Германия най-вероятно ще отиде на предсрочни парламентарни избори на 23 февруари 2025 година. По информация на ARD това е било договорено между двете най-големи партии в Бундестага - управляващата Германска социалдемократическа партия на канцлера Олаф Шолц и християндемократите от ХДС/ХСС. Другите две партии от разпадналата се управляваща коалиция в Германия - Свободната демократична партия (СвДП) и Зелените - са се съгласили с предложението, пишат още германските медии, на които се позова DW.

Президентът на Федералната република Франк-Валтер Щайнмайер трябва да насрочи датата за изборите. Очаква се той да се съобрази с решението на основните политически партии.

Първата стъпка е гласуването на вот на доверие

Все още остава да бъде изяснена датата, на която депутатите в Бундестага ще гласуват вот на доверие на правителството на Олаф Шолц. Очаква се този вот да не мине и по този начин да започне процедурата по провеждане на нови избори. Християндемократите призоваха канцлера да поиска вот на доверие още тази сряда - 13 ноември. Шолц обаче отказа. Очаква се вотът на доверие да се проведе на 16 декември, съобщава АРД.

Миналата седмица Олаф Шолц освободи своя финансов министър и лидер на СвДП Кристиан Линднер, с което де факто сложи край на т.нар. коалиция "Светофар". Двама от министрите на либералите последваха Линднер и подадоха оставка, докато министърът на транспорта Фолкер Висинг избра да остане на поста си.

"Датата 23 февруари е добро решение", заяви днес Мерц в Берлин след среща с депутатите от парламентарната група на Християндемократическия съюз (ХДС), цитиран от ДПА и БТА.

Мерц, който е фаворит за следващ канцлер на страната, заяви, че провеждането на избори през януари би довело до множество трудности. Въпреки това той твърди, че Германия губи около месец от ценното време, необходимо за съставяне на ново правителство.

Канцлерът Шолц заяви на свой ред, че редица важни законопроекти все още могат да бъдат приети в германския парламент с подкрепата на неговия блок. Преди това обаче Шолц трябва поиска вот на доверие, за да даде официален старт на изборния процес.

Управляващите искат да приемат важни закони

Като основна причина за разпада на коалицията беше изтъкнато несъгласието по икономическите политики и плана как Германия да излезе от настоящата криза. Шолц заговори за избори през март. Той настояваше до края на годината да бъдат приети няколко важни закона, свързани с пенсиите, миграционната реформа и икономическите стимули. Най-голямата опозиционна сила - ХДС/ХСС - и нейният лидер Фридрих Мерц попариха плановете на Шолц и заявиха, че разговори по политики са възможни, след като вотът на доверие бъде гласуван. Самият канцлер отговори, че е съгласен изборите да се проведат и по-рано, ако така настояват депутатите.

Вицеканцлерът от Зелените Роберт Хабек настоява важни решения за бюджета на Бундесвера и защитата на Федералния конституционен съд да бъдат взети още в рамките на настоящия парламент, тъй като не е ясно дали в следващия ще има необходимото мнозинство от 2/3. Хабек поставя под съмнение наличието на мнозинство от "демократичния център" предвид високите резултати на "Алтернатива за Германия" и "Съюз Сара Вагенкнехт", които социолозите прогнозират за следващите избори, отбеляза Александър Детев в публикацията на DW.

Но новият министър на финансите Йорг Кукис каза днес, че приемането на федералния бюджет на Германия преди предсрочните избори е "нереалистично".

"Всеки, който има представа за бюджетните процедури, е наясно, че не е реалистично да се очаква приемането на новия федерален бюджет за 2025 г. преди провеждането на предсрочните избори", заяви министърът по време на конференция, цитиран от Франс прес и БТА.

Това ще принуди Германия да започне 2025 г. с временен минимален бюджет, допълни министърът, който встъпи в длъжност миналата седмица.