили на гърба на бюджета. Той ще бъде бламиран, защото кабинетът официално е ничий, и приет - ако до този момент бъде сформиран кабинет с мнозинство зад него. Засега маркерът се знае - 3% дефицит, но и нови данъци и осигуровки се задават на хоризонта. БСП ще настоява за гарантиране на увеличението на заплатите на учителите, полицаите и военните. От ГЕРБ също не са съгласни с финансовото министерство увеличението на възнагражденията в образованието и сферата на сигурността да бъде замразено до 2026 г. Отсега е ясно, че социалистите и "Възраждане" ще държат за облагане на свръхпечалбите на банките. От БСП искат още концесионерите да плащат нов данък вместо концесионна такса. От ГЕРБ ще бъдат против връщането на 20% ДДС за ресторантьорите и повишаването на данъци и акцизи.

Целият този дневен ред е от спешен по-спешен и е малко вероятно да бъде изпълнен целият до Нова година, освен ако депутатите не работят денем и нощем. Но първото и най-важно условие за изпълнението му е да има формирано мнозинство. Ако НС остане в познатото насипно състояние и в условията на служебно правителство, и половината от план-програмата няма как да бъде изпълнена.

След парламентарното състезание на бюджетната писта, независимо дали със, или без редовен кабинет, ще дойде Коледа и новите 240 ще излязат във ваканция. А дотогава вече ще знаем задават ли се нови избори по Великден.