Греъм Уотсън: В Европа при скандал министърът подава оставка
В много европейски държави в ситуация, подобна на българската, един министър вече щеше да е подал оставката си на премиера, вместо да чака министър-председателят да му я поиска.
Уотсън уточни, че въпросът е в компетенциите на премиера и че не се съмнява, че той ще вземе решение на базата на докладите, които получава постоянно. Уотсън участва в международна конференция “Правата на човека и Лисабонският договор – от правните норми към живота”. Форумът беше организиран от националния омбудстман.
Според Греъм Уотсън защитата на правото на сводобно движение на европейските граждани трябва да бъде приоритет за либералните партии. По думите му в ЕС все още няма истинска култура на мобилност и съществуват административни и икономически пречки пред свободното движение на гражданите. Той смята, че мобилността е един от начините да се преодолеят демографските проблеми в европейските страни.
До 2020 г. се очаква работната сила да намалее с 20 млн. души и затова миграцията е много важна. Греъм Уотсън подчерта, че от жизнено важно значение е да бъдат убедени държавите, които мислят, че свободното движение на хора ще навреди на икономиките им, че те са на грешен път. Тези, които отвориха пазара си за новите държави членки на ЕС, развиват икономиките си с бързи темпове, посочи Уотсън.
Председателят на Парламентарната групата на Алианса на либералите и демократите за Европа в Европейския парламент (АЛДЕ) Греъм Уотсън са се срещнал и с лидеря на НДСВ Симеон Сакскобургготски в централата на НДСВ, съобщи БТА. Уотсън каза, че би подкрепил евентуална кандидатура на лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски за председател на Европейския съвет.