Сърбия разединена за асоцирането й в ЕС
Споразумението за стабилизиране и асоцииране на Сърбия и Европейския съюз бе подписано в Люксенбург след 2,5 години на преговори, но и в атмосфера на тотално разделение на политическите сили в Сърбия.
Премиерът на Сърбия и лидер на Демократическата партия на Сърбия (ДПС) Воислав Кощуница изтъкна, че подписването на споразумението в Люксенбург е “противоконституционен и антидържавен и акт, а по този начин е и противоправен и напълно нелегитимен”. В изявление, публикувано на сайта на Демократическата партия на Сърбия, Кощуница заявява, че президентът на Сърбия Борис Тадич с подписа си “ще посрами само себе си”, а не Сърбия. По думите му новото правителство на Сърбия и новият парламент на Сърбия веднага ще анулират подписа на Тадич.
За Сърбия ще бъде много вредно да подпише Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС, преди да бъдат изяснени спорните въпроси с ЕС, включително съдържанието на член 135 от споразумението, тъй като в противен случай Сърбия ще признае независимостта на Косово. Това каза по-рано Александър Попович, зам.-председател на Демократическата партия на Сърбия. В член 135 се казва, че подписването на споразумението не влияе на настоящия статут на Косово, но за повечето страни от ЕС настоящият статут е независимост, каза Попович. Той заяви, че да се подпише споразумението, без да се изясни какво означава “настоящ статут”, ще е много лошо за Сърбия, тъй като страните, признали независимо Косово, ще кажат, че Сърбия е подписала споразумението, знаейки, че те под статут разбират независимост. Следващото правителство и парламент ще анулират този подпис, заяви Попович на пресконференция. Говорителят на ДПС Андрея Младенович също каза, че независимо че президентът Борис Тадич ще подпише “споразумението на Солана”, Сърбия никога няма да приеме този подпис и новото правителство и парламент ще го анулират.
От друга страна министрите от Демократическата партия (ДП) и Г17 плюс, както и президентът Борис Тадич, казват, че Споразумението за стабилизиране и асоцииране е преди всичко икономически договор и по никакъв начин не застрашава суверенитета и териториалната цялост на Сърбия. Преди подписването на споразумението президентът Борис Тадич посочи, че ще на официалните ръководители на ЕС, но и на всички в Сърбия, които се противопоставят на подписването на споразумението, че Сърбия никога няма да признае независимостта на Косово. “За мен Споразумението за стабилизиране и асоцииране освен че дава шанс за откриване на нови работни места е особено важно и с това, че с него се потвърждава Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН”, каза Тадич. Според него обявяването в подкрепа на подписването на споразумението с ЕС е израз на политиката на изправяне пред проблемите. “Ако спрем сега в снега, който ни заобикаля, ще имаме съдбата на онзи, който не се движи и замръзва. Снежната смърт винаги идва с усмивка и блажен израз на лицето. Затова същината на политиката, която водим, е да не спираме, защото най-голямата опасност е да стоим на място”, подчерта сръбският държавен глава.
Министърът на външните работи Вук Йеремич на свой ред определи подписването на споразумението като дипломатическа победа на Сърбия.