Изследването е направено на случаен принцип между 557 родители от 12 града, предаде БТА. 84% от децата в момента не ходят на училище или детска градина и тези данни са близки до данните на синдикатите, допълни Колев.
Според 53% от родителите качеството на образованието няма да се повиши, дори ако учителските заплати се увеличат със 100%. Частичното увеличение на преподавателската заплата подкрепят 53,1% от родителите. 67,3 на сто от анкетираните категорично отказват да заплащат дори 40 лева ежемесечно под формата на допълнителна такса или данък от своята заплата за повишението на учителските заплати.
Кольо Колев обобщи, че родителите в големите градове смятат, че квалифицираните учители в елитните училища трябва да получават над 760 лева, а в малките градове сумата е 600 лева. За посредствен учител в посредствено училище нормалната заплата в голям град, според родителите, трябва да бъде 433 лева, а в малък град - 380 лева. Стойностите, посочени от родителите, за нискокачествено преподаване се доближават до средната учителска заплата в момента, която е 403 лева.
Според статистиката на Българската образователна коалиция, децата в училищата и детските градини са 800 000, а заетият педагогически и непедагогически персонал в България е 184 374 души. Средно един учител в страната обучава 4,3 деца, докато в Европейския съюз съотношението е 1:15, припомни Колев. Едва 12 на сто от преподавателите владеят западен един и само 15 на сто от тях имат добра компютърна грамотност, добави социологът Петър Митев.