Според изчисленията на Илко Семерджиев за последните две години дългът е скочил с около 100 млн. лв.

Той потвърди, че ще търси механизъм за отмяната на пръстовия отпечатък за прием и изписване от болница, въведен по времето на Москов. Още тази седмица служебният министър ще се срещне с шестте заинтересовани страни по делото, съобщи самият той пред bTV.

„Отмяната вече е факт след решение тричленния състав на ВАС, актът на Москов е нищожен. В случая имаме злоупотреба с власт, на практика самоуправство”, изтъкна Семерджиев. Министърът заяви, че възнамерява да се върне около концепцията с електронна здравна карта.

Москов твърдеше, че е спестявал по 1 млн. лв. на ден през ноември, когато беше въведен пръстовият отпечатък. Според отчетите на НЗОК обаче през ноември разходите са увеличени със 112 927 лева, посочи министърът.

Семерджиев оспори твърдението на Москов, че за въвеждането на пръстовия отпечатък не са похарчени пари на данъкоплатеца. Болниците бяха принудени да купуват скенери, а НЗОК беше принудена силово да похарчи пари за софтуер. Това са нашите пари, коментира Семерджиев. Семерджиев допълни, че е заварил в здравното министерство правен хаос, а в момента в НЗОК има централизирана листа на чакащите с над 3500 души.

По времето на Петър Москов като здравен министър няма реформи, категоричен е Семерджиев. Това е просто едно гръмко наименование на неудачни решения, които се отразиха на здравето на хората. Имаме драстичен проблем със здравните индикатори през 2015 и 2016 г., включително увеличаване на общата смъртност, коментира той.

По думите му в края на декември под натиска на Москов надзорът на Здравната каса е взел решение да намали лимитите на болниците, за да отчете по-малко разходи.

„В резултат на това започваме 2017 г. със 72 милиона дефицит – 50 милиона отложени плащания от 2016 г., които през януари вече са изплатени, а още 20 ще бъдат изплатени през февруари”, каза министърът.

Той отбеляза, че е затлачен проектът за спешната помощ със средства от ЕС. Опитваме се да го раздвижим. Предвидени са доста средства, така че ще има инвестиции в линейки, апаратура и обучение на персонала, увери той.

Москов: Ако отменят здравната реформа, се връщаме назад

"Самият факт, че първото, което прави това правителство, е да се захване да обяснява какво от реформите, правени от кабинета на дясно-центриското мнозинство, трябва да бъде променено, ясно дава отговор на факта правени ли са реформи или не", коментира в същото време пред БНТ Петър Москов.

"Всичко това, което чувате - отмяна на идентификация, отмяна на Националната здравна карта, отмяна на достигнати процедури по договаряне на отстъпки от фирми, уволнение на ключови хора в касата, които водеха този процес по изсветляване на разходите, това всъщност означава разграждане на контролните механизми", категоричен бе той.

Според него, ако се разградят основните механизми, се връщаме към мантрите от 90-те след кого отиват парите.

Той припомни определението на съда, в което се твърди, че пръстовият отпечатък не нарушава правата на пациентите, но призна, че всяка технология има своите преимущества и недостатъци.

"Електронният идентификатор категорично е доказал въздействието си от гледна точка изсветляване на финансовите потоци. До средата на 2017 г. по графика, който е зададен и одобрен от ЕК, трябва да има вече тръжни процедури и фирми, които да разработят софтуера за електронното здравно досие, електронната рецепта и електронното направление", подчерта бившият министър.

КРЪСТОСАН ОГЪН: Семерджиев срещу Москов